Data publikacji:

Jak przewozić dzieci w fotelikach? Przepisy przewozu dzieci

Bezpieczeństwo podczas podróży samochodem jest najważniejsze. Prawo o ruchu drogowym przewiduje szereg przepisów, które należy spełnić, chcąc bezpiecznie przewozić swoje dzieci w fotelikach. Ale czy tylko dzieci dotyczą przepisy?
Father fasten his baby in car seat
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale ustawa pozwalająca na przewóz dzieci powyżej 12. roku życia bez konieczności używania fotelików lub innych sprzętów podtrzymujących została zniesiona. W świetle dziś obowiązującego prawa w foteliku podróżować powinna osoba, która nie ukończyła 18. roku życia, a jej wzrost nie przekracza 150 centymetrów!
Oznacza to, że nawet niskiego wzrostu 17-latek zobowiązany jest do korzystania z fotelików, podstawek i innych przedmiotów podtrzymujących, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróżowania. Dziś jednak zajmiemy się typowymi przypadkami, gdzie nie ma wątpliwości, co do interpretacji przepisów. Jak przewozić dzieci w fotelikach samochodowych?

Jak przewozić dzieci w fotelikach samochodowych?

Dobrze dobrany fotelik samochodowy dla naszej pociechy to nie tylko podstawa, ale przede wszystkim konieczność. Gwałtowne hamowanie czy nagłe uderzenie w przeszkodę powoduje, że dziecko podróżujące bez fotelika jest całkowicie bezbronne. Nawet przypięcie się z dzieckiem pasami nie poprawia bezpieczeństwa. Z wielu badań i testów wynika, że źle zabezpieczone podczas podróży dziecko podczas gwałtownego hamowania naciska na pas bezpieczeństwa z ciężarem nawet 90 kilogramów, co przy źle zapiętym pasie bezpieczeństwa powoduje, że bezwładnie poleci ono przed siebie.
Aby zdrowie i życie naszej pociechy było w pełni bezpieczne, należy zacząć od doboru odpowiedniego modelu fotelika samochodowego tak, aby dopasowany był on do samochodu. Obecnie większość samochodów wyposażona jest w systemy mocowania ISOFIX. Jest to najpopularniejszy, a zarazem najpewniejszy sposób zamocowania fotelika w samochodzie. Istnieją stare formy montowania fotelików na pasy bezpieczeństwa, jednak metoda ta pozostawia pewien margines na napięcie się pasa, co powoduje luz w mocowaniu i nie jest tak pewne, jak sztywne mocowanie na moduł ISOFIX.
Foteliki samochodowe dla dzieci w standardzie europejskim dzieli się na cztery kategorie:
  • nosidełko – przeznaczone dla noworodków oraz niemowląt do 1. roku życia. Nosidełka, zgodnie z obowiązującymi przepisami, montujemy tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy;
  • foteliki o wadze dziecka do 18 kilogramów – również montowane są tyłem do kierunku jazdy. Pozwalają na bezpieczne podróżowanie dzieci do osiągnięcia masy ciała około 18 kilogramów. Przeznaczone są z reguły dla dzieci od 6. miesiąca życia do nawet 4. roku życia. Wyróżniają się mniej leżącą pozycją niż nosidełka;
  • foteliki o wadze dziecka 9–25 kilogramów – najczęściej kupowane jako drugi fotelik. Przeznaczone do przewozu większych dzieci. Utrzymują siedzącą pozycję w trakcie jazdy i montowane są przodem do kierunku jazdy. Najczęściej wyposażone są w boczne kurtyny chroniące głowę dziecka oraz umożliwiają bezpieczny, pięciopunktowy system zapinania pasów bezpieczeństwa (szelki, biodra i między nogami);
  • foteliki o wadze dziecka 15–36 kilogramów – foteliki samochodowe dla starszych dzieci, nawet do 12. roku życia. Dziecko zapinane jest w samochodowe pasy bezpieczeństwa. Dodatkowo fotelik posiada regulację wysokości zagłówka, co pozwala dopasować go do wzrostu dziecka.
  • W Polsce spotyka się inną klasyfikację fotelików, która oznacza je w pięciu kategoriach:
  • grupa 0 – foteliki od narodzin do max. 10 kilogramów (około 9–12 miesięcy);
  • grupa 0+ – foteliki od momentu narodzin do max. 13 kilogramów (ok. 18 miesięcy).
  • Są to foteliki w stylu nosidełek. Montowane tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Nosidełka te pozwalają na łatwy montaż w samochodzie, do stelaża wózka lub noszenie jako nosidełko.
  • grupa I – dzieci o wadze 9–18 kilogramów (9 miesięcy – 4 lata). Foteliki te również montowane są tyłem do kierunku jazdy, pozycja półsiedząca;
  • grupa II – dzieci o wadze 15–25 kilogramów (4–6 lat). Pozycja w pełni siedząca, montaż przodem do kierunku jazdy;
  • grupa III – dzieci o wadze 22–36 kilogramów (6–11 lat). Foteliki przystosowane do przewozu osób do 150 centymetrów wzrostu. W pełni siedząca pozycja, zapinane na pas bezpieczeństwa z regulowanym zagłówkiem.
  • Wszystkie foteliki samochodowe w Polsce muszą posiadać europejską homologację dopuszczenia zgodną z certyfikatem bezpieczeństwa ECE R44-03 lub ECE R44-04.

    Przepisy przewozu dzieci

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami z obowiązku przewożenia dzieci w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym zwolniono rodziców lub opiekunów, jeżeli:
  • dziecko ma mniej niż 150 centymetrów wzrostu, ale więcej niż 135 centymetry, jeżeli jego wzrost i masa ciała uniemożliwiają dobór i użytkowanie odpowiedniego dla niego fotelika. Dziecko w takiej sytuacji może być przewożone tylko i wyłącznie na tylnej kanapie, zapięte w pasy bezpieczeństwa;
  • rodzic lub opiekun posiada ważne zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach zdrowotnych dziecka do użytkowania fotelika;
  • w sytuacji przewożenia trójki dzieci, w której niemożliwy jest montaż trzech fotelików na tylnej kanapie, pod warunkiem że trzecie dziecko przewożone jest na kanapie pomiędzy dwoma fotelikami, zapięte w pasy bezpieczeństwa oraz ma ukończone co najmniej 3 lata. Zaleca się mimo wszystko montaż trzeciego fotelika dziecięcego na przednim fotelu pasażera, gdyż zapewnia większy poziom bezpieczeństwa podróżujących;
  • w środkach transportu publicznego, w trakcie przejazdów taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem policji, straży miejskiej i innych służb państwowych.
  • Ponadto kodeks ruchu drogowego wprowadza bardzo rygorystyczne zakazy, które w przypadku niedostosowania się mogą skutkować wysokimi mandatami. Są to:
  • zakaz przewozu fotelika/nosidełka na przednim fotelu pasażera tyłem do kierunku jazdy, jeżeli samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną pasażera, chyba że jest ona wyłączona;
  • zakaz przewożenia dziecka poniżej 3. roku życia w pojeździe, który nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa;
  • zakaz przewożenia dziecka poniżej 150 centymetrów wzrostu na przednim fotelu pasażera bez użycia fotelika, podstawki lub innego urządzenia podtrzymującego.
  • Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych to nie tylko stosowanie się do przepisów prawa, ale przede wszystkim dbanie o ich komfort i bezpieczeństwo. Żaden kompromis cenowy, czy to przy zakupie lepszego fotelika, czy w przypadku mandatu za jego brak, nie może równać się trosce o bezpieczne podróżowanie najmłodszych pasażerów.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Przemysław Mańka