Data publikacji:

Jak oduczyć dziecko smoczka?

Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Smoczek dla dziecka – podstawowe informacje

Smoczek to jeden z podstawowych elementów niemowlęcej wyprawki – ten mały „uspokajacz” potrafi skutecznie wyciszyć malucha i uspokoić go przed snem. Działanie smoczka ma swoją genezę w naturalnym odruchu ssania, który wykształca się u dziecka już w okresie płodowym. Daje ono maluchowi poczucie bezpieczeństwa, dlatego też uspokaja się on m.in. podczas ssania piersi mamy czy własnego kciuka. Podawanie smoczka dziecku ma więc na celu przede wszystkim jego wyciszenie w „kryzysowych” sytuacjach.
Od kiedy smoczek można podawać dziecku? Specjaliści podkreślają, by smoczek zaproponować dziecku nie wcześniej niż po 4. tygodniu życia. Wcześniejsze ssanie smoczka może, choć nie musi, przyczynić się do zaburzeń ssania pokarmu z piersi. Nie brakuje rodziców, którzy całkowicie rezygnują z podawania smoczka maluchowi – takie rozwiązanie również jest rozsądne.

Jaki smoczek dla dziecka wybrać?

Jeśli zdecydujesz, że chcesz podawać smoczek dziecku, pamiętaj, aby wybrać właściwy model. Najlepszym wyborem będzie smoczek imitujący kształt kobiecego sutka, wykonany z miękkiego, wielowarstwowego silikonu. To tzw. smoczek dynamiczny.
Dobrym wyborem okaże się także smoczek ortodontyczny, który jest zdecydowanie korzystniejszy dla rozwijającego się zgryzu maluszka.
Smoczek, niezależnie od rodzaju, w części plastikowej powinien mieć małe otworki, które ułatwią dziecku oddychanie.
Tak samo jak butelki, smoczki dziecięce wymagają regularnego mycia i wyparzania. Warto więc zainwestować w 2–3 sztuki, które będziesz podawać maluszkowi zamiennie.

Kiedy odstawić smoczek?

Choć smoczek może okazać się zbawienny w wielu sytuacjach, przychodzi moment, w którym należy się z nim pożegnać. Lekarze podkreślają, że zbyt długie ssanie smoczka może przyczyniać się do wad zgryzu, a nawet rozwoju wad wymowy. Większość specjalistów zaleca odstawienie smoczka najpóźniej w 18. miesiącu życia.
Warto pamiętać także o momentach, które zdecydowanie nie są najlepszymi na odstawienie smoczka. Nie wprowadzaj do życia dziecka takich zmian w trakcie przeprowadzki, rozpoczęcia żłobka, chorób czy pojawienia się nowego członka rodziny bądź zwierzaka. Miej świadomość, że to, co dla nas – rodziców – wydaje się trywialne, w umyśle twojego maleństwa może urastać do rangi gigantycznej zmiany codzienności. Podczas odstawiania smoczka należy być stanowczym, ale jednocześnie empatycznym i delikatnym.
Oczywiście, im maluch starszy, tym pożegnanie z silikonowym przyjacielem może być trudniejsze. Jeśli tylko warunki na to pozwalają, nie warto zbyt długo zwlekać z decyzją. Jak oduczyć dziecko smoczka przed snem i w ciągu dnia? Sprawdź!

Jak oduczyć dziecko smoczka?

Odstawienie smoczka bywa trudnym emocjonalnie przeżyciem, dlatego warto się do niego właściwie przygotować. Zalecamy, by żegnać się z „uspokajaczem” stopniowo, co pozwoli dziecku lepiej zaadaptować się do nowej sytuacji. Oto 3 etapy, które mogą okazać się skuteczne w rozstawaniu się ze smoczkiem.

Stopniowe odzwyczajanie

Na początku postaraj się podawać smoczek dziecku coraz rzadziej. Jeśli jest markotne, nie sięgaj odruchowo po smoczek; spróbuj odwrócić uwagę malucha czymś innym. Nie dawaj smoczka dziecku przed snem, jeśli wyraźnie samo o niego nie poprosi. Może okazać się, że twój malec zapomni o tym akcesorium szybciej, niż ci się wydaje.

Uszkodzenie smoczka

Następnym sposobem na zniechęcenie dziecka do smoczka jest jego lekkie uszkodzenie, przez co ssanie nie będzie równie komfortowe co wcześniej. Wystarczy odciąć kawałek silikonowej części smoczka, by maluszek odczuł wyraźną różnicę. Taka zmiana może sprawić, że smoczek przestanie odpowiadać dziecku i samo z niego zrezygnuje.

Wspólne pożegnanie smoczka

W sieci znajdziesz wiele pomysłów na „uroczyste” pożegnanie smoczka. Kreatywne pozbycie się dziecięcego przyjaciela pozwoli maluchowi lepiej zrozumieć rozstanie. Zaproponuj dziecku, by pozostawił smoczek pod drzewem w parku, by wiewiórki zabrały go dla swoich dzieci, które bardziej go potrzebują. A może umieścicie smoczek w baloniku z helem, który następnie odleci do bardziej potrzebującego maluszka?

Ząbkowanie

Bardzo dobrym momentem na pożegnanie smoczka może okazać się rozpoczęcie ząbkowania u dziecka. Wówczas smoczek można zamienić na dobry gryzak, który również uspokoi maluszka, a jednocześnie przyniesie mu ulgę w bólu i swędzeniu dziąseł.

Jak reagować, gdy maluch tęskni są smoczkiem?

Jeśli twoje dziecko jest bardzo związane ze smoczkiem, całkiem możliwe, że rozstanie będzie wywoływać u niego smutek i stres. Pamiętaj, że w okresie odstawiania smoczka należy zapewnić maluszkowi dużo uwagi i wsparcia emocjonalnego. Postaraj się zapewniać mu jak najwięcej zajęć, które będą sprzyjać zapominaniu o smoczku.

Pożegnanie ze smoczkiem może być łatwe

Rezygnacja ze smoczka to moment, który stresuje wielu rodziców. Warto pamiętać, że nasze maluchy często dostosowują się do zmian szybciej, niż się wydaje. Odzwyczajanie od smoczka warto przeprowadzić małymi krokami – wówczas szansa na sukces znacznie się zwiększy.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Joanna Plech