Data publikacji:

Podróż z niemowlakiem. Jak się przygotować do jazdy autem i pociągiem lub lotu samolotem?

Początek wakacji to zawsze długo wyczekiwana chwila. Jednak w momencie, gdy będzie to pierwszy urlop z najmłodszym członkiem rodziny, ekscytacji mogą towarzyszyć też nerwy i obawy. Są one całkowicie normalne. Nie pozwól jednak, aby powstrzymały cię przed odkrywaniem Polski czy nawet świata w towarzystwie maluszka. Aby ułatwić ci podróż z niemowlakiem, przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, w którym znajdziesz mnóstwo cennych informacji, praktycznych wskazówek i odpowiedzi na częste pytania. Zapraszamy do lektury.
Mother seating her baby in car safety seat

Czy podróż z niemowlakiem to dobry pomysł?

Masz obawy, czy podróż z niemowlakiem jest w ogóle dobrym pomysłem? Nic dziwnego, bo wielu rodziców myśli tak samo, zastanawiając się, czy warto jechać na wakacje z maluszkiem. Jak się okazuje, chociaż każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, to podróżowanie z niemowlakiem ma wiele zalet. Jakich? Rzuć okiem na poniższą listę.
 • Podróż z niemowlakiem – choć może wymagać odrobinę więcej logistyki – to jest też… tania. Tak, dobrze czytasz: w przypadku maluchów do pewnego wieku nie musisz płacić np. za bilet lotniczy (wyjątkiem są tanie linie lotnicze) i nocleg dla dziecka. Wiele miejsc oferuje również dla niego darmowe atrakcje turystyczne. Pod względem finansowym nie ma lepszego momentu na podróże.
 • Pomimo konieczności spakowania wózka rodzice są mobilni, co ułatwia zwiedzanie i spacery. Dziecko tak naprawdę podróżuje albo w nim, albo w nosidełku, dzięki czemu nie trzeba za nim biegać i go pilnować.
 • Podróż z niemowlakiem to szansa na wspieranie jego rozwoju i umożliwienie mu odkrywania świata już od najmłodszych lat. Nowe otoczenie, dźwięki, zapachy – wszystko to jest dla malucha ogromną atrakcją.
 • Obawiasz się kłopotu z posiłkami? Do momentu, aż dziecko żywi się głównie mlekiem, to jego nakarmienie będzie całkowicie bezproblemowe – można to zrobić dosłownie wszędzie. Nie musisz też płacić za wyżywienie najmłodszego członka rodziny, co przekłada się na dodatkową oszczędność pieniędzy.
 • Nie bez znaczenia są również relacje wielu rodziców, którzy zapewniają, że podróżowanie z dzieckiem jest jednym z najlepszych przeżyć, dzięki któremu nie tylko nie muszą rezygnować ze swojej pasji, ale także mają szansę poznać wielu życzliwych i pomocnych ludzi. Musisz przyznać, że podróż z niemowlakiem brzmi naprawdę zachęcająco.

  Kiedy pierwsza podróż z niemowlakiem?

  Przekonaliśmy cię, że wakacje z dzieckiem to dobry pomysł? Świetnie, w takim razie czas sprawdzić, kiedy jest najlepszy moment na pierwszą podróż z niemowlakiem. Później możesz planować wyjazdy według własnego uznania, oczywiście z uwzględnieniem zdrowia i bezpieczeństwa maluszka.
  Na kiedy w takim razie zaplanować pierwszą podróż z niemowlakiem? Najczęściej zaleca się wakacje nie wcześniej niż po ukończeniu przez maluszka 3. miesiąca życia. Powodów jest kilka – chodzi nie tylko o okres noworodkowy, w którym dziecko nie ma jeszcze wystarczająco dobrze wykształconej odporności, ale także o mamę. Połóg potrafi być wymagający, dlatego warto dać sobie trochę czasu na regenerację, odpoczynek i poznanie się z nowym członkiem rodziny.
  Za optymalny moment na pierwszą podróż z niemowlakiem przyjmuje się ukończenie przez niego 4.–6. miesiąca życia. Tu warto też zaznaczyć, że każda rodzina jest inna i jeżeli nie czujesz się jeszcze w pełnej gotowości, aby wyjechać z dzieckiem – nie musisz. Możesz ze spokojem poczekać miesiąc czy dwa.

  Podróż z niemowlakiem samochodem – co warto wiedzieć?

  Najczęściej rodzice wybierają jako pierwszą podróż autem z niemowlakiem. Co ciekawe, technicznie rzecz biorąc, często nawet odbywa się ona nieświadomie. Mowa o przejażdżce ze szpitala do domu, która mimo wszystko wymaga mniejszych przygotowań.
  Jeżeli planujesz dalszą podróż z niemowlakiem samochodem, to warto pamiętać o kilku rzeczach:
 • Postaraj się skrócić czas przejazdu do minimum, aby maluszek nie spędził więcej niż 2 godzin w foteliku samochodowym. Jeżeli planujesz dalszą podróż, zadbaj o częste postoje, jednocześnie starając się wyjechać jak najwcześniej.
 • Mając dziecko w samochodzie, zwróć uwagę na klimatyzację. O ile chłodne powietrze jest przyjemne dla dorosłych, to niekoniecznie jest tak w przypadku dziecka. Optymalna różnica między temperaturą na zewnątrz a tą w samochodzie wynosi 5 stopni.
 • Podróż autem z niemowlakiem daje większą elastyczność i mobilność oraz pozwala na spakowanie większej ilości bagażu, którego i tak jest sporo przy dziecku.

  Czy podróż pociągiem z niemowlakiem to dobry wybór?

  Mniejszą elastyczność zapewnia podróż pociągiem z niemowlakiem, która jest jednak korzystniejsza finansowo. To świetna opcja dla rodzin, które planują niskobudżetowe wakacje (niekoniecznie w Polsce, bo wiele pociągów jeździ za granicę). Do zalet tego środka transportu zaliczamy też dostęp do toalety w każdej chwili.
  Co zabrać w podróż z niemowlakiem pociągiem? Bez problemu możesz wziąć wózek (złożony). Zadbaj o to, aby spakować rzeczy w torbie podróżnej tak, aby mieć do nich bezproblemowy dostęp podczas przejazdu. Mowa w szczególności o pieluchach, chusteczkach nawilżanych i dodatkowym ubranku. Przyda się też kocyk i smoczek (a najlepiej kilka).

  Jak przygotować się do podróży samolotem z niemowlakiem?

  Coraz więcej rodziców decyduje się na podróż samolotem z niemowlakiem. Należysz do tej grupy? Do 2. roku życia maluch nie ma swojego biletu, a w trakcie lotu rodzice trzymają go na kolanach. Wózek jest zazwyczaj przewożony bezpłatnie.
  O czym należy pamiętać, przygotowując się do podróży samolotem z niemowlakiem?
 • Przed zakupem biletów koniecznie skonsultuj się z pediatrą, aby mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań do lotu samolotem.
 • Postaraj się zaplanować pierwszą podróż bez przesiadek.
 • Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości związane ze zmianą ciśnienia, dobrym pomysłem jest karmienie malucha podczas startu i lądowania.
 • Przygotuj torbę z niezbędnymi rzeczami, którą wniesiesz na pokład. Warto schować w niej leki, kosmetyki, pieluszki i ubranka na zmianę.
 • Planujesz podróż z niemowlakiem? O tym warto pamiętać

  Wiesz już, jak przygotować się do podróży samolotem, pociągiem czy autem z niemowlakiem. Zanim zaczniesz się pakować, zapoznaj się z kilkoma ogólnymi zasadami, o których powinien pamiętać każdy rodzic.
 • Bez względu na to, gdzie się wybierasz: należy chronić dziecko przed słońcem. W trakcie upalnych dni – jeśli planujesz plażowanie – należy leżeć w cieniu, a najlepiej zaplanować dzień tak, aby podczas najwyższych temperatur móc się schować do środka.
 • Przed podróżą z niemowlakiem koniecznie zaszczep dziecko.
 • Na pierwszą podróż warto wybrać spokojne miejsce. Unikaj typowych wakacyjnych destynacji i hoteli, w których atrakcje trwają od rana do nocy. Dla bezpieczeństwa upewnij się również, że w razie potrzeby, np. konieczności uzyskania pomocy lekarskiej, będziesz w stanie porozumieć się bez problemu.
 • Teraz jesteś już gotowa lub gotowy na podróż z niemowlakiem. Udanego wyjazdu!
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Katarzyna Wendzonka