Data publikacji:

Worek sako do porodu. Co za nim przemawia?

Kobiety różnie opisują poród – od najpiękniejszej chwili w życiu po ogromny i wyczerpujący wysiłek. Planując moment, w którym powitasz na świecie swojego maluszka, warto przygotować się na każdą ewentualność. Jedną z istotnych kwestii jest wyposażenie sali, które może obejmować wannę, piłkę, drabinki, stołek czy worek sako do porodu. Co to takiego, do czego służy i dlaczego powinnaś rozważyć skorzystanie z worka sako na porodówce? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
Woman giving birth in labor room of hospital

Worek sako a poród. Co to takiego?

Pierwszy raz słyszysz o worku sako? To mebel nadający się nie tylko do porodu – równie często korzystają z niego ciężarne, a także mamy karmiące swoje maluchy. Oprócz tego można spotkać go w domach i mieszkaniach. To elastyczny worek lub puf wypełniony malutkimi kulkami styropianowymi.
To właśnie one są sekretem wygody odpoczynku – wypełnienie jest elastyczne i sprawia, że siedzisko idealnie dopasowuje się do pozycji rodzącej kobiety. Z kolei pokrowiec jest najczęściej wykonany z wytrzymałego i łatwego w czyszczeniu materiału – poliestru lub skóry ekologicznej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wykorzystania worka sako w trakcie porodu.

Do czego służy worek sako przy porodzie?

Nie bez powodu kobiety na porodówce chętnie korzystają z worków sako. Siedziska sprawdzają się przy porodzie ze względu na możliwość odciążenia kręgosłupa, który jest obciążony w trakcie rodzenia. Łagodzi także ból pleców i pozwala przyszłej mamie odpocząć.
Dodatkowo – w przeciwieństwie np. do drabinki czy piłki – worek sako pozwala przyjąć różne pozycje do porodu. Niektóre ciężarne po prostu na nim siadają, podczas gdy inne klęczą z workiem podłożonym pod plecy lub z przodu.
To jednak nie koniec. Chociaż już sama elastyczność worka sako jest nieoceniona przy porodzie, to siedzisko ma jeszcze jedną zaletę. Wypełnienie ze styropianu nagrzewa się pod wpływem ciężaru kobiety, a następnie oddaje to ciepło. Efekt? To właśnie dzięki temu worek sako redukuje ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

Jeden worek sako, różne pozycje do rodzenia

Komfort, ergonomia i lekkość sprawiają, że worek sako coraz częściej pojawia się na polskich porodówkach. Za wykorzystaniem go podczas porodu przemawia również możliwość przyjęcia różnych pozycji do rodzenia. O niektórych wspominaliśmy już wyżej – kobieta może oprzeć się o niego plecami, uklęknąć i przenieść ciężar na łokcie umieszczone na worku, a nawet się na nim położyć, np. w przerwie między kolejnymi skurczami.

Worek sako do porodu to nie wszystko. Inne sprzęty, które warto rozważyć

Worek sako w trakcie porodu to tylko jedna z wielu możliwości, z których mogą skorzystać ciężarne. Inną opcją jest np. stołek porodowy, który – podobnie jak jego klasyczny odpowiednik – pozwala przyszłej mamie po prostu wygodnie usiąść. Jest to jednak rozwiązanie chwilowe, ponieważ zbyt długie korzystanie ze stołka porodowego może nieść ze sobą ryzyko przekrwienia tkanek. W związku z tym warto zadbać o zmianę pozycji do rodzenia.
W salach porodowych – oprócz worka sako i stołka – może pojawić się też piłka położnicza, najczęściej duża i okrągła, którą możesz kojarzyć z zajęć fitness, albo przypominająca kształtem fasolkę. Gdy na niej usiądziesz, możesz rozstawić szeroko nogi i ostrożnie skakać. To z kolei wpływa nie tylko na komfort przyszłej mamy, ale także może ułatwić dziecku przejście do kanału rodnego.
Na liście innych sprzętów i akcesoriów, które pomagają w przyjęciu różnych pozycji do porodu, znajdziesz również wannę, drabinkę, a nawet liny.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka