Data publikacji:

Jak powinno spać niemowlę? W jakiej pozycji oraz w czym?

Jak powinno spać niemowlę? Jak się okazuje, zarówno pozycja snu, jak i wyposażenie łóżeczka wpływają nie tylko na wygodę maluszka, ale także na jego bezpieczeństwo. Postępując zgodnie z aktualnymi rekomendacjami, masz pewność, że twoja pociecha będzie chroniona przed niespodziewanym, przypadkowym zablokowaniem dróg oddechowych czy zwykłym dyskomfortem, który uniemożliwi sen i dziecku, i pozostałym członkom rodziny. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak i w czym powinno spać niemowlę.
Sleeping baby

Jak powinno spać niemowlę? Te zasady warto znać

Narodziny pierwszego dziecka wywołują w rodzinach prawdziwą rewolucję. Świeżo upieczeni rodzice uczą się od podstaw opieki nad małym człowiekiem. Priorytetem powinno być zawsze zdrowie i bezpieczeństwo maluszka, o które należy zadbać nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy.
Jak powinno spać niemowlę? Poniżej znajdziesz kilka ważnych zasad, o których powinien pamiętać każdy rodzic.
 • Do 4. lub 5. miesiąca życia niemowlak nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji, dopiero później zaczyna się przekręcać i przewracać. Na każdym tym etapie warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak śpi.
 • Zgodnie z rekomendacjami AAP, czyli Amerykańskiej Akademii Pediatrii, niemowlak powinien spać na twardym, sztywnym materacu, a wnętrze łóżeczka powinno być puste. Nie zaleca się umieszczania w łóżeczku ani zabawek, ani pościeli i poduszek. To odpowiedź na pytania rodziców, którzy zastanawiają się, jak powinno spać 3-miesięczne dziecko.
 • Jeżeli jest to możliwe, to niemowlak powinien spać w tym samym pomieszczeniu, co rodzice, ale niekoniecznie w ich łóżku.
 • W przypadku dysplazji lub refluksu możliwe są lekkie modyfikacje pozycji spania, które należy jednak wcześniej omówić ze specjalistą.
 • Niemowlęce ubranka do snu powinny być dostosowane do pory roku – zimą nie zaszkodzi dodatkowa warstwa, podczas gdy latem wystarczająca może okazać się sama pielucha (gdy na dworze panuje upał).
 • W jakiej pozycji powinno spać niemowlę?

  Już teraz warto podkreślić, że to, w jakiej pozycji powinno spać niemowlę, nie jest związane jedynie z jego komfortem, ale także zdrowiem i bezpieczeństwem, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia.
  Pozycja snu wpływa np. na jakość snu maluszka. Jeżeli jest mu niewygodnie, to będzie markotny i płaczliwy zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Ma także znaczenie dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa oraz zmniejszenia ryzyka SIDS, czyli syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej. Chociaż jego dokładne przyczyny nie są jeszcze znane, to niewłaściwa pozycja snu może zwiększać ryzyko wystąpienia SIDS.
  W jakiej pozycji powinno spać niemowlę? Najbezpieczniejsza jest pozycja na plecach, która umożliwia utrzymanie drożności dróg oddechowych oraz – zgodnie z dostępnymi badaniami – znacząco ogranicza ryzyko wystąpienia SIDS. To właśnie ją najczęściej rekomendują pediatrzy. Co w sytuacji, gdy maluch sam próbuje się przewrócić na bok? Nie ma to znaczenia – do ukończenia 1. roku życia należy kłaść dziecko na plecach, upewniając się, że jego główka jest skierowana w bok.
  A jak to wygląda z innymi pozycjami?
 • Sen na brzuszku – to pozycja zarezerwowana wyłącznie do zabawy i ćwiczeń (zgodnie z rekomendacjami specjalistów dziecko powinno spędzać w niej przynajmniej 15 minut dziennie). Jeżeli chodzi jednak o sen, to odradza się układanie niemowlaka na brzuchu ze względu na duże ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem, np. w momencie dociśnięcia noska do materaca.
 • Sen na boku – wbrew pozorom nie jest to optymalne rozwiązanie, będące swego rodzajem kompromisem między spaniem na plecach i na brzuszku. Chodzi głównie o ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów z oddychaniem, gdy maluch przewróci się na brzuch, oraz doprowadzenia do asymetrii czaszki. Istnieje jeden wyjątek: pozycja na boku może zdać egzamin u niemowlaków mających problem z nadmiernym ulewaniem, ale tylko wtedy, gdy nad dzieckiem czuwa osoba dorosła.
 • Jak powinno spać niemowlę z katarem?

  Czy rekomendacje zmieniają się w przypadku przeziębienia maluszka? Jak powinno spać niemowlę z katarem? Przede wszystkim postaraj się złagodzić nieprzyjemne dla dziecka objawy, np. usuwając nadmiar wydzieliny, wykonując inhalacje czy dbając o optymalne nawilżenie powietrza.
  W nocy warto zadbać o to, aby główka niemowlaka była odrobinę wyżej niż reszta ciała. W ten sposób zminimalizujesz problem z zalegającą w zatokach wydzieliną i zmniejszysz ryzyko zakrztuszenia się podczas snu. Dla bezpieczeństwa podłóż poduszkę pod materac. Możesz zastąpić ją też kocykiem.

  W czym powinno spać niemowlę?

  Skoro znasz już najbezpieczniejsze pozycje, to czas sprawdzić, w czym powinno spać niemowlę. W przypadku maluszków ważne jest zadbanie o optymalną temperaturę ciała, ponieważ zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie mogą być niebezpieczne dla dziecka. Najważniejsze, aby ubranko było wykonane z przewiewnej, naturalnej i miłej w dotyku tkaniny, która nie podrażni delikatnej niemowlęcej skóry. Musi również zapewniać maluszkowi maksymalną swobodę ruchów i być łatwe w czyszczeniu.
  Zimą egzamin zdają popularne śpioszki i pajacyki, np. te wykonane z certyfikowanych materiałów. Z uwagi na to, że w łóżeczku nie należy umieszczać poduszek i kołdry, w trakcie mroźnych nocy pomocne mogą okazać się dodatkowe ubranka i akcesoria – czapeczka, śpiworek czy rożek.
  Z kolei, jeśli zastanawiasz się, w czym powinno spać niemowlę latem, to jeżeli w domu jest ciepło, to można położyć malucha do łóżeczka w samym pajacyku (lub rampersie), pieluszce tetrowej i rożku albo w body z krótkim rękawkiem.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Katarzyna Wendzonka