Data publikacji:

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w trzecim trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?

W ciąży, zwłaszcza w zaawansowanej, rośnie masa ciała, przez co zaburzają się jego proporcje, a i zmienia się środek ciężkości. Czy jednak za każdym razem, jeśli zdarzył ci się upadek w ciąży, trzeba wzywać pomoc? Kiedy należy udać się do lekarza? Wiele zależy zarówno od tego, jak upadłaś, ale i od tego, w jak bardzo zaawansowanej ciąży aktualnie jesteś. Jeśli upadałaś łagodnie (bez bezpośredniego uderzania w brzuch, na przykład był to niebolesny upadek w ciąży na kolana albo delikatny upadek w ciąży na pupę), ale nie obserwujesz żadnych niepokojących następstw w swoim ciele oraz swoim samopoczuciu, to nie musisz udawać się do lekarza. Jednak możesz. Jeśli upadłaś łagodnie, jeśli nic cię nie boli i nie niepokoi, to możesz opowiedzieć o tym ginekologowi, który zapewne zdecyduje się wykonać kontrolne badanie KTG.

Silne urazy: upadek na brzuch w ciąży. Czy upadek w ciąży może być niebezpieczny dla dziecka?

Jeśli zdarzy ci się jakikolwiek silny uraz czy upadek w ciąży, w szczególności zaś:
  • upadek na brzuch w ciąży,
  • bezpośrednie uderzenia brzucha,
  • silne i gwałtowne zdarzenie, które może nieść poważne i niebezpieczne konsekwencje (konsekwencje upadku w ciąży),
  • upadek w ciąży z wysokości, 
to bądź świadoma, że w wyniku silnych urazów brzucha może dojść do uszkodzenia śledziony, jelit czy macicy. Podczas upadku w czasie ciąży może dodatkowo dojść do wywołania skurczów macicy, odwarstwienia łożyska, poronienia, a nawet do rozerwania macicy. Takie smutne i nieco straszne informacje mamy dla ciebie nie po to, żeby cię stresować tym, co może się zdarzyć, jeśli w ciąży upadniesz, tylko po to, by wspomóc cię jak najpełniejszą wiedzą i towarzyszyć ci przez wszystkie miesiące ciąży. A nawet wcześniej – bo począwszy od starań o dziecko, po dzień rozwiązania, przez dalsze losy twojej powiększonej rodziny.

Upadek w trzecim trymestrze ciąży oraz upadki w ciąży w całym czasie jej trwania

Wiele zależy od tego, na jakim etapie jest ciąża. Czym bardziej jest zaawansowana, tym słabsza jest ochrona dziecka (mimo że ciągle rosnący brzuch sprawia wrażenie nadzwyczaj bezpiecznej przystani, ale jest inaczej i medycy o tym wiedzą, stąd specjalne zalecenia dla ciężarnych, żeby na przykład w czasie ciąży nie jeździć konno ani na rolkach czy łyżwach).
Dlaczego dziecko w zaawansowanej ciąży jest słabiej chronione przez ciało matki niż w pierwszych miesiącach od poczęcia? Ponieważ ściany macicy z czasem stają się cieńsze, a poziom płynu owodniowego spada.
Dlatego właśnie upadek w trzecim trymestrze ciąży (oraz wszelkie gwałtowne ruchy ciała, takie jak przeciążenia, szarpnięcia, przyspieszenia) mogą być niebezpieczne dla mamy i dziecka, kiedy brzuch jest duży. Kobietom w trzecim trymestrze ciąży zaleca się szczególną ostrożność, między innymi unikanie sytuacji grożących upadkiem.
W najlepszej, bo najbezpieczniejszej sytuacji są maluszki w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Są zabezpieczone grubymi ścianami macicy. Ta zaś zamknięta jest w kościach miednicy i jest mała. 

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

O konsekwencjach, jakie niesie ze sobą upadek ze schodów w ciąży albo upadek na brzuch w ciąży, już wiesz z podrozdziału „Silne urazy: upadek na brzuch w ciąży. Czy upadek w ciąży może być niebezpieczny dla dziecka?”. 
Kiedy należy udać się do lekarza, jeśli przytrafi ci się upadek w ciąży? Przyjmuje się, że każde uderzenie bezpośrednio w brzuch czy gwałtowny upadek wymaga natychmiastowej konsultacji medycznej, zwłaszcza gdy ciąża jest zaawansowana.
W innych przypadkach obserwuj uważnie siebie (swoje ciało i swoje samopoczucie) nawet do kilkunastu dni po tym, jak przydarzył ci się upadek w ciąży na kolana albo upadek w ciąży na pupę. Koniecznie zanotuj datę upadku.
Jeśli w ciągu kilkunastu dni pojawią się takie dolegliwości jak:
  • ból brzucha,
  • tkliwość brzucha,
  • wzdęcie brzucha,
  • boleści przy ucisku macicy,
  • zawroty głowy,
  • gorączka,
  • plamienia,
  • ból głowy,
  • twardnienie macicy,
  • osłabione napięcie powłok jamy brzusznej,
to bezzwłocznie udaj się do ginekologa, który dokona wywiadu (opowiedz dokładnie, jak wyglądał upadek, jak się czułaś, jak zmieniało się samopoczucie, podaj datę upadku i okoliczności), wykona stosowne badania i zaleci odpowiednie postępowanie, byś była bezpieczna, a dziecko nadal rozwijało się prawidłowo. 

Rehabilitacja w ciąży po upadku

Jeśli w wyniku upadku w trakcie ciąży doszło do kontuzji i konieczna jest rehabilitacja, nie odwlekaj działań. Najczęściej jest bowiem tak, że brak natychmiastowego usprawniania doprowadza do przewlekłych zmian w narządzie ruchu, a zaniedbany pourazowy ból po może się spotęgować właśnie po porodzie. 
Pamiętaj, że uraz brzucha w ciąży może doprowadzić do odklejenia łożyska. Jest to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu oraz niebezpieczeństwo dla ciebie. Ciąża to czas szczególny, gdzie wszyscy zapewne każą ci dbać o siebie. Jak wyczuć granicę, żeby nie przesadzać, ale i nie lekceważyć zagrożeń? We wszystkim zachowuj umiar. Zrezygnuj z rzeczy potencjalnie niebezpiecznych (np. jazda na nartach) i korzystaj z przywilejów dla ciężarnych (np. miejsce siedzące w autobusie).
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.