Data publikacji:

Prezent na chrzest dla chłopca i dziewczynki. Jaki od chrzestnej, a jaki od dziadków?

Wybranie prezentu na chrzciny dla wnuczęcia albo dla chrześniaka lub chrześniaczki to poważne wyzwanie – wiele osób nie wie, czy postawić na coś praktycznego, pamiątkowego, czy może jednak warto ofiarować pieniądze, które będą do dyspozycji rodziców. Pomożemy ci dokonać wyboru. Sprawdź, jaki prezent na chrzest z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. 
Prezent na chrzest dla chłopca i dziewczynki

Prezent na chrzest od chrzestnej lub chrzestnego

Matka chrzestna oraz ojciec chrzestny odgrywają wyjątkową rolę nie tylko w samej uroczystości przyjęcia przez dziecko sakramentu, ale również później, w całym jego życiu. Dlatego też prezent od nich powinien mieć charakter pamiątkowy – tak aby nawet po wielu latach osoba chrzczona mogła do niego wrócić. 
 • Medalik z łańcuszkiem
Świetny prezent na chrzest od chrzestnej to między innymi złoty lub srebrny łańcuszek z medalikiem. Jako że uroczystość jest ściśle związana z wiarą, na medaliku może, a nawet powinien znaleźć się symbol do niej nawiązujący. 
Taki prezent na chrzest może zawierać grawer – to delikatne, eleganckie przypomnienie, kto i kiedy postanowił obdarować dziecko. Grawer może znajdować się zarówno na samym medaliku, jak i wewnątrz pudełka, w którym znajduje się biżuteria.

 • Srebrna łyżeczka
Srebrna łyżeczka to ponadczasowy, klasyczny prezent na chrzest – dla chłopca i dla dziewczynki. Oczywiście nie może być to jakakolwiek łyżeczka ze srebra. Taki upominek powinien mieć piękny wzór na rączce (może być to na przykład zegar wskazujący godzinę przyjścia dziecka na świat), dobrze byłoby również, aby pojawił się na nim grawer. 

Srebrną łyżeczkę należy podarować w odpowiednim opakowaniu, to jest eleganckim pudełku do biżuterii. W pudełeczku również może znaleźć się krótka, ładnie zaprezentowana informacja – np. o tym, kto podarował dziecku tę piękną pamiątkę (wraz z wyrażającą miłość dedykacją).

 • Srebrna grzechotka
Kolejny ciekawy prezent na chrzest – dla dziewczynki lub chłopca, to mała, srebrna grzechotka z wygrawerowaną datą oraz godziną przyjścia dziecka na świat. Taka pamiątka nie służy oczywiście do zabawy – jest to przedmiot przeznaczony jedynie do podziwiania, przywracający wspomnienia z tego pięknego dnia. 

Srebrną grzechotkę również należy ofiarować w odpowiednim, biżuteryjnym etui. Do takiego zestawu warto dołączyć kartkę z życzeniami od rodziców chrzestnych.

 • Pudełko wspomnień
Jeśli nie dysponujesz dużą gotówką, a bardzo chcesz sprawić dziecku piękną pamiątkę, to jest rozwiązanie – przygotuj „pudełko wspomnień”. To piękny, własnoręcznie robiony prezent na chrzest, który z pewnością zachwyci rodziców, a po latach nabierze dla dziecka wyjątkowo dużego znaczenia.

Aby przygotować takie pudełko, musisz wtajemniczyć w sprawę jednego z rodziców – musi on ci „pożyczyć” pamiątki, takie jak zdjęcie USG, pierwsze ubranko dziecka czy pierwsza czapeczka. Twoją rolą jest przygotowanie drewnianego pudełka z przegródkami – pamiętaj, by zostawić miejsce na kolejne drobiazgi (pierwszy smoczek, pierwsze buciki itd.).

Prezent na chrzest od chrzestnej lub chrzestnego – inne propozycje

Prezent na chrzest od chrzestnej (lub chrzestnego) może, ale nie musi być pamiątkowy. Jeśli jesteś bardziej praktyczną osobą albo wiesz, że rodzice dziecka o wiele bardziej ucieszyliby się z jakiegoś przydatnego upominku – działaj. Oto prezenty, które są najmilej odbierane. 
 • Wózek
Świeżo upieczeni rodzice z pewnością mają już głęboki wózek dla swojego dziecka. Być może jednak nie posiadają jeszcze spacerówki, która przyda im się już za kilka miesięcy. Wózek to naprawdę dobry prezent na chrzest – praktyczny i bardzo przydatny. 

Pamiętaj, że jeśli wózek ma być niespodzianką, to najlepiej jest kupić go online tuż przed uroczystością – dzięki temu zyskasz możliwość zwrotu produktu bez konkretnego powodu. Innymi słowy – jeśli rodzicom nie spodoba się dany model wózka, będą mogli go zwrócić i kupić inny.

 • Nosidło
Dobry prezent na chrzest dla chłopca oraz dla dziewczynki to wysokiej jakości nosidło. Z całą pewnością przyda się ono młodym rodzicom w sytuacjach, w którym wózek będzie niepraktyczny albo gdy dziecko wyjątkowo mocno będzie domagało się bliskości. 

I w tym przypadku pamiętaj o zakupach przez internet – w razie konieczności młodzi rodzice będą mogli wymienić dany produkt na inny.

 • Bujaczek
Kolejny praktyczny i bardzo przydatny prezent na chrzest to bujaczek. Najbardziej uwielbiane przez rodziców modele to bujaczki elektryczne, które same wprawiają się w ruch, uspokajając dziecko. Zakup takiego bujaczka to jednak wydatek rzędu kilkuset złotych – jeśli to dla ciebie zbyt dużo, pomyśl o składce z innymi członkami rodziny. 

Uwaga! Pamiętaj, że zanim wręczysz praktyczny i drogi prezent na chrzest, dobrze byłoby się upewnić, czy rodzice na pewno jeszcze go nie posiadają. Dotyczy to np. wózka spacerowego, nosidła czy bujaczka. 

Prezent na chrzest od dziadków – pamiątki

 • Pozytywka
Przepiękny prezent na chrzest dla dziewczynki lub chłopca to piękna, pozłacana lub posrebrzana pozytywka z grawerem. Niektóre modele umożliwiają umieszczenie w specjalnych okienkach różnych pamiątek – wygrawerowanych słów od babci i dziadka, zdjęcia dziecka albo wspólnych fotografii z dziadkami. Muzyka, która rozbrzmiewa po włączeniu pozytywki, zawsze będzie przypominała dziecku o osobach, które je tak bardzo kochają.

 • Biblia dla dziecka z dedykacją
Jeśli zależy ci, aby prezent na chrzest nawiązywał do religii, wybierz Biblię z dedykacją. To piękna pamiątka, która z pewnością przyda się dziecku w późniejszych latach życia. Oczywiście możesz również wybrać Biblię ilustrowaną dla dzieci, którą mogą maluszkowi czytać rodzice.

 • Złote kolczyki
Piękny prezent na chrzest dla dziewczynki to złote kolczyki. Z czasem, kiedy dziecko dojrzeje do decyzji o przebiciu uszu, będzie miało już piękną biżuterię „na start”.

 • Różaniec
Pięknym, związanym z religią upominkiem dla dziecka jest również różaniec. W sklepach, zwłaszcza tych internetowych, bez najmniejszego problemu znajdziesz różańce dedykowane właśnie na tę uroczystość. Pamiętaj, aby włożyć różaniec do ozdobnego, eleganckiego pudełeczka. Wskazana jest również dedykacja. 

Prezent na chrzest od dziadków – inne propozycje

 • Zabawki 
Wielkie auto albo zestaw gryzaczków to idealny prezent na chrzest dla chłopca od dziadków. Małej dziewczynce warto natomiast ofiarować pierwszą, szmacianą laleczkę albo piękny zestaw modnych grzechotek.

 • Grawerowane sztućce
Pięknym, a zarazem praktycznym prezentem na chrzciny są grawerowane sztućce. To łyżeczka i widelec wykonane z wysokiej jakości materiałów i w odpowiednim dla małego dziecka rozmiarze. Będzie to nie tylko piękna pamiątka, ale również praktyczny zestaw gadżetów do nauki samoobsługi. 

Grawer na jednym sztućcu może zawierać informacje o dziecku (np. data i godzina przyjścia na świat), z kolei na drugim można umieścić napis w stylu: „Wnuczce Zosi – kochający babcia Marta i dziadek Karol”. Pamiętaj, żeby umieścić ten upominek w pięknym etui, które podkreśli wagę prezentu oraz całej tej pięknej uroczystości. 

Autor: Robert Wojtaś