Data publikacji:

Jak nauczyć dziecko literek?

Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
nauka literek

Kiedy zacząć uczyć dziecko alfabetu?

Na to pytanie najlepiej odpowie ci twoja intuicja. Koniec końców, to ty znasz swoje dziecko najlepiej i wiesz, czy już jest gotowe na nowe wyzwania oraz co wtedy najlepiej mu zaproponować. Czasem nawet dwulatek z zapałem rozpocznie poznawanie tajników alfabetu. W jaki sposób? Oczywiście w taki, jaki będzie adekwatny do jego wieku, ciekawy i dopasowany do oczekiwań malucha.

Pamięć dwulatka prezentuje niemalże nieograniczone możliwości. Dziecko chłonie wiedzę jak gleba wiosenny deszcz. Zapamiętywanie przychodzi niepostrzeżenie. Wplataj naukę literek w codzienne zabawy oraz zwykłe domowe czynności i aktywności na spacerze. Rysujcie kredą na chodniku, palcem na zaparowanej szybkie, patykiem na piasku. Do rosołu wrzucajcie literowy makaron.

Bez znaczenia jest, kiedy rozpoczynasz naukę liter i cyfr. Ważniejsze jest to, jak nauczyć dziecko alfabetu, czyli w jaki sposób to zrobić. Pamiętaj, by zawsze być cierpliwym, systematycznym i… nie oczekuj wiele od dziecka. Nie okazuj zniecierpliwienia. Możesz tym zniechęcić małego odkrywcę. Bądź czujna, a na pierwsze efekty nie będziesz długo czekać :)

Jak nauczyć dziecko literek?

Z pierwszą pomocą przyjdą ci litery drukowane. Jeśli dziecko już się z nimi dobrze zapozna i będzie je (niemalże bezbłędnie) rozpoznawać, to znak, że możesz wprowadzać litery pisane. Małe i duże. Dopasuj sposób nauki do preferencji dziecka. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Na rynku masz pełną paletę książek, zabawek i akcesoriów pomocnych w żmudnym procesie pod tytułem „jak nauczyć dziecko literek i cyferek”. Dzięki nim, choć czas nauki może być dość długi, spędzicie go efektywnie, przyjemnie i… z poczuciem należycie wykonanego zadania. Sięgnij po kilka metod nauki literek i cyferek na raz. W ten sposób ani maluch, ani ty nie znudzicie się prędko tematem.

Możecie rozpoznawać litery i cyfry na szyldach i neonach podczas spacerów. Lepić określone kształty liter z ciastoliny. Dobrym sposobem jest też rysowanie szablonów liter po to, by później je pomalować lub pokolorować. Układajcie litery z guzików, kamieni i kasztanów. Z czasem, kiedy dziecko zacznie radzić sobie coraz lepiej, warto sięgnąć po elementarz. W księgarniach półki aż uginają się pod książkami, które pomagają w nauce liter i cyfr.

Jaka książka do nauki alfabetu?

Wybierz taką, która najbardziej przypadnie ci do gustu. Znasz pasje swojego dziecka – jeśli jest fanem motoryzacji, poszukaj książki, która pokaże mu literki i auta (analogicznie zrób z innymi zainteresowaniami swojej pociechy). My polecamy pozycję literacką „Literkowa książka” od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Z nią nauka literek to świetna zabawa!
Jeśli chcesz wrócić do czasów, kiedy to ty uczyłaś się literek, wybierz „Elementarz”. Tekst wzbogacony jest pięknymi ilustracjami.
Kolejna nasz propozycja to „Abecadło pod lupą”. Dziecko wcieli się w rolę detektywa odkrywającego poszczególne literki.

Jak nauczyć dziecko literek i czytania w zabawie?

Musi być atrakcyjnie, przyjemnie i kolorowo. Inaczej wiedza do głowy nie wejdzie, a dziecko do nauki stanie okoniem. Jakie zabawy i zabawki pomogą dziecku w nauce literek? Mamy dla ciebie i twojego smyka kilka propozycji.

Janod Magnetyczna Układanka Alfabet Magnetibook – to doskonała zabawka rozwijająca kreatywność i wyobraźnię. Zabawa polega na układaniu na planszy magnesów, które dziecko może dowolnie łączyć we wzory. Daje wiele możliwości kreacji. Jest pięknie wykonana. Rozbudza zmysł artystyczny, ćwiczy logiczne myślenie oraz sprawność manualną u dziecka.
Magnetyczna tablica do pisania – dzięki przeźroczystej powierzchni tablicy dziecko odrysuje każdy wzór lub obrazek, jaki umieści pod ekranem. Będzie też bez twojej pomocy malować wszystko, co podpowie wyobraźnia. To świetne narzędzie do nauki cyfr i liter.
Djeco Zestaw naklejek wypukłych Alfabet – to zestaw 122 miękkich wypukłych naklejek z literkami i zwierzątkami, które są odpowiednie dla maluchów w wieku od 3 do 6 lat. Służą świetnie do nauki alfabetu przez najmłodszych.

Jak nauczyć dziecko czytać płynnie?

To już wyższy poziom wtajemniczenia. Po etapie składania sylab dziecko powoli przechodzi do płynnego czytania. Pamiętaj, że czytanie jest dla dziecka często czymś abstrakcyjnym. Może mu sprawiać trudności. Dlatego wykaż się dużą dawkę cierpliwości, zaangażowania i wyrozumiałości. Czytanie to skomplikowana czynność, która wymaga, by mózg był gotowy do przetwarzania różnego rodzaju bodźców. Małe dzieci najskuteczniej, najszybciej i najchętniej uczą się poprzez zabawę. Aby nauczyć dziecko czytać płynnie, zastosuj metodę sylabowania. To nauka sylab, a nie poszczególnych liter. Podzielcie wyrazy na sylaby. Początkowo powinny to być proste słowa, na przykład „mama”, „tata”, „lato” czy „kawa”.

Co pomaga w nauce czytania?

W nauce płynnego czytania sprawdzają się wszelkie aktywności, które dostarczasz dziecku od momentu narodzin. Są to: czytanie bajek na głos, śpiewanie, nucenie. Niemowlak oraz dwulatek świetne reaguje na rysowanie i podpisywanie obrazków. Trzylatek będzie z zaangażowaniem dopasowywał obrazki do znanych mu już liter oraz ochoczo stawiał pieczątki z literami, wymawiając je na głos.
Zdjęcie: seventyfourimages/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.