Data modyfikacji:

Co na katar dla 2-latka?

Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.

katar

Katar u 2-latka – przyczyny

Katar, czyli zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, to przypadłość, której głównym efektem jest podrażnienie śluzówki oraz pojawienie się w nosie wydzieliny. Katar u dwulatka, jak zresztą u każdej innej osoby, może mieć różne przyczyny, przy czym zazwyczaj są to infekcje wirusowe i bakteryjne.

Katar u 2-latka o podłożu bakteryjnym jest gęsty i przybiera kolor żółtawo-zielonkawy. Pojawienie się tego typu wydzieliny powinno być skonsultowane z lekarzem – często niezbędne jest bowiem podawanie dziecku antybiotyku.

Wirusowy katar u dwulatka jest znacznie częstszy i zdecydowanie mniej groźny. Nie ma na niego lekarstwa, ale istnieje szereg metod, dzięki którym dziecku łatwiej będzie z nim funkcjonować.

Co na katar dla 2-latka? Domowe sposoby

Zastanawiasz się, co na katar dla 2-latka – biorąc pod uwagę domowe sposoby, sprawdzi się najlepiej? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

  • Nawilżaj błonę śluzową w nosie dziecka

Stosuj roztwór soli fizjologicznej albo wody morskiej, aplikując ją do noska dziecka. Preparat rozrzedzi zalegającą wydzielinę i ułatwi jej odciągnięcie (niewielu dwulatków potrafi sprawnie wydmuchiwać nosek).

  • Stosuj inhalację

Co na katar u 2-latka sprawdza się najlepiej zdaniem wielu rodziców? Oczywiście są to inhalacje, które rozrzedzają wydzielinę w nosku i ułatwiają jej usunięcie. Inhalacje przeprowadzaj przy użyciu soli fizjologicznej, chyba że lekarz zaleci inaczej.

  • Nawilżaj powietrze

Niezwykle ważne jest, aby powietrze w sypialni dziecka miało wilgotność od 40% do 60%. Gdy powietrze ma niższą wilgotność, błony śluzowe noska mocno się przesuszają. Wpływa to nie tylko na czas trwania infekcji, ale też na większe ryzyko jej kolejnego pojawienia się.

  • Nawadniaj organizm dziecka

Organizm maluszka powinien być nawodniony, bo dzięki temu wydzielina będzie bardziej rozrzedzona. Podawaj dziecku dużo wody albo niesłodzonej herbaty owocowej.

Co na katar u 2-latka z apteki?

Poza domowymi sposobami, w walce z katarem warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty z apteki. Oto te, które można stosować u dzieci powyżej 2. roku życia:

  • Otrivin dla dzieci 0.5 mg/ml Lek zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, ułatwiając usuwanie wydzieliny i ułatwiając dziecku oddychanie. Preparat może być stosowany przy różnych rodzajach kataru (katar infekcyjny, alergiczny). 
  • Plastry z olejkami eterycznymi Aromactiv + Plastry przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia. Ułatwiają oddychanie, odświeżają, działają aż przez 8 godzin. Nakleja się je na ubranko dziecka. 
  • Pelafen MD Zatoki i Nos Spray dla dzieci powyżej 2. roku życia. Ułatwia usuwanie wirusów, bakterii, a także wydzieliny. Ma w sobie opatentowaną formułę MUCOBIONE, którą tworzą ekstrakt z korzenia pelargonii i białka owsa. Można stosować go do redukowania nasilenia różnego rodzaju katarów.

Jak długo trwa katar u dwulatka?

Choć mówi się, że katar trwa około siedmiu dni, w przypadku małych dzieci jest trochę inaczej. Ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego taka infekcja może trwać nawet do czternastu dni.

Uwaga! Jeżeli katar u 2-latka występuje bardzo często, warto omówić tę przypadłość z pediatrą. Może się okazać, że infekcje mają podłoże alergiczne albo że są wynikiem przerostu trzeciego migdałka. W takich przypadkach podejmuje się dodatkowe działania medyczne.

Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.