Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
Katar, czyli zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, to przypadłość, której głównym efektem jest podrażnienie śluzówki oraz pojawienie się w nosie wydzieliny. Katar u dwulatka, jak zresztą u każdej innej osoby, może mieć różne przyczyny, przy czym zazwyczaj są to infekcje wirusowe i bakteryjne.
Katar u 2-latka o podłożu bakteryjnym jest gęsty i przybiera kolor żółtawo-zielonkawy. Pojawienie się tego typu wydzieliny powinno być skonsultowane z lekarzem – często niezbędne jest bowiem podawanie dziecku antybiotyku.
Wirusowy katar u dwulatka jest znacznie częstszy i zdecydowanie mniej groźny. Nie ma na niego lekarstwa, ale istnieje szereg metod, dzięki którym dziecku łatwiej będzie z nim funkcjonować.
Zastanawiasz się, co na katar dla 2-latka – biorąc pod uwagę domowe sposoby, sprawdzi się najlepiej? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Stosuj roztwór soli fizjologicznej albo wody morskiej, aplikując ją do noska dziecka. Preparat rozrzedzi zalegającą wydzielinę i ułatwi jej odciągnięcie (niewielu dwulatków potrafi sprawnie wydmuchiwać nosek).
Co na katar u 2-latka sprawdza się najlepiej zdaniem wielu rodziców? Oczywiście są to inhalacje, które rozrzedzają wydzielinę w nosku i ułatwiają jej usunięcie. Inhalacje przeprowadzaj przy użyciu soli fizjologicznej, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Niezwykle ważne jest, aby powietrze w sypialni dziecka miało wilgotność od 40% do 60%. Gdy powietrze ma niższą wilgotność, błony śluzowe noska mocno się przesuszają. Wpływa to nie tylko na czas trwania infekcji, ale też na większe ryzyko jej kolejnego pojawienia się.
Organizm maluszka powinien być nawodniony, bo dzięki temu wydzielina będzie bardziej rozrzedzona. Podawaj dziecku dużo wody albo niesłodzonej herbaty owocowej.
Poza domowymi sposobami, w walce z katarem warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty z apteki. Oto te, które można stosować u dzieci powyżej 2. roku życia:
Choć mówi się, że katar trwa około siedmiu dni, w przypadku małych dzieci jest trochę inaczej. Ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego taka infekcja może trwać nawet do czternastu dni.
Uwaga! Jeżeli katar u 2-latka występuje bardzo często, warto omówić tę przypadłość z pediatrą. Może się okazać, że infekcje mają podłoże alergiczne albo że są wynikiem przerostu trzeciego migdałka. W takich przypadkach podejmuje się dodatkowe działania medyczne.