Data modyfikacji:

Jakie powinno być CRP u dziecka? Jaki poziom jest niepokojący?

Badanie CRP określa poziom stężenia białka C-reaktywnego, który rośnie w przypadku pojawienia się w organizmie stanu zapalnego. W zależności od nasilenia infekcji CRP u dziecka może być lekko albo znacznie podwyższone. Sprawdź, jakie są wskazania do zbadania CRP, jaki wynik uznaje się za prawidłowy i o czym może świadczyć zwiększanie się CRP mimo braku objawów infekcji.
jakie powinno być crp u dziecka

Co to jest CRP?

Skrót CRP pochodzi od terminu „C Reactive Protein”, który oznacza „białko c-reaktywne”. Jest to jedno z białek ostrej fazy – jego poziom zwiększa się w organizmie wraz z rozwijaniem się stanu zapalnego.
Zbadanie poziomu CRP u dziecka zleca się w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji. Poziom białka, zwłaszcza wraz z wynikami morfologii, może ułatwić lekarzowi postawienie diagnozy oraz włączenie odpowiedniego leczenia. Niemniej należy pamiętać, że wynik CRP wyjaśnia jedynie, czy w organizmie toczy się stan zapalny – nie informuje on natomiast o przyczynach tego stanu.

CRP u noworodka – normy

Prawidłowy poziom CRP u noworodka mieści się w przedziale od 0 do 5 mg/l. Jeśli zatem wynik wskazuje np. na 4 mg/l, oznacza to, że w organizmie dziecka nie toczy się stan zapalny – czyli wszystko jest w porządku.
Jeśli poziom CRP u noworodka jest nieznacznie podwyższony (do 40 mg/l), zazwyczaj świadczy to o wirusowym podłożu infekcji. Wyższy wynik – od 40 mg/l do 200 mg/l – może wskazywać na infekcję bakteryjną, natomiast bardzo wysokie CRP u dziecka, tzn. powyżej 200 mg/l, z dość dużym prawdopodobieństwem wskazuje na bardzo poważną infekcję – jak np. wirusowe zapalenie wątroby.

CRP u starszych dzieci – normy

CRP u dziecka, które ukończyło czwarty tydzień życia, powinno wynosić mniej niż 10 mg/l – oznacza to, że wynik np. 8 mg/l nie jest niepokojący. Wyższe wyniki wskazują na infekcję. Zdiagnozowanie typu infekcji możliwe jest dzięki ocenie poziomu CRP, wyniku morfologii oraz prezentowanych przez dziecko objawów.

Kiedy bada się poziom CRP u dziecka?

Wskazaniem do skontrolowania poziomu CRP u dziecka zazwyczaj jest gorączka i/lub inne objawy (np. bóle brzucha, biegunki), które utrzymują się przez co najmniej kilka dni. Inna przesłanka do wykonania badania to monitorowanie stanu zdrowia dziecka po operacji albo podejrzenie chorób autoimmunologicznych lub choroby nowotworowej.

Wysokie CRP u dziecka a brak objawów infekcji

Jak już wiesz, zazwyczaj CRP u dziecka bada się w przypadku wystąpienia gorączki i/lub innych objawów. Podwyższony poziom białka pozwala specjaliście ocenić, z jakiego typu stanem zapalnym ma do czynienia, i włączyć odpowiednie leczenie.
Zdarza się jednak, że CRP jest podwyższone mimo braku typowych objawów infekcji. W takiej sytuacji może to oznaczać poważniejszą chorobę – np. nowotwór szpiku kostnego. Za wysokie CRP u dziecka może także odpowiadać choroba autoimmunologiczna.

Niskie CRP u dziecka – czy to powód do obaw?

O ile wysokie CRP u dziecka zawsze budzi pewien niepokój, o tyle nie należy się martwić niskimi wartościami. Nie istnieje coś takiego jak „zbyt niski poziom CRP”. Jeśli wynik badania to 0 mg/l, oznacza to, że w organizmie nie toczy się żaden stan zapalny.

Poziom CRP u dziecka – jak go interpretować?

Próbując znaleźć wyjaśnienie podwyższonego CRP u dziecka, rodzice często korzystają z internetu. Jest to działanie niezalecane, prowadzące do dużego niepokoju, a przede wszystkim – zupełnie nieprzydatne.
Interpretacji wyników badań – CRP, morfologii czy badania moczu, powinien dokonywać pediatra. Nawet wyniki jednoznacznie prawidłowe (np. zerowy poziom CRP) należy przedstawić specjaliście – w poszukiwaniu źródła zauważonego problemu zdrowotnego u dziecka może on bowiem poszerzyć diagnostykę i zlecić kolejne badania.

Ile kosztuje badanie CRP u dziecka?

To, ile będzie kosztowało badanie CRP u dziecka, zależy od miejscowości oraz wybranego laboratorium. Nie należy jednak spodziewać się wydatku wyższego niż 50 zł. Zazwyczaj jest to około 20–30 zł.

Poziom CRP u dziecka – czy należy go oznaczać przy każdej infekcji?

Dość często zdarza się, że zaniepokojeni kolejną infekcją u dziecka rodzice domagają się od lekarza skierowania na badania krwi, w tym również oznaczenia poziomu CRP. Czy słusznie?
Niekoniecznie. Należy pamiętać, że przeciętne dziecko w wieku przedszkolnym choruje średnio od ośmiu do dziesięciu razy w ciągu roku. Niektóre dzieci „łapią” nawet do dwunastu infekcji rocznie. W większości przypadków są to niegroźne wirusowe stany zapalne górnych dróg oddechowych, które nie wymagają przeprowadzania szczegółowych badań.
Jeśli chodzi o profilaktyczne badania krwi celem oceny ogólnego stanu zdrowia dziecka, to zaleca się je raz na 2–3 lata (niektórzy lekarze mówią o jednym badaniu na dwanaście miesięcy). Dopiero jeśli u dziecka pojawiają się niepokojące objawy, należy zbadać je dodatkowo.

CRP u dziecka przed szczepieniem

Zaszczepienie dziecka może odbyć się pod warunkiem, że dziecko to jest zupełnie zdrowe. Aby mieć pewność co do dobrego stanu zdrowia malca, wielu rodziców rozważa oznaczenie u niego poziomu CRP. Czy to dobry pomysł?
Oczywiście nikt nie może rodzicom tego zabronić. Przeprowadzenie badania CRP nie wymaga skierowania od lekarza – można je wykonać odpłatnie w niemal każdym punkcie pobrań. Należy jednak mieć na uwadze, że każde dziecko przed szczepieniem jest dokładnie badane przez pediatrę. Jeśli zauważy on objawy infekcji, nie wyda zgody na podanie szczepionki. Z tego powodu poddawanie dziecka dodatkowemu badaniu wydaje się zbędne.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.