Data publikacji:

Obrzęk prącia u dziecka: przyczyny i leczenie

Mały chłopiec może mieć spory problem, gdy zacznie rozwijać mu się zapalenie napletka. Wywołuje ono obrzęk prącia u dziecka. Przyczyny i leczenie, które jest skuteczne i niezawodne, opisujemy poniżej. Jeśli jesteś mamą małego chłopca, koniecznie poznaj sposoby na zapalenie prącia u dziecka.
obrzęk prącia u dziecka

Obrzęk prącia u dziecka: przyczyny i leczenie 

Spuchnięty siusiak u chłopca to najczęściej zapalenie napletka. Czym jest to schorzenie? To sytuacja, kiedy stan zapalny obejmuje cały napletek i wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości (zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie). Zapalenie napletka u dzieci sprzyja również infekcjom układu moczowego. Może mieć tendencje do nawracania. 
Stan zapalny napletka może mieć wiele przyczyn:
  • Najczęstsze to infekcje: wirusowe, bakteryjne, grzybicze. 
  • Nieodpowiednia higiena: pod napletkiem gromadzi się tzw. mastka (wydzielina gruczołów śluzowych, złuszczonego nabłonka, resztek moczu i bakterii), którą należy codziennie usuwać podczas mycia ciała. 
  • Przyjmowanie antybiotyków przez długi czas.
  • Drażniące substancje występujące w proszku do prania oraz preparatach do higieny intymnej oraz w mydle. 
  • Noszenie obciskającej i obcierającej bielizny.
  • Dotykanie penisa brudnymi rękoma.
  • Nieregularna wymiana pieluch i małych dzieci.
  • Stan zapalny, który objawia się zaczerwienieniem siusiaka, obrzękiem (lekka opuchlizna) oraz w skrajnych przypadkach występuje wyciek wydzieliny ropnej, powoduje ból i pieczenie zwłaszcza podczas oddawania moczu. To zaś wymaga podjęcia leczenia.

    Obrzęk prącia u dziecka - jak wygląda leczenie?

    Zdarza się tak, że zapalenie prącia u dziecka, zwłaszcza gdy następuje znacząca poprawa związana z ogólnie rozumianym dbaniem o higienę osobistą chorego. Zapalenie żołędzia u dziecka oznacza, że należy kilka razy dziennie myć prącie przy użyciu delikatnych środków i letniej wody. Należy odciągnąć napletek i umyć również przestrzeń pod nim. Pamiętaj, by nie odciągać skóry na siłę, zwłaszcza u małych chłopców, u których napletek jeszcze się nie odkleił. Następnie osuszyć prącie czystym ręcznikiem papierowym. W stadiach zaostrzenia stanu zapalnego można wspomóc się dedykowanymi preparatami dostępnymi w aptece. O nich poniżej. 
    Zapalenie napletka u dziecka - Octenisept „pędzi” z pomocą!
    Po umyciu, a przed wysuszeniem prącia, możesz popsiukać je Octeniseptem. Wspomaga on leczenie infekcji intymnych u kobiet i mężczyzn. Jest bezpieczny nawet dla bardzo małych dzieci.

    Co na zapalenie napletka u dziecka? Domowe sposoby

    Na zapalenie żołędzia u dziecka można stosować okłady z ziołowych naparów o działaniu przeciwzapalnym (rumianek, kora dębu). Przygotowanym naparem nasącz jałowy gazik i delikatnie przykładaj do miejsc objętych stanem zapalnym. Zapewnij siusiakowi dostęp do powietrza - zadbaj o wygodną, miękką bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów. Maluchowi, który nosi pieluszkę, zdejmuj mu ją na 15-20 minut kilka razy dziennie.
    Jeśli domowe metody nie przynoszą poprawy, udaj się z dzieckiem do lekarza. Zleci on odpowiednie preparaty, antybiotyki, a w skrajnych przypadkach hospitalizację (w przypadku dużego problemu z mikcją, czyli oddawaniem moczu). Często lekarz zaleca przemywanie ognisk zapalnych rywanolem. Pamiętaj, że by wdrożyć odpowiednią terapię, konieczne jest wykonanie posiewu z moczu, aby dokładnie ustalić, jakie grzyby przyczyniły się do powstania stanu zapalnego.
    Fioletowy siusiak u dziecka może być objawem zapalenia napletka, które często zdarza się małym chłopcom. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą poprawy, udaj się do pediatry, który zaleci odpowiednie leczenie. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.