Data publikacji:

Jaki fotelik samochodowy 9–36 kg z funkcją spania wybrać? Ranking najlepszych produktów

Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego z fotelika w autach osobowych i ciężarowych, a także busach, powinny korzystać dzieci o wzroście do 1,5 metra. Zazwyczaj oznacza to, że mogą z niego zrezygnować młodzi pasażerowie, którzy kończą 11.–12. rok życia. W artykule przedstawimy ranking polecanych fotelików samochodowych 9–36 kg, z funkcjami pozwalającymi na komfortową drzemkę w trakcie jazdy.
fotelik samochodowy 9-36 kg z funkcją spania

Fotelik samochodowy 9–36 kg – co należy wiedzieć?

Tradycyjnie foteliki samochodowe są podzielone na kilka typów, przystosowanych do pasażerów w konkretnym przedziale wzrostu i wagi. Tak więc foteliki w grupie O przeznaczone są dla niemowląt o wadze do 10 kg i wieku do około 9 miesięcy, podczas gdy produkty z grupy II, przeznaczone są dla pasażerów ważących od 15 kg do 36 kg, w wieku od 4 do 12 lat. Łatwo możemy więc zauważyć w tym przypadku, że w przeciągu około dwunastu lat życia teoretycznie musimy kupić dwa, a nawet trzy różne foteliki, by nadążyć za rosnącym maluchem. Istnieje jednak alternatywa dla takiego rozwiązania. 
Rodzice i opiekunowie mogą postawić na popularne foteliki, oferujące wsparcie dla dzieci o wadze do 9–36 kg i wieku od kilkunastu miesięcy do 12 lat. Są to najbardziej uniwersalne modele, pozwalające uniknąć potrzeby zakupu nowego modelu co kilka lat. Są one wyposażone zarówno we własne zapięcia, przeznaczone dla mniejszych dzieci, jak również funkcję przypięcia jedynie za pośrednictwem pasa samochodowego, z której korzystają już maluchy rozpoczynające podstawówkę. Wiele modeli ma też odpinane oparcie, dzięki czemu może pełnić jedynie funkcję siedziska, przydatną np. dla 10–12-latków.

Funkcja spania w foteliku 9–36 kg

Funkcja spania w fotelikach pozwala dziecku przyjąć wygodniejszą pozycję podczas drzemki, zmniejsza napięcie mięśni i zapobiega drętwieniu nóg. Opiera się ona po prostu na bardzo mocnym wychyleniu oparcia. Jest szczególnie ważna w przypadku najmłodszych dzieci, źle znoszących długie podróże samochodowe. Warto zwrócić uwagę na to, że tej opcji nie oferują wszystkie foteliki z kategorii 9–36 kg. Co więcej, w modelach, które ją wspierają, jest ona ograniczona ze względu na konstrukcję produktu.
Foteliki przystosowane do potrzeb noworodków i najmłodszych dzieci można np. zamienić praktycznie w łóżeczka, w czym pomaga również to, że ustawiamy je w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy auta. Ponieważ modele 9–36 kg muszą pasować zarówno do 2-latka, jak i 10-latka, projektujący je inżynierowie nie mają aż tak dużych możliwości. Sprawia to, że pozwalają one na względnie niewielkie wychylenie oparcia. Nie oznacza to jednak, że w takiej pozycji dziecko będzie czuło się niewygodnie. Może ona jednak nie odpowiadać wszystkim pociechom. 

Czym jeszcze powinien odznaczać się dobry fotelik 9–36 kg z funkcją spania?

Poza możliwością jak największego wychylenia oparcia, dobry fotelik 9–36 kg powinien spełniać jeszcze wiele dodatkowych warunków. Najważniejszym z nich jest oczywiście jak najlepsze ochrona podczas zderzenia samochodu. Kluczowe jest więc zwrócenie uwagi na to, czy ma on wszystkie niezbędne atesty bezpieczeństwa i jest objęty ochroną gwarancyjną w naszym kraju. Ważnym czynnikiem wpływającym na ocenę danego produktu jest też to, jak wypadł on w niezależnych testach, o czym powinni poinformować nas wytwórcy. 
Fotelik 9–36 kg koniecznie powinien być oznaczony logo uznanej i sprawdzonej marki. Jak ognia unikajmy kupowania modeli od anonimowych producentów, które znajdziemy na niektórych aukcjach internetowych. Nie dajmy się też skusić atrakcyjnym cenom modeli sprowadzanych spoza granic UE. W obu przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo, że zawiodą one w najmniej spodziewanym momencie i nie uchronią dziecka podczas wypadku. Eksperci odradzają też kupowania używanych fotelików, dotyczy to zwłaszcza modeli 9–36 kg, z których korzysta się przez wiele lat.
Bardzo ważna pozostaje też kwestia łatwości regulacji wysokości oparcia, a także bardziej zaawansowane opcje, pozwalające na niezależną zmianę pozycji zagłówka i bocznych osłon siedziska. Rosnące dziecko powinno czuć się komfortowo podczas jazdy, musi mieć więc odrobinę luzu, fotelik nie może być więc zbyt ciasny. Co ciekawe, w sprzedaży znajdziemy modele pozwalające na zmianę szerokości siedziska. Pomocne są tu też dodatkowe wkładki dla najmniejszych dzieci.
Sięgamy po foteliki wykończone wysokiej jakości materiałami, które są przyjemne w dotyku i wytrzymałe na zadrapania i przetarcia. Jest to szczególnie ważne dla produktów w kategorii 9–36 kg, w domyśle służących przez wiele lat. Dużym plusem jest ściągana tapicerka, którą w razie zaplamienia możemy wyprać w pralce lub ręcznie wyszorować.

Fotelik samochodowy 9–36 kg z funkcją spania – ranking polecanych produktów

Caretero Volante Fix Limited

Fotelik samochodowy 9–36 kg z funkcją spania. Model pozwala na czterostopniowe wychylenie oparcia, ma możliwość precyzyjnej regulacji zagłówka oraz wyposażony został we wkładkę redukcyjną dla najmniejszych dzieci. Dziecko może być przypięte za pomocą pasa (system ISOFIX) lub wewnętrznych zapięć. Produkt waży 10 kg i jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych. Zdejmowana tapicerka pozwala na jej łatwe pranie i czyszczenie. 

Recaro Young Sport Hero 

Fotelik samochodowy 9–36 kg z funkcją spania przeznaczony dla maluchów w wieku od 9 miesięcy do 12 lat. Oparcie i siedzisko zostały wykonane z bardzo wygodnej pianki termoformowalnej. Produkt może pochwalić się dodatkowymi systemami bezpieczeństwa, wkładką redukcyjną oraz oddychającą tapicerką. Jego waga to 8,2 kg.

Lionelo Oliver Carbon Stone 

Fotelik z funkcją spania 9–36 kg z wkładką redukcyjną, dodatkową poduszką i pięciopunktową uprzężą, a także systemem zapinania ISOFIX. Oparcie posiada czterostopniową regulację nachylenia. Model sprzedawany jest w trzech wersjach kolorystycznych. Tapicerka wykonana jest z poliestru oraz ekoskóry, czyścimy ją wyłącznie ręcznie.

4Baby 4 Baby Fly Fix 

Fotelik z funkcją spania 9–36 kg, sprzedawany w zestawie z wkładką dla niemowląt. Produkt pozwala na szeroką modyfikację pochyłu oparcia. Na plus zaliczyć należy także wyprofilowane wygodne siedzisko i zagłówek, a także zdejmowaną tapicerkę zrobioną z oddychającego materiału na bazie lnu. Model dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych, a jego waga to 13,5 kg.

Chicco Akita Fix Air

Fotelik samochodowy z funkcją spania dla dzieci w wieku od 12 miesięcy do 12 lat, z trójstopniową regulacją pochylenia. Konstruktorzy zwrócili szczególną uwagę na komfort małego pasażera, sięgając po oddychające i przewiewne materiały, zapewniające przyjemną jazdę nawet w środku lata. W zestawie znajdziemy wkładkę redukcyjną. Waga produktu to 13 kg.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski