Data modyfikacji:

Jak nosić niemowlę? Jak prawidłowo nosić niemowlaka?

Wielu rodziców zastanawia się, jak nosić niemowlę, aby pozycja ta pozycja dla dziecka wygodna, bezpieczna oraz aby nie zakłócała rozwoju kości i stawów. Na szczęście istnieje sporo polecanych przez fizjoterapeutów pozycji – wymienić tu można tę „na fasolkę”, na kołyskę, „na pająka”, a także „na tygryska” oraz pozycję „królewską”. Sprawdź, na czym polega każda z nich oraz w jaki sposób nie tylko nosić niemowlę, ale również je bezpiecznie podnosić.
jak nosić niemowlę

Jak nosić niemowlę? Pozycje horyzontalne

Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo nosić niemowlę lub noworodka, to wiedz, że według fizjoterapeutów najlepszymi pozycjami są te horyzontalne. W czasie takiego noszenia dziecka nie dochodzi do nadmiernego obciążenia jego mięśni, kręgosłupa oraz stawów, jednocześnie są to pozycje, które ułatwiają niemowlęciu zasypianie. Najczęściej wybierane przez rodziców są:
  • Pozycja „na tygryska”
Pozycja ta nazywana jest również boczną. Polega na ułożeniu maluszka na przedramieniu, pleckami do góry. Główka niemowlęcia pozostaje wtulona w zagłębienie łokcia, oczywiście tak, aby mogło ono swobodnie oddychać. Drugą ręką można podtrzymywać brzuszek niemowlaka.
Ułożenie to ma wiele zalet – zmniejsza nasilenie kolek poprzez wspomaganie pracy jelit, odciąża stawy oraz mięśnie i jest komfortowe dla samego noszącego.
  • Pozycja „na fasolkę”
Jeżeli zastanawiasz się, jak nosić niemowlę w pierwszych tygodniach jego życia, to spróbuj najbardziej klasycznego ułożenia, czyli pozycji „na fasolkę”. Dziecko spoczywa na przedramieniu, a jego główka opiera się w zgięciu łokcia. Druga dłoń opiekuna wsunięta jest między nóżki niemowlęcia, podtrzymując kręgosłup oraz pupę dziecka. To ułożenie umożliwia karmienie piersią i nie wpływa negatywnie na rozwój mięśni, kości i stawów maluszka.
  • Pozycja „na kołyskę”
W tej pozycji, zwanej również „koszyczkiem”, głowa dziecko spoczywa w zagłębieniu łokcia. Ręka, na której leży dziecko, obejmuje je na wysokości klatki piersiowej, druga ręka podtrzymuje jego pupę i nóżki. To pozycja idealna do około 3. miesiąca życia dziecka – wygodna, intuicyjna i niezaburzająca rozwoju.
  • Pozycja „samolocik”
Pozycja zwana „samolocikiem” przeznaczona jest dla noworodków oraz młodych niemowląt. Dziecko ułożone jest brzuszkiem do podłoża i leży na przedramieniu opiekuna. Głowa niemowlęcia spoczywa na przedramieniu (przed zgięciem łokcia), jednocześnie ta sama ręka podtrzymuje dziecko w kroczu. Malec przytulony jest bokiem do ciała rodzica. Pozycja ta, podobnie jak ułożenie „na tygryska”, ma korzystny wpływ na pracę jelit i ułatwia dziecku wydalenie gazów – co z kolei przekłada się na zmniejszenie nasilenia kolek.

Jak nosić 3-miesięczne dziecko? Pozycje pionowe

A może chcesz wiedzieć, jak nosić 3-miesięczne dziecko (lub starsze), które „buntuje się” już przeciwko pozycji leżącej? W takim przypadku do wyboru są dwa ułożenia:
  • Pozycja „na pająka”
Pozycja „na pająka” to pozycja pionowa, dzięki której dziecku łatwiej jest odbić połknięte podczas jedzenia powietrze. Jest to pozycja lubiana przez wiele niemowląt, ale należy pamiętać, że nie jest ona szczególnie korzystna dla rozwoju kości i stawów dziecka – dlatego należy nosić tak dziecko z umiarem. Wyjątkiem jest jedynie przypadek, gdy niemowlę cierpi na silny refluks żołądkowo-przełykowy.
  • Pozycja „przodem do świata”
Jak nosić niemowlę, które jest ciekawe świata i które reaguje płaczem na leżenie? W takiej sytuacji pomocna może być pozycja „przodem do świata”. Dziecko podtrzymywane jest dwoma rękami opiekuna, jedna ręka spoczywa na jego tułowiu, druga między jego nóżkami. Ułożenie to również nie powinno być stosowane bardzo często.

Jak prawidłowo nosić niemowlę? Inne pozycje

Rodzice, którzy zastanawiają się, jak prawidłowo nosić niemowlę, powinni zapoznać się również z ułożeniem w pozycji „królewskiej”. Niemowlę zwrócone jest przodem do świata, z pupą nisko osadzoną w chwycie „koszykowym”, stworzonym z rąk opiekuna. W takiej pozycji bioderka są wysunięte do przodu, czyli znajdują się w pożądanym ułożeniu.
Inna pozycja – korzystna dla bioderek, to ułożenie boczne. To prosta pozycja, w czasie które dziecko siedzi na biodrze rodzica z szeroko rozłożonymi nóżkami, podczas gdy rodzic jedną ręką obejmuje jego tułów.

Jak nosić niemowlę z asymetrią?

Jeśli zastanawiasz się, jak nosić niemowlę z asymetrią, to koniecznie musisz przedyskutować tę kwestię z fizjoterapeutą dziecięcym – wszystko zależy bowiem od tego, jakiego typu asymetria występuje u dziecka. Niemniej w większości przypadków odradza się klasyczne noszenie pionowe, ponieważ nie sprzyja ono prawidłowemu napinaniu się mięśni dziecka.

Jak podnosić niemowlę?

Dla prawidłowego rozwoju ważne jest nie tylko to, jak nosić niemowlę, ale również – jak je podnosić. Oto kilka ważnych wskazówek:
  • twoje ruchy powinny być stanowcze, ale delikatne;
  • pochyl się na dzieckiem – pozwól, by chwilę przyjrzało się twojej twarzy;
  • przekręć dziecko na jeden bok – jedynie na tyle, aby móc swobodnie wsunąć rękę;
  • wsuń rękę między nóżki dziecka i przesuń ją aż do ramionek;
  • drugą dłoń wsuń pod głowę dziecka – podtrzymywanie główki niemowlęcia jest bardzo ważne;
  • unieś niemowlę i ułóż je w dogodnej dla siebie pozycji.
Wskazówka: pamiętaj, że noszenie niemowlęcia zdecydowanie przyjemniej przebiega w chuście. Ciasnota panująca w chuście uspokaja dziecko i pozwala mu się zrelaksować, jednocześnie „uwalnia” ręce opiekuna oraz odciąża jego kręgosłup. Noszenie w chuście jest również bardzo polecane przez fizjoterapeutów i może być praktykowane już od pierwszego dnia życia dziecka.
Zdjęcie: Envato elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.