Data publikacji:

Jak wrócić do formy po ciąży?

Nie jest tajemnicą, że ciało kobiety w trakcie ciąży bardzo się zmienia. W zależności od indywidualnych predyspozycji, ale też obciążeń genetycznych i przebiegu ciąży zmiany te są stosunkowo niewielkie lub diametralne. Najczęściej jednak największym problemem świeżo upieczonych mam jest kwestia tego, jak wrócić do formy po ciąży, nie tylko jeśli chodzi o sprawność i aktywność fizyczną, ale też pozbycie się brzucha o dość dużych rozmiarach. Pierwsze tygodnie po ciąży to trudny czas, kiedy w zależności od rodzaju rozwiązania można wyróżnić ćwiczenia zakazane po porodzie, ale też bardzo wskazane do wykonywania już kilka dni po powrocie do domu. Jak szybko wrócić do formy po ciąży? Sprawdź i odzyskaj perfekcyjną sylwetkę efektywnie i zdrowo.
Jak wrócić do formy po ciąży

Jak wrócić do formy po porodzie?

Odpowiedź na pytanie, jak wrócić do formy po porodzie, z pewnością nie jest jednoznaczna. Podczas ciąży w organizmie kobiecym wiele się zmienia i to, jak wrócić do wagi sprzed ciąży, będzie wiązało się nie tylko z wdrożeniem właściwego sposobu odżywiania i zestawu odpowiednich ćwiczeń. Ważne jest na tym etapie skupienie się również na samym brzuchu, w którego obrębie często pozostają po ciąży nieestetyczne rozstępy, skóra pozbawiona jest jędrności i występuje dość duży nadmiar tkanek.
Czas, kiedy biodra wracają do normy po porodzie, podobnie jak w przypadku brzucha, zależy w dużej mierze od tego, jak wiele kilogramów przybyło w ciąży oraz jak wyglądało ostatnich 9 miesięcy pod kątem aktywności fizycznej i sposobu odżywiania. Zazwyczaj cofnięcie zaistniałych w związku z ciążą zmian ma miejsce w okolicach 6. tygodnia po rozwiązaniu, czyli po zakończeniu okresu połogu i obkurczeniu się macicy. Jednak, aby rzeczywiście tak było, warto zadbać o organizm i kondycję zaraz po porodzie, dobierając odpowiedni zestaw ćwiczeń po porodzie, dopasowany do stanu danej kobiety.

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie naturalnym, a kiedy po cesarce?

W zależności od tego, w jaki sposób przebiegał poród, odpowiedź na pytanie, jak szybko wrócić do formy po porodzie, nie jest jednoznaczna. Ogólnie zaleca się, aby z aktywnością fizyczną w postaci ćwiczeń i kształtowania wymarzonej sylwetki za pomocą pełnych, intensywnych treningów wstrzymać się do zakończenia połogu, kiedy organizm odpocznie i zregeneruje się po niewątpliwym wysiłku, jakim jest urodzenie dziecka.
Jednak wykonywanie lekkich ćwiczeń możliwe jest już kilka dni po porodzie. Wszystko zależy od stanu danej kobiety. Najważniejsze jest, aby ćwiczenia wprowadzać stopniowo, nie forsować organizmu i nie doprowadzać do pojawienia się dolegliwości bólowych w rejonach brzucha. W przypadku ich występowania należy odczekać kilka dni, po czym ponownie wznowić aktywność.

Co zrobić i jak wrócić do formy po ciąży? Ćwiczenia

Powrót do formy po porodzie warto rozpocząć od spacerów i przeprowadzanej codziennie prostej gimnastyki nóg i rąk, która będzie miała działanie przeciwzakrzepowe. Warto wykonywać tu zginanie, rozciąganie i unoszenie kończyn, stopniowo wydłużając czas wytrzymywania uniesienia. Kilka dni po porodzie dobrym wyborem będą również różne ćwiczenia oddechowe, choćby te, które wykorzystywane były w ostatnich tygodniach porodu czy w trakcie rozwiązania.
Ćwiczenia po porodzie powinny obejmować całe ciało, a nie skupiać się wyłącznie na brzuchu. Wbrew powszechnemu przekonaniu aktywność danej części ciała wpływa na kondycję i spalanie tkanki tłuszczowej w obrębie całego ciała, a nie tylko trenowanego obszaru.

Zestaw ćwiczeń po porodzie na brzuch

Pełny zestaw ćwiczeń po porodzie na partie brzucha stosować można zazwyczaj 6-8 tygodni po porodzie lub nieco wcześniej, po konsultacji z lekarzem. Wśród najczęściej stosowanych i najbardziej cenionych propozycji ćwiczeń znajduje się m.in. unoszenie kończyn dolnych na zmianę, co wykonywać należy w pozycji leżącej i nieco uniesionym tułowiem, podpartym na łokciach. W miarę nabierania sprawności i kondycji warto przedłużać uniesienia, co doskonale wpłynie na pracę mięśni brzucha.
Kolejnym z ćwiczeń będącym doskonałą odpowiedzią na pytanie, jak wrócić do formy po porodzie, jest leżenie na plecach z ramionami ułożonymi wzdłuż ciała, a następnie unoszenie nóg oraz zginanie ich w kolanach pod kątem prostym. W podobnej pozycji, ale z nogami ugiętymi w kolanach i stopami opartymi stabilnie o podłoże wykonywać można również uniesienia miednicy. Należy utrzymać ją w linii prostej z udami i kolanami przez chwilę, po czym swobodnie opuścić.
Bardzo dobrym, choć trudnym początkowo do wykonania może być też bardzo efektywne ćwiczenie, jakim są popularne nożyce. Aby je wykonać, leżąc na plecach, unosimy na kilkanaście centymetrów wyprostowane kończyny dolne, i krzyżujemy na zmianę. Warto pamiętać, że poza ćwiczeniami należy dbać o zdrowe odżywianie oraz picie dużej ilości wody.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!