Data publikacji:

Jak wygląda skrzep po poronieniu?

Poronienie może mieć bardzo różny przebieg – zależny jest on przede wszystkim od czasu trwania ciąży. Utrata ciąży w pierwszych dniach po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy przypomina miesiączkę i często jest za taką uznawana. W późniejszych tygodniach ciąży poronieniu towarzyszą już silne skurcze brzucha i wydobywanie się obfitych ilości wydzieliny z dróg rodnych, w tym skrzepów. Wyjaśniamy, jak wygląda skrzep po poronieniu i co należy zrobić w przypadku jego wydalenia.
skrzep po poronieniu

Najczęstsze przyczyny poronień

Jeśli interesuję cię to, jak wygląda skrzep po poronieniu, to najwidoczniej masz to trudne doświadczenie za sobą albo wkrótce będziesz musiała się z nim zmierzyć. Powinnaś zatem poznać również najczęstsze przyczyny poronień – choćby po to, aby później móc porozmawiać o nich ze swoim ginekologiem.
Najczęstsze przyczyny utraty ciąży to:
  • wady genetyczne zarodka – zdaniem specjalistów to właśnie nieprawidłowości w budowie DNA są najczęstszą przyczyną utraty ciąży; najczęściej wady te są spontaniczne – oznacza to, do ich powstania nie doszło drogą dziedziczenia, a zwykłego przypadku;
  •  infekcje bateryjne lub wirusowe – chorobą, która może doprowadzić do poronienia w pierwszych tygodniach ciąży, jest na przykład choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, zwana też czasem chorobą bostońską;
  • wady budowy macicy;
  • zaburzenia hormonalne (nieprawidłowości w pracy tarczycy lub np. niedobory progesteronu);
  • duży niedobór składników odżywczych w organizmie (np. u kobiet chorujących na anoreksję);
  • wiek kobiety – im jest wyższy, tym większe jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych u zarodka.

Jak przebiega poronienie?

Wiele kobiet, które dowiadują się od lekarza o konieczności przerwania ciąży na wczesnym etapie, zastanawia się, czy w wydzielinach uda im się rozpoznać zarodek – pragną wiedzieć, jak wygląda. Poronienia mają różny przebieg. Te do 8. tygodnia ciąży, czyli bardzo wczesne, najczęściej wyglądają jak bardziej obfita i bardziej bolesna niż zwykle miesiączka. Są to poronienia jednofazowe – zarówno jajo płodowe z zarodkiem, jak i łożysko zostają wydalone z organizmu w tym samym czasie.
Po 8. tygodniu trwania ciąży mówi się już o poronieniu dwufazowym. Jego przebieg jest inny – najpierw zostaje wydalone jajo z zarodkiem, a następnie – elementy łożyska.
Poronienia dzieli się również na samoistne oraz zatrzymane. W przebiegu tych pierwszych organizm sam próbuje wydalić jajo płodowe oraz elementy łożyska z macicy. Gdy mu się to udaje, mówi się o poronieniu zupełnym. Jama macicy jest wówczas pusta, a interwencja lekarska – zbędna. Jeśli organizm wydali tylko część omawianych tkanek, stan ten nazywa się poronieniem niezupełnym. W takim przypadku konieczne może być przeprowadzenie zabiegu łyżeczkowania, czyli oczyszczenia jamy macicy.
O poronieniach zatrzymanych mówi się wówczas, gdy w jamie macicy znajduje się obumarły zarodek lub tzw. puste jajo płodowe (pęcherzyk płodowy bez zarodka) i nie dochodzi do rozwierania się szyjki macicy. O poronieniu zatrzymanym kobiety często dowiadują się dopiero na kontrolnej wizycie lekarskiej – podczas badania USG. W takim przypadku lekarz może zadecydować o postawie wyczekującej. Organizmowi daje się wówczas czas na wydalenie jaja płodowego oraz łożyska. Specjalista może też od razu skierować pacjentkę na oddział ginekologiczny. Tam otrzymuje ona środki farmakologiczne wywołujące skurcze macicy.

Jak wygląda skrzep po poronieniu?

To, jak wygląda skrzep po poronieniu, zależne jest od wieku ciąży. Jak zostało to wspomniane, we wczesnej ciąży – w 4. czy 5. tygodniu jej trwania – poronienie przypomina intensywną miesiączkę. W wydzielinie mogą pojawić się bordowe skrzepy, ale odnalezienie w niej pęcherzyka płodowego czy zarodka jest niezwykle trudne.
W późniejszych etapach ciąży w wydzielinie można już znaleźć jajo płodowe wypełnione płynem oraz zarodkiem, a także części łożyska. Dla przykładu – w 9. tygodniu ciąży zarodek ma już około 2 cm, a wielkość jaja płodowego to około 4 cm. Znalezienie takiego pęcherzyka nie powinno przysporzyć już żadnych trudności.

Poronienia – skrzep czy zarodek?

Nierzadko zdarza się, że kobiety nie mają pewności, czy to, co widzą na bieliźnie lub papierze toaletowym, to skrzep czy zarodek. Jednocześnie może być to dla nich istotne z uwagi na chęć pochowania zarodka albo konieczność przekazania materiału do badań genetycznych. W takiej sytuacji warto przełożyć wszystkie widoczne skrzepy do pudełka. Jeśli materiał ma zostać przekazany do laboratorium, pojemnik powinien być sterylny. Dostarczenie materiału powinno nastąpić tak szybko, jak to możliwe.

Dlaczego warto wiedzieć, jak wygląda skrzep po poronieniu?

Warto wiedzieć, jak wygląda skrzep po poronieniu – szczególnie jeśli u danej kobiety dochodzi do poronień nawykowych. Poronienia nawykowe to takie, które się powtarzają i które mogą mieć związek z zaburzeniami genetycznymi. Aby sprawdzić DNA zarodka, konieczne jest dostarczenie materiału z poronienia do laboratorium.
Uwaga! Należy wiedzieć, że w przypadku zdiagnozowania poronień nawykowych (czyli najczęściej po dwóch poronieniach) lekarz może wystawić pacjentce skierowanie na badania kariotypów jej oraz jej partnera.

Poronienie samoistne – co dalej?

Jeśli doświadczyłaś poronienia samoistnego w domu, to pamiętaj, że nie możesz samodzielnie ocenić, czy doszło do dokładnego oczyszczenia się macicy. Musisz udać się do ginekologa, który dokładnie cię zbada, a jeśli będzie taka potrzeba – wystawi skierowanie na zabieg łyżeczkowania jamy macicy. Pozostawienie resztek tkanek w macicy może być zagrożeniem zarówno dla zdrowia, jak i życia kobiety.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.