Data modyfikacji:

Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka wybrać?

Twoje dziecko skończyło już 6 miesięcy? Świetnie, w takim razie najwyższy czas na rozszerzenie jego diety i… naukę picia z kubeczka. Sprawdź, dlaczego to takie ważne i jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka wybrać.

kubek

Kubek dla 6-miesięcznego dziecka – dlaczego warto go wprowadzić?

Być może zastanawiasz się nie tylko nad tym, jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka kupić, ale także, czy w ogóle musisz to robić. Oczywiście nie ma takiej potrzeby – dziecko może wciąż pić z tradycyjnej butelki ze smoczkiem. Musisz jednak wiedzieć, że:

  • długie picie z klasycznej butelki sprzyja próchnicy butelkowej; dzieje się tak nie tylko z uwagi na charakterystyczne ułożenie ust, ale także dlatego, że dziecko pije z butelki niemal ciągle;
  • kubek nie zaburza odruchu ssania, co ma wielkie znaczenie, jeśli karmisz piersią i wciąż chcesz to robić,
  • długie picie z butelki przyczynia się do wad zgryzu,
  • ciągłe korzystanie z butelki przez dziecko przekłada się na zmniejszenie apetytu malca.

Podsumowując – naprawdę warto nauczyć maluszka pić ze specjalnego kubka. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na jego zdrowie.

Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka wybrać?

Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka wybrać, by był on intuicyjny i służył przez dłuższy czas? Oto, na co musisz zwrócić uwagę:

  • Rodzaj kubeczka

Dostępne na rynku kubeczki dla niemowląt to klasycznie niekapki oraz tzw. kubki 360 stopni.

Kubek niekapek to po prostu kubek z dziubkiem, czyli ustnikiem. Takie produkty mogą występować w wersji ze słomką lub bez (w tym drugim przypadku maluch musi nauczyć się unosić kubek, żeby się z niego napić). Płyn pobierany jest po zassaniu ustnika – jeśli tylko obróci się kubek do góry dnem, nic się nie wydarzy (stąd też nazwa: kubek-niekapek).

Kubek 360 stopni ma okrągłe wieczko bez ustnika. Gdy dziecko chce się z niego napić, musi zassać jego krawędź.

Zastanawiasz się, jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka będzie lepszy? Otóż będzie to ten drugi, ponieważ korzystanie z niego najbardziej przypomina picie ze zwykłego kubeczka. Takie naczynko znacząco zmniejsza również ryzyko wystąpienia u dziecka próchnicy butelkowej – właśnie z uwagi na specyficzne ułożenie ust podczas użytkowania.

  • Rodzaj ustnika

Ustnik to ważny element, który może zniechęcić dziecko do picia albo wręcz przeciwnie – ułatwić mu naukę. W przypadku małych dzieci, czyli również 6-miesięcznych, najlepiej sprawdzają się ustniki miękkie, silikonowe. Plastikowe mogą wydawać się dziecku zbyt „obce”.

  • Zaworek

Dobry kubek niekapek powinien mieć specjalny, silikonowy zaworek, dzięki któremu można kontrolować ilość wydostającego się ze środka płynu. To bardzo ważne – gdy maluch zachłyśnie się zbyt dużą porcją wody czy soku, natychmiast zniechęci się do dalszych prób.

  • Uchwyty

6-miesięczne dziecko utrzyma kubek bez uchwytów, ale z uchwytami picie będzie znacznie łatwiejsze. Uchwyty powinny być odpowiedniego rozmiaru – w szczególności niewskazane są zbyt małe, by dziecko mogło zacisnąć na nich piąstki.

  • Antypoślizgowe dno

Antypoślizgowe denko nie jest niezwykle ważną cechą kubka, ale dobrze, gdy naczynie je ma.

  • Materiał, z którego wykonano kubek

Kubki niekapki czy kubki 360 stopni nie są produkowane ze szkła z wiadomych względów. Nie ulegaj jednak wrażeniu, że wszystkie tego typu produkty wykonane są z takiego samego plastiku. Upewnij się, czy wybrany model nie ma w składzie szkodliwego bisfenolu A albo innych, szkodliwych dla zdrowia maluszka substancji.

  • Waga

Dobry kubek niekapek powinien być leciutki – w przeciwnym razie dziecko szybko zniechęci się do jego użytkowania.

  • Wzór

To, jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka okaże się dla niego ciekawy, w dużej mierze zależy od jego wyglądu. Zasada jest prosta: im bardziej kolorowy, przyciągający wzrok gadżet, tym większe zainteresowanie niemowlęcia.

  • Łatwość utrzymywania w czystości

Niektóre kubki mają tak wiele drobnych elementów, że ich mycia przyprawia o zawrót głowy. Wybierz więc taki produkt, który ma prostą budową oraz który można wielokrotnie myć w zmywarce. To ważne, bo gdy naczynko zdobędzie aprobatę, będzie używane nawet kilka razy dziennie.

Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka karmionego piersią?

Jeśli karmisz piersią (i póki co nie chcesz z tego zrezygnować), z pewnością zastanawiasz się, jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka nie zaburzy odruchu ssania. Dobra wiadomość jest taka, że w zasadzie nie ma to znaczenia – możesz zdecydować się zarówno na klasyczny niekapek, jak i na kubek 360 stopni. 6-miesięczne dziecko doskonale wie już, w jaki sposób ma ssać pierś, aby wydostało się z niej mleko. Nauczenie się nowej umiejętności nie sprawi, że wiedza ta „zniknie” – bez obaw.

Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka wybrać, żeby nauka picia była szybka i prosta?

Zastanawiasz się,jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka kupić, żeby ominął was etap długiego przyzwyczajania do nowej formy spożywania napojów? Mamy dla ciebie kiepską wiadomość – nie ma kubków bardziej i mniej tolerowanych przez dzieci. Niektóre maluchy od razu „łapią” w czym rzecz, niezależnie od rodzaju produktu, inne nie chcą próbować żadnej takiej nowości.

Pamiętaj, żeby zachować cierpliwość i nie zniechęcać się. Proces przyzwyczajania dziecka do kubeczka i nauki jego obsługiwania może trwać nawet kilka tygodni. Z początku niemowlę może zupełnie nie wiedzieć, w czym rzecz, dlatego warto mu pomóc:

  • wlej do kubeczka słodki sok przecierowy, a następnie nałóż kilka kropli na ustnik – to zachęci malca do eksperymentów,
  • pokaż dziecku (na sobie), jak należy używać kubka,
  • przyłóż kubek do ust malca, tak by musiało jedynie zassać ustnik.
Autor: Redakcja dzidziusiowo