Data publikacji:

Jaki kubek do mleka zamiast butelki? Polecane modele

Picie z butelki ze smoczkiem dla większości rodziców jest naturalnym etapem rozszerzania diety maluszka. Czy wiesz jednak, że specjaliści zdecydowanie skłaniają się ku polecaniu kubeczków? Sprawdź, dlaczego są lepsze od butelek i jaki kubek do mleka zamiast butelki wybrać, by nauka samodzielnego picia była dla dziecka łatwa i przyjemna.
Jaki kubek do mleka zamiast butelki

W czym podawać mleko zamiast butelki?

Twój maluch skończył już 12 miesięcy i staje się coraz bardziej samodzielny. Chętnie chwyta różne przedmioty i nie ma z ich utrzymaniem większych kłopotów. To znak, że dziecko może rozpocząć próby samodzielnego jedzenia oraz picia. 1. urodziny dziecka uznawane są za koniec okresu niemowlęcego.
Wielu rodziców, chcąc nauczyć malca samodzielnego przyjmowania napojów, decyduje się podawać mu butelkę ze smoczkiem: klasyczne rozwiązanie stosowane od dekad. Okazuje się jednak, że picie z butelki może stanowić źródło wielu problemów!
Butelka ze smoczkiem może przyczyniać się do rozwoju wad zgryzu. To dlatego, że dziecko, aby się z niej napić, musi cały czas mocno zasysać smoczek.
Zauważono, że butelki przyczyniają się do tzw. próchnicy butelkowej u dzieci. Podczas picia z nich kontakt ząbków z cieczą jest długi, a zawarte w niej cukry mogą powodować uszkodzenia szkliwa.
Jak powszechnie wiadomo, smoczki działają na dzieci uspokajająco, przypominając im maminą pierś. Niestety, maluchy trudno od nich odzwyczaić. Ponadto, przyzwyczajone do picia z butelki dziecko może mieć niewielką ochotę na próbowanie nowych przekąsek.
W takim razie, w czym podawać mleko zamiast butelki? Alternatywą jest kubeczek dostosowany do potrzeb i możliwości małego człowieka.

Kubek do mleka modyfikowanego i nie tylko: zalety

Na rynku znajdziesz różne rodzaje kubeczków do nauki picia, które sprawdzą się podczas podawania mleka naturalnego, modyfikowanego, soków oraz wody. Dlaczego warto czym prędzej zamienić butelkę na kubeczek?
  • Kubek przygotowuje dziecko do korzystania z „dorosłych” naczyń. Dzięki niemu picie z prawdziwych szklanek okaże się dla malucha prostsze.
  • Trzymanie kubeczka to doskonały sposób na trening motoryki małej.
  • Najlepsze kubeczki do picia nie przyczyniają się do wad zgryzu i próchnicy. Picie z nich nie wymaga intensywnego zasysania.

Kiedy dziecko może zacząć pić z kubeczka?

Być może wydaje ci się, że twoja pociecha jest zbyt mała na picie z kubka. Możesz się jednak zdziwić: zdarza się, że jego obsługę opanowują maluchy w wieku poniżej roku. Jeśli twoje dziecko potrafi samodzielnie utrzymać łyżeczkę i się nią posługiwać, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by rozpocząć naukę z picia kubka.

Jaki kubek do mleka zamiast butelki? Rodzaje

W czym podawać mleko zamiast butelki? Do wyboru masz kilka różnych typów kubeczków. Sprawdź, jak działają i czym się pomiędzy sobą różnią.

Kubek niekapek

To bardzo popularny kubek do picia dla dzieci, cieszący się dobrą sławą dzięki funkcjonalności. Jak wskazuje nazwa, ciecz nie wylewa się z niego dzięki specjalnemu zabezpieczeniu w postaci uszczelki. Aby się napić, maluch musi zassać brzeg kubka w konkretnym miejscu. To dobre rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, w czym podawać mleko zamiast butelki w nocy – gdy malec chce szybko się posilić i wrócić do wypoczynku.

Kubek 360

Kubeczek 360 to odmiana kubka niekapka. Jego zaletą jest to, że dziecko może pić z niego, przykładając usta w dowolnym miejscu na krawędzi.

Bidon ze słomką

Dzieci po ukończeniu 12. miesiąca życia mogą pić mleko modyfikowane i inne napoje z bidonu. Ta odmiana kubka dobrze sprawdzi się w podróży lub na placu zabaw. Pamiętaj, że aby korzystać z bidonu, dziecko musi swobodnie obejmować ustami słomkę.

Kubek typu Doidy Cup

Doidy Cup, pomimo nietypowego wyglądu, doskonale sprawdza się w rączkach rocznych maluchów. Skośny kubeczek jest bardzo wygodny w obsłudze, a dziecko z większą łatwością może kontrolować ilość pobieranego płynu.

Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka?

Niektórzy rodzice obawiają się, że ich dziecko nie poradzi sobie z samodzielnym korzystaniem z kubka. Wystarczy jednak kilka sprytnych metod i cierpliwość, a każdy malec opanuje tę sztukę.
  • Na początku pozwól dziecku dobrze zapoznać się z kubkiem. Niech się nim pobawi, postuka nim o blat, dokładnie obejrzy.
  • Zaaranżuj zabawę, w której będziesz częstować kubkiem ulubione maskotki dziecka. Następnie napij się z niego osobiście, aby maluch zaobserwował, jak wykonywać tę czynność. Na pewno zechce spróbować!
  • Czas przejść do praktyki. Wlej do kubka gęsty napój – mleko lub soczek – oraz pozwól samodzielnie się napić. Kontroluj, czy maluszek nie przechyla kubka zbyt mocno.
  • Masz problem z odzwyczajeniem dziecka od butelki ze smoczkiem? Powiedz mu, że jest już na tyle duże, by używać kubeczków, tak jak mama i tata, a jego butelka przyda się bardziej małym dzieciom. Jedząc wspólne posiłki, używajcie kubków, aby motywować dziecko do używania nowego przedmiotu.

Jak dbać o kubeczek do mleka?

Dziecięcy kubek do picia mleka musi być przede wszystkim dokładnie czyszczony. Po każdym opróżnieniu go dokładnie umyj naczynie pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Następnie kubeczek warto wygotować w gorącej wodzie lub w zmywarce, wybierając tryb dedykowany dziecięcym naczyniom.

Jaki kubek do mleka zamiast butelki? Podsumowanie

W odróżnieniu od butelek, kubeczki do picia nie powodują wad zgryzu i chorób zębów, a ponadto przygotowują dziecko do używania prawdziwych naczyń. Jeśli twoje dziecko samodzielnie trzyma butelkę, możesz zaproponować mu jego pierwszy kubeczek.
Zdjęcie: Evanto Elements