Data publikacji:

Jaki kubek do nauki picia dla dziecka? 5 propozycji

Zanim się obejrzysz, przyjdzie czas na rozszerzenie diety twojego malucha oraz zaproponowanie mu innych płynów niż twój pokarm. Taki krok wiąże się z koniecznością zakupu treningowych naczyń, które ułatwią dziecku zdobycie nowych umiejętności. Sprawdź, jakie kubki do nauki picia znajdziesz na rynku.
Jaki kubek do nauki picia

Kiedy podarować dziecku pierwszy kubek?

Jak wiadomo, rozwój jest indywidualną sprawą każdego niemowlaka. Niektóre dzieci nabywają nowe zdolności szybciej od innych, dlatego podstawą jest tu baczne obserwowanie dziecka. Przyjmuje się, że naukę picia z kubeczka malec może rozpocząć wtedy, gdy samodzielnie siedzi oraz choć w podstawowym stopniu posługuje się sztućcami. Ma to miejsce w okolicach 6. miesiąca życia.
Pamiętaj, aby nie przyspieszać nauki picia z kubeczka – sama bez problemu ustalisz moment, w którym twoja pociecha będzie na to gotowa.

Kubeczek do picia – czemu jest lepszy niż butelka?

Gdy tylko twoje dziecko będzie gotowe do samodzielnej obsługi kubeczka, zdecydowanie warto podarować mu pierwszy model. W odróżnieniu od butelki ze smoczkiem, kubeczek nie powoduje wad zgryzu i nie zaburza odruchu ssania, co może mieć przełożenie na problemy z pobieraniem pokarmu z piersi. Ponadto pamiętajmy, że maluchy łatwo uzależniają się od smoczków, które działają na nie uspokajająco. Z pewnością nie chcesz kłopotać się z oduczaniem brzdąca korzystania z butelki ze smoczkiem.
Im bardziej konsekwentna będziesz w nauce picia z kubeczka, tym szybciej twój maluch opanuje sztukę korzystania z tradycyjnych naczyń w niedalekiej przyszłości.

Jaki kubek do nauki picia? Najważniejsze zasady

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych rodzajów dziecięcych kubeczków, kilka słów o cechach kubka idealnego.
  • Kubek dla niemowlaka powinien być wykonany z tworzywa sztucznego. Z oczywistych względów nie może być szklany. Podczas zakupu sprawdź jednak, czy kubeczek został wyprodukowany z tworzywa pozbawionego szkodliwych związków BPA i bisfenolu.
  • Kubek dla dziecka musi posiadać uchwyt, który ułatwi dziecku jego stabilne trzymanie.
  • Wybierz model z silikonową podstawką, która zapobiegnie strąceniu kubeczka ze stołu.
  • Unikaj kubków, które ze względu na kształt są trudne w czyszczeniu. Higiena dziecięcych naczyń jest bardzo istotna. Pamiętaj, że kubek dziecka musi być regularnie myty i odparzany (w garnku lub zmywarce).

Kubki do nauki picia – rodzaje

Na rynku znajdziesz aż 5 odmian kubeczków do nauki picia dla niemowląt. Sprawdź, czym charakteryzuje się każdy z nich.

1. Kubek niekapek do nauki picia

Często wybieranym kubkiem do nauki picia pozostaje kultowy niekapek. Jest to kubeczek ze szczelnym wieczkiem oraz ustnikiem. Aby pobrać płyn, maluch musi go mocno zassać, dlatego przypadkowe strącenie kubka nie grozi rozlaniem zawartości. Niekapki występują w wariantach z ustnikami miękkimi i twardymi. Najmłodszym dzieciom rekomendujemy pierwszy wariant.
Czy kubek niekapek ma jakieś wady? Wiele osób wskazuje, że ze względu na konieczność ssania ustnika, używanie go może doprowadzać do wad zgryzu i zaburzeń odruchu ssania u niemowląt.

2. Kubek kapek

Obsługa kubka kapka wymaga od dziecka większej precyzji, jednak to rozwiązanie doceniane jest przez coraz większe rzesze rodziców. Kubek kapek ma kształt klepsydry i dwa uszka po obydwu stronach, co ułatwia jego chwycenie. Dziecko pije z niego tak, jak z „dorosłego” kubeczka, dlatego pierwsze próby mogą okazać się nieudane. Jednak w odróżnieniu od niekapka, kubek kapek nie wymaga ssania i nie grozi powstawaniem wad zgryzu.

3. Kubek 360

Kubek 360, tak jak niekapek, posiada ochronne wieczko, jednak w tym przypadku maluch może napić się z dowolnej jego krawędzi. Napój nie rozleje się po przewróceniu naczynia, ponieważ kubeczek wyposażono w specjalną uszczelkę.
Słabe strony kubka 360? Podobnie jak niekapek, do pobrania napoju niezbędne jest przyssanie się dziecka do krawędzi.

4. Skośny kubek do picia – Doidy Cup

Słynny kubek o specyficznym skośnym kształcie jest bardzo łatwy w trzymaniu, a jego użytkowanie przypomina picie z prawdziwych naczyń. Płyn ze skośnego kubeczka wypływa miarowo i powoli, dlatego małym dzieciom używa się go po prostu wygodnie. Doidy Cup to niekwestionowany hit w nauce picia z kubeczka. Naszym zdaniem to najlepszy wybór dla wszystkich maluchów, które właśnie rozpoczynają naukę korzystania z kubeczka.

5. Bidon z rurką

Jeśli twoje dziecko skończyło 1. rok życia, możesz zaproponować mu bidon z rurką. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza na placu zabaw lub w podróży. Pamiętaj, że aby używać bidonu, maluch musi nauczyć się szczelnie obejmować ustami rurkę.

Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka?

Pierwsze próby samodzielnego picia z kubeczka rzadko kończą się sukcesem, jednak – nie warto się zrażać! Co możesz zrobić, by ułatwić dziecku opanowanie tej umiejętności?
  • Pozwól maluchowi zapoznać się z nowym przedmiotem. Początkowo dziecko może się nim bawić, stukać o blat lub rzucać, jednak ważne, by oswoiło się z kubeczkiem.
  • Wlej do kubeczka gęsty płyn (np. sok marchewkowy lub jogurt), który wypływa powoli – to zmniejszy ryzyko zadławienia się u malucha.
  • Pokaż dziecku, jak pić z kubeczka na własnym przykładzie.
  • Przystaw kubeczek do ust malucha, opierając jego krawędź na dolnej wardze. Lekko go przechyl, aż dziecko samodzielnie się napije.

Kubek do nauki picia – podsumowanie

Poszukując pierwszego kubka dla dziecka, miej na uwadze, że powinien on przygotować malca do korzystania z „dorosłych” naczyń. Najlepiej jak najszybciej zdecydować się na model, który nauczy dziecko prawidłowej techniki picia.
Zdjęcie: Evanto Elements