Data publikacji:

Kiedy ćwiczyć po cesarce?

Ciało kobiety, która rodziła poprzez cesarskie cięcie, potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się, kiedy ćwiczyć po cesarce, żeby móc pracować nad blizną pozostałą po operacji, a także wzmocnić mięśnie, powrócić do kondycji fizycznej sprzed ciąży i pozbyć się bólu pleców. Odpowiedź na pytanie, kiedy zacząć ćwiczyć po cesarce, brzmi: to zależy, ponieważ są specyficzne ćwiczenia, które warto wykonywać nawet kilka godzin po operacji, a są też takie, na które należy poczekać kilkanaście tygodni. Każda kobieta jest inna, nie ma więc uniwersalnej reguły. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby się nie forsować i dać sobie czas na spokojne dojście do siebie po porodzie. 
kiedy ćwiczyć po cesarce

Kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce? 

Podejmując temat związany z cesarskim cięciem, warto przypomnieć, że jest to poważna operacja, w trakcie której zostają przecięte powłoki brzuszne i mięśnie macicy. Nie można więc oczekiwać, że po cesarce ciało kobiety szybko wróci do normy i szybciej się zregeneruje niż po porodzie naturalnym. Zazwyczaj jest wręcz odwrotnie, mimo że czas rekonwalescencji jest indywidualny i przebiega różnie u każdej kobiety. Uznaje się jednak, że powrót do pełni fizycznych sił po cesarskim cięciu trwa dłużej niż po porodzie siłami natury, co jest związane głównie z raną brzucha, jaka zostaje po cesarce. Ponieważ jest to mocna ingerencja w ciało, warto wiedzieć, kiedy ćwiczyć po cesarce – nie powinno to być bowiem ani za szybko, ani za późno. Aktywność fizyczna w stopniu odpowiednim do stanu zdrowia jest jak najbardziej wskazana, aby mięśnie mogły pracować i powoli powracać do formy. Ćwiczeń nie należy się obawiać, ponieważ wykonywane prawidłowo i zgodnie z zaleceniami lekarza przynoszą ważne korzyści dla organizmu, m.in.: 
  • wspomagają proces obkurczania się macicy;
  • łagodzą zaburzenia układu wydalniczego;
  • zapobiegają obniżaniu się macicy i ścian pochwy;
  • umożliwiają powrót do formy i ułatwiają regenerację organizmu. 
  • Zatem, kiedy po cesarce można ćwiczyć, aby powoli wrócić do pełni sił? Pierwsze ćwiczenia w ramach terapii przeciwzakrzepowej można wykonać już kilka bądź kilkanaście godzin po operacji – w zależności od zaleceń lekarza i po konsultacji z nim. W pierwszych dobach od porodu, mówiąc o ćwiczeniach, nie powinno mieć się na myśli nic więcej niż pozornie proste ruchy, które po takim zabiegu jak cesarskie cięcie wcale nie są łatwe. Już samo podniesienie się z łóżka czy przekręcenie się z pleców na bok jest trudne, ponieważ wiąże się z bólem w okolicach nacięcia. Warto jednak wykonywać delikatne ruchy, które nie będą wywoływać ciągnięcia rany, a wspomogą krążenie krwi. Nawet powolne poruszanie dłońmi, ramionami czy ugięcia nóg są w tym etapie ważne. Pierwsze ćwiczenia warto zawsze skonsultować z lekarzem lub położną, aby mieć pewność, że wykonywane aktywności pomogą, a nie zaszkodzą. 
    Mimo że pierwsze ruchy po cesarce przychodzą z trudem, to warto mobilizować się do tego, by co jakiś czas się pionizować i w miarę możliwości chodzić powoli po korytarzu, nawet jeśli sprawia to trudności. Po kilkunastu dniach od operacji można zacząć napinać mięśnie ud i pośladków oraz unosić miednicę, jednak należy uważać, aby nie naciągać przy tym rany na brzuchu. Z ćwiczeniami nie można przesadzać, a pośpiech i upór mogą mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. 

    Ile po cesarce można ćwiczyć? 

    Wracając do aktywności po cesarskim cięciu, należy być cierpliwym i do wykonywania wszelkiej aktywności fizycznej wracać stopniowo. Pierwsze ruchy powinny być bardzo delikatne i powolne, skupiając się głównie na pobudzaniu krążenia krwi. Z czasem, wraz z gojeniem się rany, można zacząć wprowadzać kolejne ćwiczenia, ale nie należy przesadzać z intensywnością treningów. Zacznij od kilku minut aktywności i pojedynczych powtórzeń ćwiczeń, rób przerwy. Po kilku dniach, jeśli poczujesz, że ciało Ci na to pozwala, wydłuż czas poświęcony na ćwiczenia, zacznij wykonywać więcej powtórzeń każdego z nich. Pamiętaj jednak, by się nie forsować. Jeśli jakieś ćwiczenie będzie wywoływać ból czy dyskomfort, to przerwij i spróbuj wrócić do niego za kilka tygodni. Nie zmuszaj swojego ciała do robienia tego, na co jeszcze nie jest gotowe. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu organizmu, który będzie potrzebował znacznie więcej energii do ćwiczeń niż przed ciążą i porodem. 

    Powrót do formy – kiedy można ćwiczyć po cesarce? 

    Po cesarskim cięciu nie zaleca się wracać do treningów fizycznych wcześniej niż po upływie 12 tygodni, choć decyzję tę powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym. Tkanki po cięciu brzucha i macicy muszą mieć czas, żeby się zrosnąć i zagoić. Nawet po 12 tygodniach do ćwiczeń należy podchodzić z umiarem, pamiętając o tym, że na dźwiganie jest jeszcze za wcześnie. Ważne jest, aby w pierwszych tygodniach po porodzie, a także po rozpoczęciu ćwiczeń, nie nadwyrężać żadnych mięśni, szczególnie mięśni brzucha. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie powrotu do aktywności jest chodzenie na spacery, najpierw krótkie, a z czasem coraz dłuższe. Spacer z wózkiem przyda się też z pewnością maluszkowi, dla którego będzie to dobra okazja do zaczerpnięcia świeżego powietrza i poznania świata. 
    Warto zorientować się, czy w pobliżu domu nie są prowadzone zajęcia dla kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam. Wiele studiów jogi, siłowni, punktów rehabilitacji czy szkół rodzenia tworzy grupy dla kobiet po porodzie, dostosowując do ich możliwości wykonywane ćwiczenia. Aktywność pod okiem doświadczonej osoby daje też gwarancję, że nie przeciążysz organizmu. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Rita Turbiarz