Data publikacji:

Książeczki dla dzieci w wieku 0-2. Najlepsze propozycje

Lekarze pediatrzy, pedagodzy, psychologowie dziecięcy – wszyscy oni są zgodni, że czytanie dziecku fantastycznie wpływa na jego rozwój. Czy jednak dotyczy to również najmłodszych dzieciaczków, czyli niemowlaków, roczniaków i dwulatków? Sprawdź, od kiedy czytać dziecku i jakie są polecane książeczki dla dzieci 0-2.

ksiazki dla dzieci

Od kiedy książeczki dla dzieci? Czy warto czytać niemowlakowi?

Mogłoby się wydawać, że czytanie bardzo małym dzieciom, czyli niemowlakom lub roczniakom, mija się z celem. Takie maluszki nie potrafią przecież skupić uwagi na opowieści, nie rozumieją fabuły i nie podążają za akcją. Co więcej – często ich „czytanie” polega na gryzieniu kart książki lub okładki. Czy zatem warto?

Oczywiście, że tak. Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których książeczki dla dzieci 0-2 stanowią całkiem pokaźną grupę na rynku wydawniczym. Oto korzyści z ich czytania:

 • wzmocnienie więzi między dzieckiem a rodzicem,
 • kształtowanie się u dziecka poczucie bezpieczeństwa,
 • ćwiczenie myślenia przyczyno-skutkowego,
 • wspomaganie rozwoju mowy dziecka,
 • przekazanie prostych informacji o świecie,
 • uspokajanie dziecka,
 • wzmocnienie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Podsumowując, czytanie maluchom jest przyjemne i bardzo korzystne dla rozwoju – nie warto go odkładać na później. A skoro już to wiesz, sprawdź, jakie książki dla dzieci 0-2 są najbardziej polecane przez rodziców.

Książeczki dla dzieci 0-2: polecane pozycje

 • „Moje pierwsze 100…”

  „Moje pierwsze 100…” to książeczki dla dzieci 0-2, dzięki którym maluchy poznają świat i uczą się pierwszych słów. Każda książeczka zawiera 24 strony, na których tematycznie pogrupowano wyrażenia i obrazki z przeróżnych kategorii. Książki polecane są najmłodszym nie tylko na wartość edukacyjną, ale również na wykonanie – są sztywne i bardzo odporne na działanie dziecięcych rączek.

 • „Kicia Kocia”

  Jeśli chodzi o polecane książeczki dla dzieci 0+, to wymienić należy również serię „Kicia Kocia”. Kicia Kocia to mała kotka, która odkrywa świat, w czym pomagają jej rodzice, dziadkowie oraz przyjaciele. Wszystkie książki z serii są wydrukowane na twardych stronach, mają piękne ilustracje i dopasowany do potrzeb małego dziecka przekaz.

 • „Raz dwa trzy…”

  „Raz dwa trzy – patrzymy”, „Raz dwa trzy – słyszymy”, „Raz dwa trzy – mówimy” to fantastyczne książki dla dzieci 0-2 lata, czyli właśnie dla tych najmłodszych. Każda z pozycji serii ma inne „zadanie”. Jedna wspiera zmysł wzroku dzięki specjalnej kolorystyce i świetnie dobranym wzorom, druga zachęca maluszka do ćwiczeń dźwiękonaśladowczych, trzecia zawiera doskonałe ćwiczenia logopedyczne, dzięki którym maluszek z chęcią wejdzie w świat mowy. Bardzo polecamy!

 • „Pucio”

  Seria „Pucio” to książeczki dla dzieci 0-1, ale także 0-2 czy 0-3. Jak to możliwe? Otóż książki te towarzyszą dziecku w rozwoju, stając się jego wieloletnimi przyjaciółmi. Maluszkom (dzieciom do 1. roku życia) poleca się „Pucio uczy się mówić” oraz „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem”. Książki dla dzieci 0-2 lata to „Pucio mówi pierwsze słowa” oraz „Pucio. Pierwsze zabawy”. Z kolei starszaki, czyli dzieci po 3. roku życia, zainteresują się pozycjami: „Pucio umie opowiadać” oraz „Pucio rodzinna sobota”. Oczywiście w międzyczasie rodzice mogą kupować pozycje dodatkowe, takie jak „Pucio chce siusiu”, „Pucio zostaje kucharzem” czy „Pucio. Przeciwieństwa”.

 • Seria o króliczku

  To idealne książeczki dla dzieci 0-1 lub trochę starszych. Każda z pozycji przedstawia scenę z życia małego Króliczka, który wpada w drobne tarapaty i któremu trzeba pomóc. Na początek polecamy „Śpij, króliczku”, „Do kąpieli, króliczku” oraz „Nie płacz, króliczku”.

 • „Zaśnij ze mną”

  A możesz szukasz książki dla dzieci 0-3, która pomoże dziecku się wyciszyć i odpłynąć w objęcia Morfeusza? Taką pozycją jest „Zaśnij ze mną”. Książka stawia dziecko w roli opiekuna. Maluszek musi dopilnować, żeby książeczka „umyła zęby”, a także opowiedzieć jej bajkę i utulić ją do snu. Oczywiście w czasie tych przygotowań samo dziecko również staje się senne.

 • „Snów kolorowych, placu budowy”

  Kolejną „usypianką” w formie książki jest „Snów kolorowych, placu budowy”. To pozycja dla każdego małego fana maszyn budowlanych. Książeczka utrzymana jest w ciepłych barwach i w niemal każdym słowie zwraca uwagę na wieczorne zmęczenie bohaterów, który to stan szybko udziela się dziecku. Warto wprowadzić czytanie tej książeczki do wieczornych rytuałów związanych z usypianiem.

 • Seria Spot

  To brytyjska seria książeczek o przygodach małego pieska Spota. Dzieciaki uwielbiają je nie tylko z uwagi na treść, ale także za kolorowe klapki, które można otwierać i zamykać bez ograniczeń. Warto dodać, że książeczki z serii Spot mają mocne, twarde strony – z pewnością posłużą więc dziecku bardzo długo.

 • CzuCzu „Starter malucha”

  „Starter malucha” to zestaw kontrastowych kart i książeczek do pokazywania maluszkowi – jeśli szukasz książeczki dla dzieci 0+, to możesz zdecydować się właśnie na tę. Każda z dwóch książeczek, które znajdują się w zestawie, ma około 98 cm długości. Elementy wykonane są z twardego kartonu, dlatego mogą bawić się nimi dzieci już od pierwszych dni życia.

 • „Bardzo głodna gąsienica”

  „Bardzo głodna gąsienica” ma już ponad 50 lat, a wciąż zachwyca małe dzieci! To opowieść o zwierzątku, które udaje się w bardzo długą podróż, aby znaleźć coś, czym będzie mogło wypełnić brzuszek. Każdego dnia mu się to udaje, przy czym za każdym razem trafia na inny smakołyk. Książka uczy dziecko nowych słów, a także wprowadza je w świat liczb. Warto również dodać, że strony w książce mają różną szerokość, a w owocach znajdują się… dziurki! Świetna zabawa i rozwój w jednym.

Autor: Robert Wojtaś