Data publikacji:

Nadżerka po porodzie – czy to normalne zjawisko?

Wraz z przebiegiem ciąży i stopniową zmianą kobiecego ciała dochodzi również do pojawienia się wielu różnych dolegliwości. To nie tylko obrzęki, bóle kręgosłupa, problemy ze zgagą czy rozstępy, ale też niekiedy nadżerka. Chociaż pojawienie się tego stanu samo w sobie nie jest jeszcze niczym groźnym i dotyka wielu ciężarnych kobiet, to konieczna jest regularna kontrola tej dolegliwości. Zdarza się, że może to być początek dużo poważniejszych schorzeń, dlatego dobrze jest zastosować właściwe zapobieganie rozwojowi nadżerki i odpowiednią higienę okolic intymnych. Czym jest nadżerka po porodzie i dlaczego powstaje również w ciąży? Sprawdź, jakie są objawy tej przypadłości i co zrobić, aby pozbyć się tego problemu w sposób skuteczny.
Nadżerka po porodzie

Czym jest nadżerka?

Nadżerka jest ubytkiem nabłonka w obrębie błony śluzowej szyjki macicy. Zazwyczaj jest to skutek toczącej się choroby, urazu mechanicznego lub działania środków chemicznych, co zdarza się najrzadziej. Zanim się pojawi, zazwyczaj obecny jest niewielki pęcherzyk lub charakterystyczna krostka. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania nadżerki wymienić można zaburzenia hormonalne, współżycie z wieloma partnerami, stosowanie antykoncepcji mechanicznej, takiej jak np. wkładka domaciczna, niewłaściwie leczone stany zapalne i infekcje okolic intymnych, a także wielorództwo.  
To charakterystyczne schorzenie może wystąpić nie tylko u kobiet niebędących przy nadziei, ale również u ciężarnych. Zdarza się również nadżerka po porodzie. Objawy charakterystyczne dla tej przypadłości to m.in. nieprzyjemny zapach z pochwy, upławy, bóle podczas stosunku, tkliwość podbrzusza czy występowanie krwawień poza miesiączkowych.

Nadżerka a poród naturalny

Poród siłami natury znacznie nadwyręża kobiece narządy rodne, w tym całą szyjkę macicy. Ulega ona ogromnemu osłabieniu, co jest sprzyjającymi warunkami do pojawiania się różnych infekcji, m.in. takich jak nadżerka. Po porodzie naturalnym (jak i cięciu cesarskim) niezwykle ważne są wizyty kontrolne u ginekologa. W przypadku występowania zmian lekarz wykona cytologię, co pozwoli stwierdzić, o jakim charakterze jest dana zmiana i w jaki sposób można ją skutecznie wyleczyć.
Chociaż nadżerka nie jest bardzo poważnym schorzeniem, wiele osób zadaje pytanie, po jakim czasie nadżerka zmienia się w raka. Nie zawsze musi tak być. O obecności komórek nowotworowych w danej zmianie świadczy wspomniana cytologia, z którą nie należy zwlekać. Nawet w przypadku wykrycia bardzo niepokojących zmian, im wcześniej zdiagnozowana choroba, tym większe szanse na jej wyleczenie.

Nadżerka w ciąży a współżycie

Nadżerka może występować też w okresie ciąży. Wówczas warto dokładnie ją zdiagnozować i udać się do specjalisty. Pomimo wyjątkowego stanu, jakim jest ciąża, można zastosować wiele różnych produktów, które pomogą zadbać o błonę śluzową szyjki macicy i zmniejszą dolegliwości towarzyszące nadżerce. W tym czasie jednak należy powstrzymać się od współżycia, podobnie jak w trakcie leczenia nadżerki po porodzie. Warto zadbać o stan szyjki macicy w okresie ciąży, ponieważ jeśli zmiany nie będą powiększać się w szybkim tempie, leczenie będzie można odłożyć na czas po ciąży.

Nadżerka po porodzie – jak sobie z nią poradzić?

Obecnie stosuje się kilka metod leczenia nadżerki. Ich zastosowanie zależy od stopnia zaawansowania schorzenia, wielkości i indywidualnego stanu pacjentki. Powszechnie stosowane są różne substancje przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybicze występujące w postaci globulek, antybiotyki, kremy i tabletki dopochwowe. W celu pozbycia się zmian wykorzystać można też koagulację chemiczną. Niestety w tym przypadku zabieg należy powtarzać, a samo gojenie trwa dość długo. Istnieje również ryzyko pojawiania się krwawień po zabiegu.
W przypadku, gdy zmiany chorobowe są niewielkich rozmiarów, można zastosować fotokoagulację, czyli usuwanie nadżerki za pomocą wiązki lasera. Ryzyko powstawania blizn z użyciem tej metody jest niewielkie, a czas gojenia stosunkowo krótki.

Wypalanie i wymrażanie – skuteczne sposoby leczenia nadżerki

Często stosowaną metodą jest również elektrokoagulacja, czyli wypalanie nadżerki. Zalecenia po zabiegu to m.in. oszczędny tryb życia i powstrzymanie się od stosunków seksualnych przez kilka tygodni. Podczas tego rodzaju leczenia wykorzystywany jest prąd. Sam zabieg jest dla pacjentki mało komfortowy i towarzyszy mu nieprzyjemny zapach związany z wypalaniem zmiany. Na szyjce macicy mogą powstać blizny, a gojenie trwa zazwyczaj ok. 30-40 dni. W tym czasie też często występują silne upławy.
Alternatywą dla wypalania jest całkowicie bezbolesne wymrażanie nadżerki. Gojenie trwa zazwyczaj około miesiąca, a sam zabieg to zaledwie kilka minut. Duże zmiany chorobowe również można leczyć za pomocą metody, jaką jest wymrażanie nadżerki. Powikłania pojawiają się niezwykle rzadko, zwłaszcza jeśli zabieg przeprowadza doświadczony lekarz. W trakcie gojenia po zamrażaniu organizm usuwać będzie martwe komórki zmiany chorobowej, dlatego w tym okresie występują obfite upławy, które ustępują najczęściej ok. 3 tygodnie od dnia wykonania zabiegu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!