Data publikacji:

Jakie właściwości ma napar z liści malin przed porodem?

Napar z liści malin pity przed porodem jest tradycyjnym sposobem stosowanym przez kobiety w celu przyspieszenia i ułatwienia porodu. Jego picie jest dozwolone wtedy, gdy ciąża jest donoszona, czyli w ostatnich dniach ciąży. Jakie właściwości ma herbata z liści malin? Czy warto po nią sięgnąć przed porodem?
napar z liści malin

Dlaczego pije się napar z liści malin przed porodem?

Picie naparu z liści malin przed porodem to praktyka stosowana przez nasze babki i prababki. Sposób ten przekazywany jest z pokolenia na pokolenie przynajmniej od kilku wieków, chociaż znany jest prawdopodobnie jeszcze dłużej.
Jakie właściwości przypisuje się herbacie z liści malin? Uważa się, że napar usprawnia przepływ krwi do macicy, uelastycznia jej mięśnie i wywołuje lub nasila skurcze. Właśnie z tego powodu przebieg porodu miałby być łagodniejszy, a sama chwila rozwiązania miałaby nadejść szybciej. Krótko mówiąc: kobiety od wieków piją napar z liści malin przed porodem w nadziei, że dziecko przyjdzie na świat bezproblemowo i nie będzie się z tym ociągało.

Czy napar z liści malin przed porodem działa?

Tradycja tradycją, ale co mówią na temat właściwości liści malin badania naukowe? Niestety nie ma ich zbyt wiele, a te, które istnieją, nie potwierdzają przypisywanych naparowi zalet związanych z przyspieszeniem i ułatwieniem porodu. Nie istnieje zatem żaden mocny dowód na to, że napar z liści malin przed porodem sprawi, że rozwiązanie nadejdzie szybciej lub że będzie mniej bolesne i sprawne. Nie jest jednak wykluczone, że może usprawnić działanie mięśni macicy.

Jakie właściwości ma napar z liści malin?

Coraz częściej mówi się o tym, że działanie liści malin nie jest potwierdzone, ale mimo to kobiety chętnie sięgają po napar. Nie ma w tym nic złego, ponieważ dotychczas nikt jednoznacznie nie wykluczył pozytywnego wpływu na przebieg rozwiązania.
Liście malin mają właściwości ściągające i przeciwzapalne, wpływając pozytywnie na układ pokarmowy, są też bogatym źródłem cennych substancji bioaktywnych, w tym garbników, kwasów organicznych, witamin i polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym, dostarczają także cynku, fosforu, potasu i magnezu. Napar pity w zalecanej ilości może zatem wspomóc organizm w okresie okołoporodowym.

Herbata z liści malin – czy warto ją pić?

Czy warto pić napar z liści malin przed porodem? Biorąc pod uwagę bogactwo składników pozytywnie oddziałujących na organizm i brak skutków ubocznych dla kobiety w ciąży i dziecka, warto sięgać po ten napar. Nawet jeśli nie wpłynie w żaden sposób na przebieg czy termin porodu, z pewnością nie zaszkodzi. Być może pozwoli kobiecie poczuć się lepiej ze świadomością, że zrobiła wszystko, co możliwe, by ułatwić sobie to trudne doświadczenie, co samo w sobie jest cenne.
Czy każda kobieta może pić herbatkę z liści malin? Powinny na nią uważać osoby z nadciśnieniem. Należy też bacznie obserwować reakcje organizmu i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to również wszystkich innych naparów pitych podczas ciąży, ponieważ zioła i herbaty lecznicze mogą mieć wpływ na jej przebieg.

Jak pić herbatę z liści malin?

Chociaż napar z liści malin stosowany przed porodem nie zaszkodzi, nie powinno się też przesadzać ze spożywaną ilością tego napoju. Wystarczy jeden kubek dziennie, żeby cieszyć się jego pozytywnymi właściwościami. Najlepiej stosować do tego celu naturalne suszone zioła, zaparzane pod przykryciem przez około 10-15 minut.
Picie herbatki z liści malin rozpoczyna się w ostatnich tygodniach przed terminem porodu. Można też kontynuować tę „kurację” po rozwiązaniu, podczas karmienia piersią. Pozwoli to organizmowi szybciej się zregenerować i ułatwi obkurczanie macicy.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym