Data publikacji:

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.

Odciąganie pokarmu – kiedy jest potrzebne? Czy każda młoda mama powinna mieć laktator?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy laktator jest urządzeniem, w który koniecznie powinny się zaopatrzyć – najlepiej jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jeśli urodzisz naturalnie i nie będziesz miała problemów z przystawianiem dziecka do piersi, laktator może okazać się zbędny. Urządzenie to szczególnie przydaje się w następujących sytuacjach:
  • przedwczesny poród; dla wcześniaka mleko mamy jest na wagę złota, jednocześnie często nie ma on jeszcze umiejętności sprawnego ssania; dlatego mamom wcześniaków zaleca się regularne ściąganie mleka i dostarczanie go do szpitala;
  • cesarskie cięcie; niektóre mamy, które rodziły przez cc, mają problemy z „rozkręceniem” laktacji – wówczas świetnie sprawdza się laktator;
  • wklęsłe brodawki, które utrudniają karmienie piersią;
  • nawał pokarmu – przepełnienie piersi wywołuje ból;
  • tzw. kryzys laktacyjny, czyli zmniejszenie się ilości mleka produkowanego przez piersi. Do kryzysu często dochodzi po kilkunastu tygodniach karmienia piersią;
  • konieczność powrotu do pracy.

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

Zastanawiasz się, jak często odciągać pokarm laktatorem? Odpowiedz brzmi – to zależy. Wiele kobiet korzysta z urządzenia sporadycznie, na przykład jedynie podczas nawału pokarmu albo gdy maluszek musi zostać na chwilę pod opieką innej osoby. W takich sytuacjach należy ściągnąć tyle mleka, by ustąpiło bolesne przepełnienie piersi albo żeby wystarczyło go maluszkowi w czasie nieobecności mamy.
Pytanie: co ile czasu odciągać pokarm laktatorem, ma większy sens w sytuacji, w której mama chce utrzymać laktację, choć nie może karmić dziecka piersią (czyli gdy pragnie podawać maluszkowi własne mleko w butelce), gdy chce „rozkręcić” laktację w okresie tzw. kryzysu laktacyjnego albo kiedy wraca do pracy, lecz wciąż chce podawać maluszkowi własne mleko.
Zasadniczo zaleca się, aby używać laktatora tak często, jak często dziecko pije mleko. W przypadku starszych niemowląt oznacza to zazwyczaj od sześciu do ośmiu sesji ściągania mleka na dobę.
Pytanie, co ile godzin odciągać pokarm laktatorem, jeśli dziecko jest noworodkiem i świeżo upieczona mama nie wie, jakie są jego potrzeby w zakresie jedzenia? W takich przypadkach zaleca się, aby ściągać mleko 8–10 razy dziennie. Przy takiej częstotliwości dziecku z pewnością nie zabraknie pokarmu. Z czasem, gdy zauważysz, że mleka pozostaje bardzo dużo, możesz zmniejszyć częstotliwość ściągania mleka np. do 7 sesji dziennie.

Ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym?

Zastanawiasz się, ile czasu odciągać pokarm laktatorem ręcznym? Jeśli niedawno zostałaś mamą i chcesz odciągać maksymalną ilość mleka w jak najkrótszym czasie, stosuj system zwany „7-5-3” (schemat Chele Marmet). Jest on zalecany zarówno przez specjalistów, jak i przez doświadczone matki.
Zgodnie z tym system powinnaś odciągać pokarm w następujący sposób:
  1. 7 minut z prawej piersi.
  2. 7 minut z lewej piersi.
  3. 5 minut z prawej piersi.
  4. 5 minut z lewej piersi.
  5. 3 minuty z prawej piersi.
  6. 3 minuty z lewej piersi.
A może chcesz wiedzieć, ile czasu odciągać pokarm laktatorem elektrycznym? W takim przypadku nieco skróć sesje:
  1. 5 minut z prawej piersi.
  2. 5 minut z lewej piersi.
  3. 3 minuty z prawej piersi.
  4. 3 minuty z lewej piersi.
  5. 2 minuty z prawej piersi.
  6. 2 minut z lewej piersi.
Dzięki temu systemowi już po 10 dniach będziesz uzyskiwała około 750 ml na dobę. Z czasem ilość ta jeszcze się zwiększy. Jeśli uważasz, że mleka jest za dużo, nie skracaj czasu jego ściągania, lecz zmniejsz liczbę sesji w ciągu doby.

Ile czasy odciągać pokarm laktatorem? Ściąganie mleka a rodzaj laktatora

Należy pamiętać, że to, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym, zależne jest również od rodzaju urządzenia oraz jego ustawień. Niektóre laktatory elektryczne mają jedynie trzystopniową regulację siły ssania, inne – nawet kilkanaście, w tym ściąganie ekspresowe. Dodatkowo, jeśli urządzenie pracuje w trybie dwufazowym, czyli idealnie imituje proces ssania, to pierś zostanie opróżniona jeszcze szybciej.
W przypadku korzystania z nowoczesnego urządzenia, które ustawione jest na szybki tryb pracy, ściąganie mleka należy przerwać wtedy, kiedy pierś zostanie opróżniona, tj. kiedy przestanie z niej cieknąć mleko.

Odciąganie pokarmu laktatorem – przydatne wskazówki

Aby odciąganie pokarmu laktatorem przebiegało sprawnie i skutkowało pozyskaniem wartościowego pokarmu, pamiętaj o stosowaniu się do kilku ważnych zasad:
  • przed użyciem laktatora dokładnie umyj te jego części, które wchodzą w kontakt z mlekiem; nie zapominaj również o sterylizowaniu tych elementów przynajmniej raz dziennie;
  • znajdź wygodne miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał i w którym będziesz czuła się zrelaksowana; pamiętaj – negatywne emocje nie mają dobrego wpływu na laktację;
  • dopasuj wielkość miseczki laktatora do rozmiaru piersi;
  • jeśli w czasie ściągania pokarmu odczuwasz ból albo dyskomfort, zmień ustawienia urządzenia (wybierz wolniejszy program).
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.