Data publikacji:

Czarne kupy u niemowlaka: czy należy się martwić?

Temat kupki, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, dość często pojawia się w rozmowach z rodzicami. Kolor kupy niemowlaka mówi wiele o tym, co dzieje się w brzuszku malucha, co on lub mama karmiąca piersią jedli oraz czy wszystko przebiega prawidłowo. Dobrze jest wiedzieć, jaki jest prawidłowy kolor kupy u niemowlaka i czy czarna kupa u dziecka powinna wzbudzić niepokój.
czarne kupy u niemowlaka

Prawidłowy kolor kupy u niemowlaka

Dziecięca kupka potrafi mieć przeróżne kolory i konsystencję, wywołując często niepokój rodzica. Będąc rodzicem, trzeba oswoić się z tematem koloru kupy u niemowlaka i nie wpadać w panikę, gdy tylko pojawi się coś niepokojącego. Wygląd i konsystencja kupki są uzależnione w znacznej mierze od wieku dziecka. Zasadniczo można wyróżnić:
  • smółkę – taką nazwę nosi pierwsza kupka dziecka, oddawana w pierwszej dobie po narodzinach. Rozmiar i kolor smółki są wręcz imponujące! Smółka, przybierająca barwę ciemnej zieleni lub czerni, jest niczym innym jak zawartością jelit zgromadzoną jeszcze w brzuchu mamy, w okresie życia płodowego;
  • kupki przejściowe – mamy z nimi do czynienia, gdy maluszek pije mleko mamy. Kolor kupy u niemowlaka może być wtedy zielonobrunatny, następnie zielonożółty, aż wreszcie żółty. Zdarza się, że kupka jest wodnista lub spieniona, z pasemkami śluzu, ale to również nie powinno wzbudzać niepokoju. W tym okresie niemowlak zużywa mnóstwo pieluszek, a unormowanie wypróżnień zachodzi około 2. miesiąca życia.
Nie ma wytycznych co do koloru czy konsystencji kupki u niemowlaka. Kupki będą różnić się w zależności od sposobu karmienia (piersią lub mlekiem modyfikowanym), od posiłków przyjmowanych przez mamę karmiącą piersią oraz od pokarmów wprowadzanych w czasie rozszerzania diety u niemowlaka.

Czarne kupki u niemowlaka

Jeżeli nie mamy do czynienia ze smółką, czyli pierwszą kupką oddawaną przez noworodka, a pojawia się w późniejszym wieku, czarne kupy u niemowlaka są najczęściej rezultatem przyjmowania niektórych preparatów i leków, zwłaszcza w przypadku anemii, produktów wzbogaconych o żelazo, mleka modyfikowanego z domieszką żelaza bądź obecnością w diecie w szczególności jagód, ale również borówek lub buraków.

Czarna kupa u dziecka – czy należy się martwić?

Jeśli zaobserwujemy czarną kupę u dziecka w pierwszej kolejności trzeba przeanalizować jadłospis, również mamy w przypadku karmienia piersią. Jeśli wykluczymy możliwe powody (preparaty z żelazem, leki, jagody), warto skonsultować się z lekarzem. Zdarza się, zwłaszcza jeżeli pojawiają się małe smugi krwi, że czarna kupka jest objawem krwawienia z przewodu pokarmowego. Jednakże czarne zabarwienie kupki może być również symptomem stanu zapalnego jelit, na podłożu alergii i nietolerancji pokarmowej. Pamiętajmy, że szczególną uwagę powinny zwrócić biegunki, zaparcia czy kwaśny i cuchnący zapach z pieluszki.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska