Data publikacji:

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka: co oznacza?

Symbol fioletowego motyla jest jeszcze niewystarczająco znany, a widnieje najczęściej przy szpitalnym łóżeczku noworodka bądź na inkubatorze. Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka nie jest ozdobą, lecz ma głębokie, bolesne znaczenie. Oznacza, że mama maluszka była w ciąży mnogiej, ale rodzeństwo zmarło. Fioletowy motyl w szpitalu symbolizuje stratę i ulotność oraz ma informować otoczenie, aby zaoszczędzić rodzicom dodatkowego bólu.
fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka

Co oznacza fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka

Symbol fioletowego motyla pojawia się na oddziałach położniczych i noworodkowych nie tylko za granicą, ale także w Polsce. Naklejka ma być wspomnieniem rodzeństwa z ciąży mnogiej, które umarło. Przede wszystkim, fioletowy motyl jest ważną informacją dla otoczenia – wskazuje na radość rodziny z powodu narodzin dziecka, ale jednocześnie na przeżywaną tragedię w związku ze śmiercią drugiego maleństwa. Byłoby dobrze, gdyby symbolikę i znaczenie motyla poznało jak najwięcej osób. Świadomość emocji przeżywanych przez daną rodzinę mogłaby pomóc w podjęciu działań wspierających bądź po prostu w uszanowaniu czyjejś tragedii. Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka czy też fioletowy motyl na inkubatorze ma zapewnić, choć w niewielkim zakresie, komfort psychiczny rodzicom i uchronić ich przed zadawaniem trudnych pytań. W takiej sytuacji nieistotny jest powód, z jakiego jedno z dzieci zmarło. Do śmierci mogło dojść na różnym etapie trwania ciąży, jak również już podczas porodu. Zdarzają się także niezwykle trudne sytuacje, gdy matka przez wiele tygodni nosi pod sercem jedno zmarłe dziecko, aby drugie miało szansę przeżyć. Wtedy następuje obumarcie jednego z bliźniaków, a dla drugiego jest jeszcze zbyt wcześnie, by mógł się urodzić. Do obumarcia jednego z płodów może dojść w każdym z trzech trymestrów ciąży, a zalecenia medyczne są różne. W pierwszym i w drugim trymestrze zwykle zaleca się kontynuację ciąży, uwzględniając bezpieczeństwo kobiety, jak i żyjącego płodu. Zdarzają się również niezwykle trudne sytuacje, gdy ciąża mnoga rozwija się prawidłowo, a śmierć następuje podczas porodu lub kilka godzin bądź dni po nim. Radość z narodzin jednego dziecka miesza się z wielkim bólem i żałobą po śmierci drugiego.

Początki fioletowego motyl

Symbol fioletowego motyla ma swój początek w Wielkiej Brytanii, gdzie rodzice Millie Smith i Lewis Cann przeżyli dramatyczne chwile – kilka godzin po porodzie zmarła jedna z bliźniaczek. Kobieta o ciąży dowiedziała się w 2015 roku, od samego początku przeczuwając, że jest to ciąża mnoga. W rodzinie Millie od pokoleń bowiem rodziły się bliźnięta. Już w około 12. tygodniu ciąży para dowiedziała się o bardzo poważnej wadzie rozwojowej jednej z dziewczynek. W 30. tygodniu ciąży nastąpił poród. Jedna z dziewczynek, Callie, przyszła na świat zdrowa, a jej siostra bliźniaczka, Skye, urodziła się chora, z wadą wrodzoną (bezmózgowiem) i zmarła trzy godziny po porodzie. Ponieważ zdrowa dziewczynka była wcześniakiem, przed wypisaniem do domu musiała spędzić kilka tygodni na oddziale neonatologii i intensywnej terapii noworodka. To wtedy Millie usłyszała od innej mamy słowa, które sprawiły jej bardzo duży ból. Młoda mama słysząc, że „z dwójką dzieci miałaby trudniej, ciężej”, a jedno jest łatwiej wykarmić, załamała się. Z czasem postanowiła stworzyć symbol, chroniący mamy przed takimi uwagami. W porozumieniu z personelem szpitala przypięła do łóżeczka fioletowego motyla, a w ślad za nią poszły inne mamy tracące swoje maluszki. Motyl ma symbolizować ulotność i utratę dziecka, które „odfrunęły” z ziemi, a dlaczego kolor fioletowy jest na tyle neutralny, że może odnosić się zarówno do dziewczynki, jak i chłopca. Fioletowy motyl w szpitalu symbolizuje więc śmierć jednego z bliźniąt, bez względu na płeć.
Obecnie różne fundacje starają się bardziej rozpowszechniać symbol, aby nie wzbudzał on wątpliwości i niepotrzebnych pytań. Millie Smith i Lewis Cann założyli fundację „The Skye High Foundation”. Fundacja ma wspierać szpitale, rozprowadzając naklejki. Ponadto, stworzono również koce z symbolem fioletowego motyla. Fioletowy motyl zrzesza już społeczności rodziców po stracie, którzy mogą wspierać się nawzajem i pomagać nowym członkom w przeżywaniu przez nich trudnych chwil.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska