WZW B to dobrze wszystkim znany wirus zapalenia wątroby typu B. Jedną z najskuteczniejszych metod prewencji jest udział w szczepieniu. Co ciekawe, szczepionka na WZW B to szczepionka, do składu której zaliczają się białka powierzchniowego wirusa. Dlaczego szczepionka WZW B charakteryzuje się takim składem? By uaktywnić nasz układ odpornościowy pod kątem produkcji przeciwciał.
WZW B, czyli wirusowe zapalenie wątroby, występuje wskutek zakażenia wirusem hepatitis B virus (HBV). W zależności od pacjenta WZW B można przejść w bardzo krótkim, lecz intensywnym wariancie lub w formie przewlekłej.
Co jest najczęstszym powodem zarażenia się wirusem WZW B? Zakażenie może wystąpić drogą okołoporodową, płciową albo w wyniku kontaktu z krwią osoby zakażonej. Największe ryzyko zakażenia wirusem występuje w momencie, gdy pacjent jest uzależniony od podawania dożylnych narkotyków, doświadczał wielokrotnego kontaktu seksualnego z różnymi partnerami, wykonywał wiele badań diagnostycznych lub poddawał się tatuowaniu albo piercingowi.
Wirus w większości przypadków przechodzi bezobjawowo. W innym przypadku osoby zakażone mogą skarżyć się na zmęczenie, brak chęci do jedzenia. W długim okresie WZW B może prowadzić nawet do marskości wątroby.
Szczepienie WZW B weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień już w 1994 roku i obejmuje trzy dawki, które powinny być podawane jak najszybciej po urodzeniu dziecka. W standardowym programie pierwsza dawka jest podawana natychmiast po urodzeniu dziecka. Druga dawka szczepionki powinna być zrealizowana wraz z końcem pierwszego miesiąca życia. Trzecia natomiast po ukończeniu pół roku dziecka. Istnieje jednak ścieżka błyskawiczna, która może być zastosowana w wariancie trzech dawek podawanych po urodzeniu, po tygodniu i po dwunastu dniach od narodzin dziecka. W takim wypadku dziecko powinno otrzymać dodatkową, czwartą dawkę po ukończeniu pierwszego roku życia.
Kto jest zobowiązany do zaszczepienia się przeciwko WZW B? Przede wszystkim wszystkie niemowlęta lub młodzież do ukończenia 14. roku życia, jeśli wcześniej szczepienie nie było zrealizowane. Poza tym istotne jest, by zaszczepieni byli też wszyscy pracownicy medyczni oraz studenci uczęszczający do szkół medycznych. Istnieje też szereg zaleceń w stosunku do osób dorosłych, które nie zostały objęte szczepieniem w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień. Zalecenia dotyczące szczepienia są kierowane w stronę osób, które cierpią na schorzenia układu krwionośnego, a także osób, które są przygotowywane do zabiegów operacyjnych.
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych szczepień, przed każdą dawką należy zgłosić się na wywiad do lekarza, który zadecyduje, czy szczepionka może być podana. Lekarz może wstrzymać szczepienie w sytuacji nasilającej się gorączki lub w przypadku zdiagnozowania alergii na którykolwiek ze składników szczepionki. Zgodnie z dotychczasowymi relacjami pacjentów oraz badaniami wynika, że bardzo rzadko występują jakiekolwiek powikłania po szczepieniu. Jedyne zaobserwowane skutki uboczne to ból w miejscu uczucia i delikatny wzrost temperatura ciała.
W przypadku szczepienia jednorodnego przeciwko WZW B, cały cykl trzydawkowy szczepionki jest bezpłatny. Jeśli jednak w ramach dwóch oraz trzech dawki chcemy skorzystać ze szczepionki 6w1 (1 dawka zawsze jest podawana jeszcze w szpitalu po porodzie), cena dawki wyniesie około 200 złotych. Szczepionka łączona chroni nasze dziecko przed kilkoma różnymi wirusami za pośrednictwem tylko jednego szczepienia, co jest wyjątkowo wygodne i komfortowe dla maluchów oraz rodziców.