Data publikacji:

Szczepionka WZW A – czy jest obowiązkowa i kiedy ją zrobić? Charakterystyka, przeciwwskazania

Szczepionka WZW A oraz WZW B chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby (żółtaczką). Niektóre ze szczepień przeciwko żółtaczce są w Polsce obowiązkowe. Czy należy do nich szczepionka na WZW A? Kto powinien się zaszczepić przeciw WZW A? Jakie są przeciwwskazania do szczepienia? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

szczepionka

Szczepionka na WZW A – czy jest obowiązkowa?

W Polsce szczepienia przeciwko żółtaczce dzielą się na te, które są obowiązkowe i te, które są zalecane. Podczas gdy szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest obowiązkowe, szczepionka na WZW A należy do szczepień zalecanych. Do kogo należy decyzja o tym, czy zaszczepić się na WZW A? Szczepienia wykonuje się na wniosek zainteresowanego lub w przypadku, gdy osoba ta jest niepełnoletnia – na wniosek rodzica bądź opiekuna.

Szczepionka WZW A – co to takiego?

Szczepionka WZW A jest podawana, aby uchronić organizm przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A i rozwojem choroby – żółtaczki pokarmowej. Odporność wykształca się do około 4 tygodni po podaniu szczepienia WZW A. Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A, inaczej żółtaczka pokarmowa lub choroba brudnych rąk, jest przenoszone drogą pokarmową. Ryzyko zakażenia wzrasta, gdy warunki higieniczno-sanitarne w najbliższym otoczeniu (np. domu lub szkole) są złe. Najbardziej narażone są osoby, które mają kontakt z nieczystościami oraz turyści, którzy podróżują po krajach rozwijających się.

Szczepionka na WZW A – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Dlaczego warto zdecydować się na szczepionkę na WZW A? Szczepienia przeciw WZW A chronią przed niebezpiecznymi konsekwencjami choroby zakaźnej, takimi jak zastój żółci czy też zagrażająca życiu ostra niewydolność wątroby.

Kto powinien się zaszczepić przeciw WZW A? Szczepienie jest wskazane dla:

  • dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym;
  • młodzieży, która nie chorowała na żółtaczkę typu A;
  • osób dorosłych, które pracują przy produkcji oraz dystrybucji żywności;
  • osób dorosłych, które zajmują się usuwaniem odpadów komunalnych;
  • pracowników służby zdrowia.
Do grupy ryzyka należą także pacjenci poddawani transfuzji krwi, narkomani oraz homoseksualiści.

WZW A – szczepienia – kiedy się szczepić?

Szczepienie WZW A można podać pacjentowi najwcześniej po ukończeniu 12. miesiąca życia. Szczepionka WZW A jest dwuetapowa, pomiędzy poszczególnymi podaniami trzeba zachować od 6 do 12 miesięcy przerwy. Dwie dawki szczepionki WZW A wystarczą, by uodpornić się na całe życie.

WZW A – szczepionka – cena

Szczepionka na WZW typu A jest płatna. Ile kosztuje szczepionka WZW A? Cena jednej dawki wynosi około 130-160 złotych, w zależności od tego, czy szczepiona jest osoba dorosła, czy dziecko.

Szczepionka WZW A – przeciwwskazania do szczepienia

Szczepionka na WZW A należy do szczepionek bezpiecznych, zawiera ona inaktywowanego wirusa WZW A. Po podaniu szczepienia WZW A mogą wystąpić reakcje miejscowe, takie jak np. ból czy też podrażnienie w miejscu wstrzyknięcia. Przeciwwskazania do szczepionki WZW A to uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu oraz ciąża.

WZW A – szczepienia – co zrobić, by zapobiec chorobie?

Jak uchronić się przed WZW A? Szczepienia to jedyna skuteczna metoda. Ryzyko zachorowania można zmniejszyć także, dbając o higienę rąk. Ręce należy myć dokładnie przed jedzeniem oraz po korzystaniu z toalety. Dodatkowo wskazane jest, aby spożywać pokarmy i napoje jedynie z wiarygodnych źródeł lub poddawane obróbce. W szczególności warto uważać na spożywaną żywność podczas wyjazdów za granicę.

Autorka: Alicja Hudzik