Data publikacji:

Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka?

Odparzenia pod pachami u niemowlaka są dość częstym zjawiskiem. Warto szybko zareagować, gdy dojdzie do powstania takich odparzeń. Nie wiesz, w jaki sposób reagować? Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania. 
co stosować na odparzenia pod pachami

Czym są odparzenia?

Odparzenia to potoczne określenie na stan zapalny skóry powstały przy zaistnieniu odpowiednich czynników. Są to głównie wilgoć, ciepło, tarcie i zbyt mały dopływ powietrza. Skóra w takim miejscu jest zaczerwieniona i dość mocno podrażniona. Odczuwalny jest duży dyskomfort, pieczenie, swędzenie Może pojawić się nawet obrzęk lub wysięk. Odparzenia z medycznego punktu widzenia nazywane są wyparzeniami skóry. 

Przyczyny odparzeń pod pachami u niemowlaków

Odparzenia pod pachami u niemowlaka zazwyczaj powstają w wyniku wzajemnego tarcia przylegających do siebie powierzchni skóry lub ocierania skóry o ubranie. Występuje ono zazwyczaj gdy ubrania są wykonane ze sztucznych materiałów. Pod pachami znajduje się duża liczba gruczołów potowych, więc to miejsce szczególnie jest narażone na powstawanie odparzeń. Dodatkowo skóra niemowlaka jest zdecydowanie cieńsza, więc odparzenia powstają szybciej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niedojrzały układ immunologiczny dziecka gorzej radzi sobie ze stanem zapalnym. W takich sytuacjach szybko może dojść do wtórnego nadkażenia bakteriami (na przykład gronkowcem, paciorkowcami) albo grzybami (na przykład Candida Albicans). Łatwo to zauważyć, ponieważ pojawiają się wtedy grudki, pęcherzyki lub nadżerki. Dlatego konieczna jest profilaktyka, aby nie dopuścić do powstawania takich zmian skórnych. 
Przyczyną powstawania odparzeń pod pachami u noworodka lub niemowlaka może być również przegrzanie. 

W jaki sposób nie dopuścić do powstawania odparzeń?

Najważniejsza jest starannie przeprowadzana pielęgnacja maluszka. Ciało niemowlaka należy myć w letniej wodzie z dodatkiem emolientu. Po skończonej kąpieli trzeba starannie wycierać ciało i nałożyć odpowiednio dobrany balsam. Bardzo ważne jest również pranie ubranek dziecka w przeznaczonych do tego celu detergentach bezpiecznych dla niemowląt. 

Co w sytuacji, gdy powstanie odparzenie pod pachami u niemowlaka? Jak postępować w takim przypadku? 

Zazwyczaj wystarczy częstsze zmienianie ubranek oraz stosowanie kremu lipidowego (tłustego), który pozwoli odbudować barierę hydrolipidową skóry dziecka. Można również wykonać kąpiele w ciemnoróżowym roztworze nadmanganianu potasu. 
Przy wyborze odpowiedniego preparatu regenerującego odparzoną skórę warto zwrócić uwagę na obecne w nim składniki aktywne. Najpopularniejszymi składnikami aktywnymi o działaniu kojącym i regenerującym są pantenol i alantoina. Mają one działanie przeciwzapalne, silnie regenerujące, przyspieszające gojenie, zmniejszające zaczerwienienie oraz świąd. Bardzo ważne jest również zastosowanie emolientów. Emolienty koją i łagodzą podrażnienia. Powodują odbudowę warstwy hydrolipidowej skóry. 
Preparatami, na które warto zwrócić szczególną uwagę w pielęgnacji skóry niemowlaka z odparzeniami, są między innymi:
  • Sudocrem Krem ochronny na odparzenia
  • Chyba najpopularniejszy produkt stosowany na odparzenia (i nie tylko) zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jest produktem hipoalergicznym, bezpiecznym nawet dla alergików. W składzie ma hipoalergiczną lanolinę, tlenek cynku i alkohol benzylowy. Co bardzo ważne, Sudocrem otrzymał pozytywną opinię: Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych.
  • Bepanthen Baby Maść ochronna
  • Preparat odpowiedni dla dzieci już od pierwszych dni życia. Kluczowym składnikiem jest pantenol, który ma działanie kojące oraz regenerujące. Produkt jest hipoalergiczny, więc może być stosowany nawet przez alergików. Jego formuła jest bogata w lipidy, więc wspiera odbudowę bariery hydrolipidowej skóry dziecka.
  • Derma Eco Baby Ointment Maść łagodząca 
  • Ekologiczna maść łagodząca, która przyspiesza regenerację skóry podrażnionej przez odparzenie. Jest produktem hipoalergicznym, nie posiada w składzie barwników, substancji zapachowych ani parabenów. Produkt może być stosowany już od pierwszego dnia życia. Posiada certyfikaty świadczące o najwyższej jakości i bezpieczeństwie.
    Wśród babcinych sposobów na odparzenia nadal króluje zastosowanie mąki ziemniaczanej. Nie jest to jednak zbyt dobry pomysł, ponieważ pod wpływem wilgoci mąka ulega zbryleniu i może powodować dodatkowe podrażnienia oraz zaostrzać problem. 
    Jeżeli po kilku dniach stosowania pielęgnacji na odparzenia objawy nie ustępują należy skontaktować się pediatrą. Jest to kluczowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecku. Pediatra zazwyczaj zaleca wtedy antybiotyk do stosowania miejscowego lub maść przeciwgrzybiczą (np. clotrimazolum). Nie warto stosować tych preparatów na własną rękę. W końcu najważniejsze jest bezpieczeństwo naszego dziecka!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Justyna Lelito