Data publikacji:

Co oznacza wypukły pępek u dziecka?

Każda młoda mama wie, że pępek jest wyjątkowo delikatnym elementem dziecięcej anatomii. To miejsce, które jeszcze do niedawna łączyło maluszka z mamą, wymaga rodzicielskiej uwagi oraz pielęgnacji. Czasem wygląd pępka może niepokoić – na przykład wtedy, gdy jest on mocno wypukły. Co robić w takiej sytuacji? Czy wypukły pępek u dziecka wymaga konsultacji lekarskiej?
wypukły pępek

Co oznacza wypukły pępek u dziecka?

Pępek to blizna będąca pozostałością po usuniętej pępowinie, która w życiu płodowym łączyła dziecko z matką i zapewniała mu dostęp do substancji odżywczych, a także pozwalała na odprowadzanie szkodliwych produktów przemiany materii.
W ciągu kilku tygodni po porodzie pępek dziecka wymaga pielęgnacji, która ma na celu przyspieszenie gojenia ranki. W tym czasie odpada także kikut pępkowy, czyli fragment obumarłej tkanki. Za prawidłowy wygląd zagojonego pępka uznaje się niewielką dziurkę. Co jednak jeśli zauważysz wypukły pępek u dziecka? Taka sytuacja powinna zwiększyć Twoją czujność: twój maluch ma najprawdopodobniej do czynienia z przepukliną pępkową.

Czym jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa rozwija się na skutek wrodzonej wady anatomicznej, a dokładniej niezrośnięcia się pierścienia pępkowego, który w prawidłowym rozwoju jamy brzusznej powinien całkowicie się zrosnąć. Gdy do tego nie dojdzie, fragment jelita może „wystawać” poza jamę brzuszną, uwidaczniając się właśnie poprzez wystający pępek.
Warto podkreślić, że nawet wyleczona przepuklina pępkowa może pozostawić po sobie ślad w postaci wypukłego pępka na resztę życia. Ile procent ludzi ma pępek wypukły? Szacuje się, że jest to rzadka cecha występująca u jednej na dziesięć osób.

Przepuklina pępkowa u dzieci – postępowanie

Mała, nieprzekraczająca 1 cm średnicy przepuklina pępkowa z reguły nie wymaga specjalnej interwencji. Zwykle zrasta się sama do ukończenia 2. roku życia. W tym czasie warto zadbać o to, by maluszek często leżał na brzuchu. Zalecane jest stosowanie także specjalnych plastrów na przepuklinę, które są przepisywane na receptę przez pediatrę.
Jeśli jednak przepuklina pępkowa jest dużych rozmiarów, jest twarda i mocno wystająca, zabierz dziecko do lekarza i rozważ zabieg operacyjny. Czasem konieczne okazuje się operacyjne doprowadzenie pępka do prawidłowej formy, co jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju jamy brzusznej maluszka. Wskazaniem do pogłębionej diagnostyki lekarskiej jest także wystający pępek u 1,5-rocznego dziecka – zwłaszcza jeśli do tej pory u malucha nie wykryto objawów przepukliny pępkowej i nie była ona leczona.

Czy da się zmienić kształt pępka u maluszka?

Jak wspomnieliśmy, po przebytej przepuklinie pępkowej często pozostaje ślad w postaci wypukłego pępka. Nie jest on groźny, lecz niektórzy mogą uważać go za mniej estetyczny od pępka wklęsłego. Niestety, na to, jaki kształt pępek zyska w przyszłości, nie masz większego wpływu. Jednak aby pępek twojej pociechy w przyszłości prezentował się dobrze, w okresie noworodkowym zadbaj przede wszystkim o jego regularne mycie. Kikut pępowiny w pierwszych tygodniach życia powinien być myty za każdym razem, gdy się zabrudzi, najlepiej z użyciem delikatnego mydła dla niemowląt.
Zdjęcie: Envato Elements