Data publikacji:

Niemowlę kaszle – co dalej? Co robić, gdy niemowlę kaszle?

Kaszel u niemowląt może mieć różne przyczyny – wśród nich stoją zarówno zwykłe przeziębienie, jak i refluks żołądkowo-przełykowy czy podrażnienie śluzówek suchym powietrzem. Niezależnie od przyczyn, w przypadku występowania kaszlu u tak małego dziecka rodzice powinni skonsultować się z lekarzem – zwłaszcza gdy przypadłość pojawia się od dłuższego czasu lub gdy towarzyszą jej inne symptomy. Sprawdź, dlaczego niemowlę kaszle i jak możesz mu w takiej sytuacji pomóc.
niemowlę kaszle

Niemowlę kaszle – rodzaje kaszlu u małych dzieci

Gdy niemowlę kaszle, warto zwrócić uwagę na rodzaj kaszlu. Może to być:
  • kaszel mokry – ma „bulgoczący” charakter, wyraźnie słychać, że niemowlę próbuje coś odkrztusić; mokry kaszle ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny – dlatego nazywa się go kaszlem produktywnym;
  • kaszel suchy – wynika z infekcji bądź podrażnienia błon śluzowych, jest nieproduktywny, tzn. nie prowadzi do oczyszczenia dróg oddechowych, a jedynie męczy;
  • kaszel krtaniowy – gdy niemowlę kaszle w sposób przypominający szczekanie psa, mówimy o kaszlu krtaniowym, który wynika z zapalenia krtani; niemowlę z kaszlem krtaniowym powinno jak najszybciej zostać zbadane przez lekarza, ponieważ obrzęk krtani jest wyjątkowo niebezpieczny dla małego dziecka i może doprowadzić nawet do jego uduszenia się.

Niemowlę kaszle – przyczyną infekcja wirusowa lub bakteryjna

Gdy niemowlę kaszle i ma katar, najczęściej przyczyną tego jest zwykła infekcja o niewielkim nasileniu, czyli po prostu przeziębienie. Dolegliwościom może towarzyszyć stan podgorączkowy, utrata apetytu, marudność i problemy ze snem, które wynikają z trudności z oddychaniem przez nos. Przeziębienie u niemowlęcia zazwyczaj ma podłoże wirusowe i nie wymaga podawania antybiotyków – samoistnie mija po około siedmiu dniach.
Gdy niemowlę kaszle, a do tego ma wysoką gorączkę, przyczyny mogą być znacznie poważniejsze – np. zapalenie oskrzeli czy płuc. W takich przypadkach również niezbędna jest konsultacja lekarska.

Niemowlę kaszle po karmieniu – przyczyną refluks żołądkowo-przełykowy

U noworodków i niemowląt układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały, dlatego często cierpią one na refluks żołądkowo-przełykowy. Jego istotą jest cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku, a nierzadko również ulewanie.
Jeśli niemowlę kaszle po karmieniu, a do tego często zdarza się mu ulewać pokarm, warto skontaktować się z lekarzem. Specjalista przepisze maluszkowi środki zagęszczające pokarm, a w szczególnie poważnych przypadkach może zadecydować o wprowadzeniu leków.

Niemowlę kaszle podczas płaczu – to może być astma

Niekiedy zdarza się, że niemowlę kaszle podczas płaczu. Ta pozornie niegroźna przypadłość może mieć poważną przyczynę w postaci astmy. Kaszlowa postać choroby objawia się kasłaniem podczas wysiłku (którym jest właśnie płacz), w trakcie przeżywania silnych emocji, podczas snu oraz w kontakcie z chłodnym powietrzem.
Niemniej należy też pamiętać, że kaszel pojawiający się w czasie płaczu może mieć też znacznie mniej groźną przyczynę. Płacz powoduje powstawanie kataru, który spływa do gardła i może powodować kasłanie. U niektórych dzieci nasilony płacz może skutkować nawet wymiotami.

Niemowlę kaszle – przyczyną podrażnienie błon śluzowych

Ostatnia z możliwych przyczyn kaszlu u niemowląt to zwykłe podrażnienie błon śluzowych. Może do niego dojść na skutek przebywania dziecka w pomieszczeniu, w którym pali się papierosy, a także w efekcie oddychania zbyt suchym powietrzem.

Niemowlę kaszle – kiedy do lekarza?

Rodzice często zastanawiają, czy fakt, że niemowlę kaszle, jest wystarczającym powodem, aby odwiedzić pediatrę. Z pewnością należy udać się do specjalisty, jeżeli:
  • dziecko nie ukończyło jeszcze 4. miesiąca życia (niezależnie od rodzaju kaszlu, czasu jego trwania czy występowania objawów dodatkowych);
  • kaszel przypomina szczekanie (kaszel krtaniowy) – niezależnie od wieku niemowlęcia;
  • u dziecka występuje gorączka lub inne objawy (niezależnie od wieku niemowlęcia);
  • kaszel trwa dłużej niż tydzień.
Gdy kaszel występuje u starszego niemowlęcia, np. 6-miesięcznego, a oprócz tego dziecko ma jedynie np. katar i niewysoki stan podgorączkowy, wizyta u lekarza nie jest niezbędna. Wskazane jest natomiast obserwowanie kondycji malca. Jeśli mimo wprowadzenia domowych sposobów zwalczania infekcji kaszel się nasila, nie ustępuje albo pojawiają się dodatkowe objawy – konieczna jest już wizyta u specjalisty.

Niemowlę ma katar i kaszle – jak mu pomóc?

Jeśli twoje niemowlę ma katar i kaszle, z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób mu pomóc. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie objawów przeziębienia:
  • Nawilżaj i wietrz sypialnię, w której śpi niemowlę
W pokoju, w którym śpi dziecko, temperatura powinna wynosić od 18 do maksymalnie 20 stopni Celsjusza. Powietrze musi być nawilżone. Jeśli nie masz profesjonalnego nawilżacza, powieś wilgotne ręczniki na kaloryferach.
  • Często podawaj niemowlęciu napoje
Niemowlę przechodzące infekcję powinno jak najwięcej pić – sprzyja to przemianie suchego kaszlu w produktywny kaszel mokry, a także odksztuszaniu i odciąganiu wydzieliny. Podawaj maluszkowi mleko, herbatki oraz wodę. Dodatkowo możesz też wprowadzić inhalacje z soli fizjologicznej.
  • Czyść nosek
Dwa lub trzy razy dziennie aplikuj do noska dziecka sól fizjologiczną lub wodę morską, a następnie odciągaj katar przy pomocy specjalnego aspiratora. Gdy dziecko ma problem z zaśnięciem z powodu kataru, nie wahaj się zastosować kropelki udrażniające nos. Pamiętaj jednak, że musi być to produkt odpowiedni dla niemowląt.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.