Data publikacji:

Niemowlę mało śpi – czy jest to powód do niepokoju?

Jeśli wierzyć poradnikom dla rodziców, noworodki i młode niemowlęta powinny przesypiać większość doby. Niestety często tak się nie dzieje, co budzi niepokój opiekunów, a do tego powoduje frustrację i zmęczenie. Na szczęście najczęściej dziecko budzi się z banalnych powodów – takich jak głód, pozostawienie go samego, przegrzanie, przemoczona pieluszka czy… zbyt duże zmęczenie. Sprawdź, co zrobić, gdy niemowlę mało śpi i kiedy warto udać się z maluszkiem do lekarza.
niemowlę mało śpi

Czy twoje niemowlę mało śpi? Zapotrzebowanie na sen u noworodków i niemowląt

Wielu rodziców uważa, że ich niemowlę bądź noworodek mało śpi. Nie zawsze jednak ich wrażenia mają przełożenie na rzeczywistość. Ile powinno spać małe dziecko i jak sprawdzić, czy jest to właściwa ilość?
  • Noworodek przesypia zazwyczaj od 17 do 20 godzin na dobę; na tak wczesnym etapie maluch nie ma jeszcze żadnego wzorca snu, nie odróżnia również dnia od nocy – czas aktywności może zatem przypadać w zupełnie różnych godzinach i mieć różną długość.
  • Miesięczne dziecko śpi około 17 godzin na dobę i może – ale nie musi – zacząć odróżniać dzień od nocy.
  • 2-miesięczne niemowlę przesypia średnio od 16 do 17 godzin na dobę i zazwyczaj większość tego czasu przypada już na porę nocną; niemniej może się zdarzyć, że nocna pobudka poskutkuje np. godzinną aktywnością malca.
  • Niemowlę w wieku 3 miesięcy śpi około 16 godzin na dobę.
  • Dziecko w wieku od 4. do 6. miesięcy przesypia około 15 godzin z doby, co oznacza, że przez około 9 godzin pozostaje aktywne; półroczne dzieci śpią przede wszystkim w nocy.
  • Między 7. a 10. miesiącem życia dziecko śpi od 11 do 15 godzin na dobę.
  • Roczny maluch potrzebuje około 14 godzin snu na dobę, z czego zdecydowana większość przypada na godziny nocne; w ciągu dnia malec ma jedną lub dwie drzemki.
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego niemowlę mało śpi, sprawdź najpierw, czy rzeczywiście tak jest. Zapisuj bardzo dokładnie pory wieczornego zasypiania i porannego budzenia się dziecka, a potem wszystkie godziny spędzone na dziennym drzemaniu. Często okazuje się, że niemowlę wpisuje się „w widełki” snu przypisane do swojego wieku, a jedynie przemęczonym rodzicom wydaje się inaczej.

Dlaczego niemowlę mało śpi?

Jeśli twój noworodek mało śpi, tj. mniej niż 17 godzin na dobę, a do tego dużo płacze, może to wynikać ze zwykłego głodu. Dla upewnienia się, że masz odpowiednią ilość pokarmu w piersiach, możesz przez np. jeden dzień ściągać mleko laktatorem. Około drugiego tygodnia życia noworodek wypija około 90 ml mleka podczas jednego karmienia. Trzytygodniowe dziecko wypija od 600 do 750 ml pokarmu na dobę. Jeżeli tyle je twoja pociecha, nie musisz się martwić – wszystko jest w porządku.
Oczywiście to, że niemowlę mało śpi, może wynikać również z innych przyczyn. Oto te najpowszechniejsze:
  • Przegrzanie
Jeśli twoja pociecha mało śpi, upewnij się, czy w jego pokoju (bądź waszej sypialni) nie jest zbyt gorąco. Pamiętaj, że temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Dziecko, które ukończyło już pierwszy miesiąc życia, nie powinno być też ubierane w dodatkową warstwę ubrań. Jeśli śpisz jedynie w bawełnianej piżamie, to niemowlę ubierz tak samo.
  • Brak obecności rodzica
Jeśli twoje niemowlę mało śpi, a dokładniej – często się budzi, przyczyną może być pozostawianie go samego. Małe dziecko, jak każdy z nas, miewa w czasie snu bardzo krótkie pobudki – służą one kontroli otoczenia. Jeśli nic się nie zmieniło – w porównaniu do momentu, gdy dziecko zasypiało, maluch będzie kontynuował sen. Jeśli jednak niemowlę zasypiało w twoich ramionach albo ssąc pierś, a budzi się samo w łóżeczku, „zaalarmuje” otoczenie, że coś jest nie tak.
  • Brak schematu dnia
Jeśli niemowlę mało śpi w dzień i ma duże trudności z zasypianiem, może to wynikać z braku rutyny w jego trybie życia. Małe dzieci potrzebują „porządku” – stały schemat dnia pozwala im poczuć się bezpiecznie i ułatwia zasypianie w konkretnych godzinach. Uporządkuj wasz dzień – wyznacz stałe pory karmienia, drzemek, spacerów i kąpieli.
  • Ząbkowanie
Gdy dziecko często się budzi, a do tego obficie się ślini i często wkłada rączki do buzi, warto przyjrzeć się jego dziąsłom. Rozpulchnione i zaczerwienione zwiastują pojawienie się pierwszych ząbków. Ząbkowaniu często towarzyszy ból i swędzenie dziąseł, dlatego przed snem można podać maluszkowi lek o działaniu przeciwbólowym.
  • Nadmiar bodźców
Kiepska jakość snu niemowlęcia może wynikać z jego przebodźcowania. Wbrew temu, co sądzi wielu rodziców, nie jest tak, że im bardziej zmęczone jest dziecko, tym lepiej śpi. Jest dokładnie odwrotnie – nadmiar wrażeń sprawia, że maluch jest rozdrażniony, zestresowany i trudniej mu zasnąć.
Uwaga! Jeśli niemowlę mało śpi w dzień, może to wynikać z unormowania rytmu dobowego (dziecko dużo śpi w nocy, mało w dzień). Warto też pamiętać, że dzieci są bardzo różne – niektóre potrzebują drzemki nawet do trzeciego roku życia, inne już w wieku dziesięciu miesięcy drzemią dość krótko i później szybko z drzemek rezygnują.

Niemowlę mało śpi – kiedy do lekarza?

Gdy noworodek lub niemowlę mało śpi, choć wcześniej było inaczej, może to świadczyć o rozwijającej się infekcji. W takim przypadku zazwyczaj pojawiają się objawy dodatkowe, takie jak katar, gorączka lub stan podgorączkowy czy kaszel. Oczywiście z chorym niemowlęciem trzeba udać się do pediatry.
Uwaga! Niepokojące jest również, kiedy niemowlę mało je i dużo śpi – zwłaszcza gdy wcześniej było odwrotnie. To również może świadczyć o rozwijaniu się infekcji, dlatego należy bacznie obserwować niemowlę i w razie potrzeby udać się z nim do pediatry.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.