Data publikacji:

Niemowlę zgrzyta zębami – o czym to świadczy?

Martwi cię, że twoje niemowlę zgrzyta zębami? Spokojnie – w tym wieku jest to spowodowane niedojrzałością układu nerwowego oraz mięśniowego, a także zmianami w układzie żuchwy. W rzadkich wypadkach przypadłość ta może wynikać również z zachorowania dziecka na owsicę. Sprawdź, kiedy warto udać się z maluszkiem do lekarza i co możesz zrobić, by zmniejszyć nasilenie problemu.
niemowlę zgrzyta zębami

Niemowlę zgrzyta zębami – objawy

To, że niemowlę zgrzyta zębami, można bardzo łatwo rozpoznać – maluch porusza żuchwą, co prowadzi do powstania nieprzyjemnego dźwięku ocierania się szkliwa o szkliwo. Dziecko może zgrzytać zębami w ciągu dnia, jak i w nocy, a także zarówno wtedy, gdy jest zestresowane, jak i spokojne.
Fakt, że niemowlę zgrzyta zębami – w dzień czy w nocy, bardzo niepokoi rodziców. Najczęściej obawiają się oni tego, że ładne i zdrowe zęby mleczne szybko ulegną zniszczeniu – co będzie miało przełożenie na kondycję zębów stałych. Na szczęście nie ma podstaw do niepokoju. W ogromnej większość przypadków zgrzytanie zębami jest związane z rozwojem dziecka i nie pociąga za sobą żadnych zdrowotnych konsekwencji.

Dlaczego niemowlę zgrzyta zębami? Czy stanowi to zagrożenie dla szkliwa?

Jeśli i ciebie martwi, że twoje niemowlę zgrzyta zębami, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – twój niepokój jest prawdopodobnie zupełnie bezpodstawny.
Zgrzytanie zębami u małych dzieci w ogromnej większości przypadków nie ma nic wspólnego z patologią. Należy zwrócić uwagę, że u niemowląt co jakiś czas w jamie ustnej pojawia się nowy ząb, co wpływa na ustawienie żuchwy oraz wszystkich pozostałych zębów. Inny słowy – układ żuchwy i szczęki zmienia się, co powoduje występowanie omawianego zachowania niemowlęcia. Zdaniem niektórych specjalistów to, że niemowlę zgrzyta zębami, może być wręcz pomocne w dostosowywaniu się do siebie łuków zębowych. Dziecko może zatem „hałasować” zarówno w dzień, jak i w nocy. Podsumowując – nie musisz się martwić, twoja pociecha nie zrobi sobie krzywdy. Ma „prawo” zgrzytać zębami nawet do trzeciego roku życia.

Niemowlę zgrzyta zębami – inne przyczyny

W rzadkich przypadkach to, że niemowlę zgrzyta zębami, rzeczywiście może wynikać z pewnych schorzeń lub zaburzeń rozwojowych. Są to:
  • Zapalenie ucha lub inne schorzenia, w przebiegu których dziecko doświadcza bólu
Poprzez zgrzytanie zębami niemowlę może próbować poradzić sobie z bólem, którego doświadcza – np. w przebiegu zapalenia ucha środkowego. Jednak w takich przypadkach prawie zawsze pojawiają się i inne objawy: gorączka, rozpaczliwy płacz dziecka, brak apetytu. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie skonsultować się z pediatrą.
  • Zarażenie owsicą
Jeśli niemowlę zgrzyta zębami, warto rozważyć przebadanie próbki jego kału pod kątem obecności owsików. Zarażenie tymi pasożytami również może bowiem wywoływać omawianą przypadłość. Należy jednak mieć na uwadze, że małe dzieci pozostające na co dzień pod opieką rodziców są w mniejszym stopniu narażone na owsicę niż dzieci uczęszczające do żłobka lub przedszkola.
  • Alergia
Gdy niemowlę zgrzyta zębami w dzień, może to świadczyć także o rozwijającej się alergii, zwłaszcza wziewnej. Oczywiście w takich przypadkach pojawiają się również inne symptomy – jak choćby niemal stałe występowanie przezroczystego kataru, tarcie oczu czy kasłanie. Pocieszające jest, że choć alergie wziewne mogą występować już w wieku niemowlęcym, to dzieje się tak bardzo rzadko.
  • Poważne zaburzenia rozwojowe
Patologiczne zgrzytanie zębami często obserwuje się u dzieci cierpiących na porażenie mózgowe oraz u tych z zespołem Downa.

Niemowlę zgrzyta zębami w dzień – czy przyczyną może być stres?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy jeśli np. 8-miesięczne dziecko zgrzyta zębami, to może być to reakcja na stres. W wielu miejscach w internecie można bowiem znaleźć informację, że to właśnie stres generuje taką przypadłość.
Rzeczywiście, wiele stresorów może powodować, że dziecko zacznie zgrzytać zębami w celu zredukowania napięcia. Należy jednak mieć na uwadze, że dotyczy to głównie starszych dzieci. Przykładem może być dziecko w wieku przedszkolnym, które ciężko znosi adaptację do placówki, albo dziecko szkolne, które ma trudności z nawiązaniem relacji z rówieśnikami. Niemowlęta nie doświadczają podobnych emocji, więc trudno mówić tutaj o zgrzytaniu na skutek stresu.
Niemniej warto zwrócić uwagę na przebodźcowanie niemowlęcia. Jeśli został zaburzony jego rytm dnia, a jego młodziutki umysł był „bombardowany” różnymi nowymi bodźcami, to rzeczywiście, z uwagi na większe zmęczenie, może ono bardziej zgrzytać zębami.

Niemowlę zgrzyta zębami – co robić?

Co możesz zrobić, jeśli twoje niemowlę zgrzyta zębami? Przede wszystkim zacznij obserwować maluszka pod kątem alergii. Jeśli nie zauważasz żadnych jej symptomów (również tych na skórze), wizyta u lekarza jest zbędna.
W celu wykluczenia chorobowego tła przypadłości możesz też pobrać dziecku próbkę kału i oddać ją do laboratorium celem zbadania pod kątem pasożytów. Prawdopodobieństwo, że chodzi o owsicę, jest małe, ale warto się upewnić – zwłaszcza że badanie jest dość tanie, a kał niemowlęcia jest łatwo dostępny.
Jeśli nie zauważasz żadnych niepokojących objawów, a dziecko wydaje się zadowolone i spokojne, to jedyne, co możesz zrobić, to poczekać. Pamiętaj, że zgrzytanie zębami u niemowlęcia czy rocznego dziecka jest zupełnie naturalne i mija samoistnie. Oczywiście gdy maluch ukończy pierwszy czy drugi rok życia i problem wciąż występuje, możesz omówić go z pediatrą oraz ocenić stan zębów dziecka na wizycie u stomatologa.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.