Data publikacji:

Noworodek nie robi kupy – co to oznacza? Czy jest to powód do niepokoju?

Każdy zdrowy noworodek wypróżnia się co najmniej kilka razy dziennie. Gdy tak się nie dzieje, może to świadczyć o tym, że dziecko cierpi na zaparcia. Przypadłość ta częściej występuje u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, które jest bardziej treściwe. Innym powodem tego, że noworodek nie robi kupy, jest niedożywienie, które z kolei częściej stwierdza się u dzieci karmionych piersią. Sprawdź, jak długo dziecko może nie robić kupy i kiedy skonsultować się w tej sprawie z pediatrą.
noworodek nie robi kupy

Jak często noworodek robi kupkę?

Kupka małego dziecka to częsty temat rozmów młodych rodziców. Jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ konsystencja i kolor stolca oraz odpowiednia częstotliwość jego wydalania bardzo dużo mówią o ogólnym stanie zdrowia niemowlęcia. Oczywiście należy mieć na uwadze, że częstotliwość wypróżnień oraz wygląd kupki niemowlaka zmienia się wraz z jego wiekiem.
  • Pierwsze dwie doby po narodzinach
  • W pierwszych dwóch dniach życia dziecko powinno wydalić smółkę. To charakterystyczny stolec, który zaczyna gromadzić się w jelitach malca już mniej więcej w 5. miesiącu życia płodowego – zawiera wody płodowe, maź płodową, złuszczony nabłonek, cholesterol oraz barwniki żółciowe.
    Stolec ma zielono-czarny kolor (stąd jego nazwa), jest gęsty i smolisty – jego usunięcie ze skóry dziecka może przysporzyć pewnych trudności.
    Oddanie smółki przez dziecko jest niezwykle ważne – świadczy o tym, że układ pokarmowy i wydalniczy pracują prawidłowo. Jeśli więc noworodek nie robi kupy przez pierwsze 48 godzin po porodzie, koniecznie należy poinformować o tym lekarza.
  • Kolejne stolce niemowlęcia – do 4.–5. tygodnia życia
  • W kolejnych tygodniach życia przychodzi czas na tzw. stolce przejściowe. To zielono-żółtawe kupki. Jeśli dziecko jest karmione piersią, stolec taki będzie miał rzadką, śluzową konsystencję – dość łatwo będzie wsiąkał w pieluszkę. Kupka niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym będzie bardziej „treściwa” i może zawierać więcej grudek.
    Dziecko 3–4-tygodniowe zazwyczaj wypróżnia się dość często, tj. kilka razy na dobę. Jeśli więc niemowlę nie robi kupy, warto przedyskutować ten temat z lekarzem. Może bowiem okazać się, że malec nie jest prawidłowo przystawiany do piersi i nie otrzymuje odpowiednio dużych ilości jedzenia.
  • Kolejne wypróżnienia
  • Po 6. tygodniu życia dziecka częstotliwość wypróżnień staje się bardziej zindywidualizowana. Niektóre maluszki wypróżniają się 1–2 razy dziennie, inne 4 razy dziennie, jeszcze inne, zwłaszcza te karmione piersią, nawet do 10 razy w ciągu doby.

    Noworodek nie robi kupy – przyczyny

    Jak już wiesz, gdy noworodek nie robi kupy – tzn. nie oddaje smółki, należy koniecznie porozmawiać o tym z lekarzem. Brak smółki może wskazywać na poważne problemy zdrowotne u dziecka. Można tu wymienić chorobę Hirschsprunga, mukowiscydozę czy wrodzone zawężenie odbytnicy. Jeśli malec nie wydala smółki, poddaje się go licznym badaniom.
    Jeśli noworodek nie robi kupy, chociaż wiadomo, że z jego układem pokarmowym i wydalniczym wszystko jest w porządku, przyczyną problemów może być niedożywienie wynikające z nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi albo zrezygnowanie z budzenia go do karmienia. Jeśli podejrzewasz, że to właśnie może być przyczyna problemów, udaj się z malcem do poradni laktacyjnej i poproś o ocenę twojej techniki karmienia oraz wskazówki.
    Gdy niemowlę nie robi kupy, a jest karmione mlekiem modyfikowanym, może cierpieć na zaparcia. Nie każda mieszanka mleczna „pasuje” każdemu dziecku – warto więc wraz z lekarzem przedyskutować zmianę mleka na inne. Należy to zrobić tym bardziej, jeżeli dziecko jest niespokojne, płaczliwe. Na potrzebę zmiany mleka mogą też wskazywać śmierdzące gazy i brak kupy u niemowlaka.

    Jak długo dziecko może nie robić kupy?

    Gdy niemowlę nie robi kupki 10 dni, dla rodziców jest to ogromny powód do niepokoju. Tymczasem często nie ma się czym martwić. Zdrowe niemowlę może nie wypróżniać się nawet przez 2 tygodnie. Częściej dzieje się tak u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.
    Jeśli twoje niemowlę nie robi kupy przez kilka dni, ale jest pogodne, spokojne, nie ma gorączki, twardego brzuszka czy innych objawów nieprawidłowości, spokojnie czekaj na zabrudzenie pieluszki. Dopiero gdy minie kolejnych kilka dni, warto już skontaktować się w tej sprawie z lekarzem.

    Co zrobić, gdy noworodek nie może zrobić kupy?

    Noworodki, czyli dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego 3 dni, dobrze byłoby już odwiedzić lekarza.
    Gdy starsze niemowlę nie robi kupy, można zachować już postawę wyczekującą – zwłaszcza jeżeli dziecko jest w ogólnie dobrej kondycji i nastroju. Jeżeli jednak zaczyna płakać, nie może spać, jego brzuszek jest twardy lub pojawiają się inne niepokojące symptomy – należy skonsultować się z pediatrą. Czasem niezbędne okazuje się zaaplikowanie dziecku czopka glicerynowego.

    Noworodek pierdzi, ale nie robi kupy – jak pomóc dziecku cierpiącemu na zaparcia?

    Gdy niemowlę nie robi kupy i widać, że brak wypróżnienia zaczyna mu doskwierać (maluch płacze, jest drażliwy), możesz postarać się mu pomóc. Najpierw wykąp malca – ciepła woda pozytywnie wpływa na ruchy jelit. Następnie, używając oliwki, delikatnie wymasuj brzuszek niemowlęcia. Możesz też delikatnie przyciskać jego kolanka do brzucha (naprzemiennymi ruchami) – pomaga to w uwolnieniu gazów i przesuwaniu się treści jelitowej. Jeśli dziecko ma już rozszerzaną dietę, możesz nakarmić je kilkoma łyżeczkami musu z suszonych śliwek.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.