Data publikacji:

Kiedy ostatnia wizyta u ginekologa przed porodem?

Regularne spotkania z lekarzem ginekologiem są niezwykle istotne dla kontroli stanu zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka. Wiele kobiet dowiadując się o ciąży, czuje się zakłopotana, nie wiedząc, ile razy i w jakiej częstotliwości powinny odwiedzać gabinet lekarski. I kiedy powinna odbyć się ostatnia wizyta u ginekologa przed porodem? Rozwiewamy wątpliwości!
ostatnia wizyta u ginekologa przed porodem

Ile razy należy udać się do ginekologa w ciąży?

Pozytywny wynik testu ciążowego rodzi wielką radość, ale i wiele wątpliwości. Kiedy pora udać się do lekarza i jak często powinny odbywać się wizyty? Na wstępie podpowiemy, że twoja pierwsza wizyta powinna odbyć się między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki. Nie warto zwlekać z tym spotkaniem! Każda przyszła mama powinna być przygotowana na odbycie minimum 7 wizyt ginekologicznych w ciągu 9 miesięcy ciąży. Oczywiście, liczba ta może wzrosnąć w zależności od tego, czy lekarz wykryje u ciężarnej jakieś nieprawidłowości.
Ponadto każda kobieta spodziewająca się dziecka w okresie oczekiwania na potomka musi kilkakrotnie wykonywać wiele różnych badań, takich jak morfologia krwi obwodowej, testy na obecność wirusów HPV i HIV, cytologię. Przyszła mama musi wykonać test na grupę krwi oraz badanie przeciwciał Rh.

Co obejmuje badanie ginekologiczne ciężarnej?

Każda z wizyt lekarskich w ciąży obejmuje badanie ginekologiczne, a także indywidualne zalecenia dla przyszłej mamy. Poza tym lekarz wykonuje regularne pomiary wagi przyszłej mamy oraz sprawdza jej ciśnienie. Specjalista regularnie zleca wykonywanie istotnych badań, których wyniki należy zabierać ze sobą na każdą kolejną wizytę lekarską. Pierwsze USG w ciąży przeprowadza się zwykle podczas drugiej wizyty ginekologicznej, pomiędzy 11. a 15. tygodniem ciąży.

Kiedy ostatnia wizyta u ginekologa przed porodem?

Ostatnie spotkanie w gabinecie ginekologa przed porodem powinno odbyć się między 38. a 39. tygodniem ciąży. Ma ona charakter profilaktyczny – wówczas lekarz zleci ostatnie już badania krwi przyszłej mamy pod kątem obecności stanów zapalnych czy też anemii.
Od 40. tygodnia ciąży lekarz może zalecić spotkania nawet co 2–3 dni lub od razu skierować cię do szpitala, gdzie będziesz oczekiwać na rozpoczęcie porodu. Przed samym rozwiązaniem wykonuje się również badania USG i KTG.

O co warto zapytać lekarza przed rozwiązaniem?

Jeśli spodziewasz się swojego pierwszego dziecka, sprawdź, jakie pytania warto zadać lekarzowi prowadzącemu przed porodem:
 • Czy w czasie porodu może towarzyszyć ci partner lub inna bliska osoba?
 • Czy lekarz jest obecny na sali porodowej we wszystkich fazach porodu?
 • Jakie metody łagodzenia bólu porodowego zaleca?
 • Jak wyglądają sale porodowe w szpitalu?
 • Czy po porodzie zagwarantowany jest kontakt matki z dzieckiem „skóra do skóry”?
 • Czy po porodzie dziecko będzie mogło spać z tobą?
 • Oczywiście to tylko niektóre z pytań, które warto zadać lekarzowi prowadzącemu twoją ciążę. Przed porodem warto stworzyć własną listę wątpliwości i porozmawiać o nich ze specjalistą.

  Ostatnia wizyta u ginekologa przed porodem – podsumowanie

  Ostatnie spotkanie z lekarzem przed porodem powinno odbyć się w okolicach 38.–39. tygodnia ciąży. Po upływie tego czasu lekarz może zalecić ci stawianie się na wizytach co kilka dni, celem kontrolowania czynności życiowych płodu. Pamiętaj, że terminowe zgłaszanie się na wizyty kontrolne w ciąży jest niesamowicie ważne zarówno dla zdrowia twojego, jak i rozwijającego się maluszka.
  Zdjęcie: Envato Elements