Data publikacji:

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.

operacja

Czym jest stulejka?

O stulejce mówi się wtedy, kiedy u dziecka występuje niemożność odprowadzenia napletka, czyli zsunięcia go z żołędzi penisa. Warto wiedzieć, że u noworodków i małych dzieci występuje stulejka fizjologiczna, czyli zupełnie naturalna – dlatego też nie wolno próbować ściągać u nich napletka na siłę.

Delikatne próby ściągnięcia napletka, które można podejmować już w drugim roku życia dziecka, zazwyczaj są bardzo skuteczne. Ogólnopolskie dane mówią, że napletek można bez większego kłopotu ściągnąć już u 90% trzylatków. Stąd też obecnie nie zaleca się przeprowadzania zabiegów, dopóki dziecko nie ukończy 3–4 lat.

Na czym polega zabieg usuwania stulejki?

Zabieg usuwania stulejki można przeprowadzić na dwa sposoby. Jeden to plastyka napletka, drugi to obrzezanie. U dzieci najczęściej wykonywana jest plastyka, polegająca na poszerzeniu ujścia napletka. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa do 60 minut. Dziecko opuszcza szpital w ciągu kilku dni albo następnego dnia po operacji. Rekonwalescencja trwa około dwóch tygodni i nie jest dla dziecka szczególnie uciążliwa. Jej ważną część stanowi prawidłowa pielęgnacja rany po zabiegu stulejki.

Drugą opcją jest obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka. Jest to metoda gwarantująca trwałość efektu, ale z uwagi na to, że stanowi dużą ingerencję w wygląd prącia, jest rzadziej stosowana.

Dlaczego pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka jest bardzo ważna?

Dlaczego właściwie pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci ma bardzo duże znaczenie? Otóż chodzi o zmniejszenie ryzyka wystąpienia komplikacji pozabiegowych. W szczególności należy tu wymienić:

  • bliznowacenie; najczęściej dochodzi do niego na skutek infekcji po zabiegu albo w efekcie predyspozycji genetycznych, 
  • infekcje, 
  • pojawienie się krwiaków, 
  • martwica skóry, 
  • rozejście się rany, 
  • przewlekły ból operowanego miejsca.

Jednocześnie należy podkreślić, że ryzyko wystąpienia takich komplikacji jest bardzo małe. Jeśli rodzice będą przykładać odpowiednią wagę do pielęgnacji po zabiegu stulejki u dziecka, maluch zapomni o problemie już po tygodniu lub dwóch.

Pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja rany po zabiegu stulejki? Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • podawaj dziecku środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne; podawaj je tak długo, jak zalecił lekarz (nie przestawaj nawet, kiedy dziecko mówi, że już go nic nie boli), 
  • zawsze dokładnie myj ręce, zanim dotkniesz prącia dziecka – w przeciwnym razie możesz przenieść na ranę groźne drobnoustroje, 
  • w nocy układaj penis dziecka na ruloniku z gazy; takie działanie ma celu ułatwienie odpływu krwi oraz chłonki z prącia, co przełoży się na szybsze ustępowanie obrzęku; nie rób tego jednak, jeśli dziecko protestuje – nic na siłę, 
  • dbaj o higienę prącia, myjąc je 2–3 razy dziennie w sposób zalecony przez lekarza; zazwyczaj zaleca się mycie wodą z mydłem, naparem z rumianku albo roztworem Rivanolu; po umyciu prącia zakładaj jałowy opatrunek (jeśli lekarz wydał takie zalecenie), 
  • jeśli lekarz tak zalecił, zachęcaj dziecko do odbywania nasiadówek z kory dębu, 
  • nakładaj maluchowi przylegające bokserki – układają one penis w sposób, który przyspiesza gojenie się rany

Pielęgnacja rany zabiegu stulejki – kiedy udać się do lekarza?

Pielęgnacja po zabiegu stulejki to również obserwowanie prącia dziecka pod kątem wystąpienia komplikacji po zabiegu. Opuchlizna jest naturalna i może być obecna przez kilka dni – niepokojące jest natomiast jej powiększanie się. Do lekarza udaj się również w przypadku, gdy pojawia się zaczerwienienie, ropny wyciek lub jeśli cokolwiek innego zaniepokoi cię w wyglądzie prącia albo stanie zdrowia dziecka (np. zacznie ono gorączkować).

Pielęgnacja po zabiegu stulejki a nawrót przypadłości

Niestety może się zdarzyć, że mimo iż pielęgnacja rany po zabiegu stulejki była przeprowadzana prawidłowo, z czasem przypadłość ta powróci. Trudno ocenić, czy i kiedy to nastąpi – ważne jest, aby z czasem, gdy rodzice nie będą już mieli wglądu w wygląd i funkcjonalność narządów intymnych syna, ten wiedział, że został kiedyś poddany zabiegowi i znał symptomy towarzyszące nawrotowi problemu. W takich przypadkach chłopiec/mężczyzna powinien udać się do urologa.

Oczywiście nawrót przypadłości nie grozi chłopcu w przypadku, gdy został on poddany obrzezaniu –skoro napletka nie ma, nie może on się do niczego przykleić.

Stulejka – alternatywne sposoby leczenia

Czy w każdym przypadku stulejki konieczny jest zabieg, a następnie pielęgnacja po zabiegu stulejki? Na szczęście nie. Często zdarza się, że oczekiwane rezultaty przynoszą alternatywne metody działania. Jedną z nich jest stosowanie maści sterydowej z dodatkiem neomycyny. Maść wciera się codziennie w zwężony napletek tuż po maksymalnym jego ściągnięciu (nie należy jednak ściągać go na siłę!). Takie działanie może całkowicie zlikwidować problem, zlikwidować go częściowo, jak i również, niestety, nie pomóc wcale. Niemniej metoda ta jest stosowana niemal zawsze przed podjęciem decyzji o konieczności przeprowadzenia zabiegu.

Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.