Data modyfikacji:

Czy test ciążowy można zrobić wieczorem? Jaka pora jest najlepsza?

Rano, wieczorem czy w nocy? Kiedy można zrobić test ciążowy? Czy test ciążowy trzeba robić rano? Jaki test ciążowy wybrać? Sprawdź, kiedy zrobić test ciążowy, i dowiedz się, jakie są rodzaje testów ciążowych.
czy test ciążowy można zrobić wieczorem

O jakiej porze dnia zrobić test ciążowy?

Test ciążowy można wykonywać o dowolnej porze dnia czy nocy. Czasem producenci testów mogą zalecić, by wykonać go rano. Poranny mocz powinien mieć wówczas najwyższe stężenie beta hCG.

Czy test ciążowy trzeba robić rano?

Nie, choć niektórzy producenci testów ciążowych mogą zalecać jego wykonanie po przebudzeniu, z porannego moczu, który jest o wiele bardziej stężony niż ten ze środka dnia. W porannym moczu znajduje się po prostu większe stężenie różnych substancji, w tym także beta hCG.

Test ciążowy – kiedy robić?

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w bardzo wczesnej ciąży, i producent testu ciążowego zaleca, by wykonać go rano, warto więc test zrobić po przebudzeniu, z porannego moczu.

Kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy?

Najnowsze testy są w stanie potwierdzić ciążę już 7–12 dni od momentu zapłodnienia, czyli od pierwszych dni od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Stężenie beta hCG będzie wówczas bardzo niskie, co jest normalne w pierwszych dniach od zagnieżdżenia się zarodka.
Zależy ci na tym, żeby jak najszybciej dowiedzieć się o ciąży? Poproś farmaceutę o najbardziej czuły test, jaki ma w sprzedaży. Producent testów ciążowych powinien podać informację na opakowaniu, od którego dnia od zagnieżdżenia się zarodka w macicy test wykrywa jego obecność.
Najlepszym momentem do wykonania testu ciążowego jest dzień spodziewanej miesiączki. Pewność, co do wyniku, będzie jeszcze większa, jeśli poczekasz kilka, kilkanaście dni dłużej i wykonasz test np. tydzień lub dwa tygodnie po spodziewanej dacie miesiączki.

Co bada test ciążowy? Jak działa test ciążowy?

Zasada działania testów dostępnych w aptekach jest bardzo prosta. Wszystkie wykrywają obecność lub stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG), której obecność w organizmie kobiety świadczy najczęściej o tym, że jest w ciąży. 
Hormon beta hCG odpowiada za rozwój łożyska, czyli narządu, który pośredniczy między organizmem matki i dziecka, dostarczając maluchowi w brzuszku wszystkich niezbędnych składników odżywczych i jednocześnie transport wszystkich produktów ubocznych, których dziecko nie jest w stanie jeszcze wydalić lub zneutralizować samodzielnie. Hormon beta hCG przedostaje się do krwi i moczu kobiety od razu po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, czyli jakieś 6–12 dni po zapłodnieniu. 
Test ciążowy bada stężenie hormonu beta hCG w moczu kobiety. 

Rodzaje testów ciążowych

  • Płytkowy test ciążowy
Inaczej kasetowym test ciążowy. Mocz należy pobrać do pojemnika lub naczynia, a następnie za pomocą małej plastikowej pipetki pobrać określoną przez producenta ilość kropel. Mocz za pomocą pipety należy umieścić we wskazanym przez producenta testu miejscu na płytce. Wynik można odczytać po kilku minutach.
  • Paskowy test ciążowy
Mocz należy pobrać do pojemnika, a następnie zanurzyć w nim paskowy test ciążowy na określony przez producenta czas, wyjąć pasek i poczekać kilka minut do odczytania wyniku.
  • Strumieniowy test ciążowy
Taki test przypomina duży flamaster. Plastikową końcówkę należy zdjąć i oddać mocz bezpośrednio na płytkę absorbującą. Wynik jest gotowy do odczytu po kilku minutach. Ten test nie wymaga pojemniczka z moczem.

Jaki test ciążowy jest najlepszy?

Każdy działa na tej samej zasadzie, dlatego trudno jest wybrać jeden jedyny, który jest najlepszy. Jeśli wolisz pobrać mocz do pojemnika i dopiero potem zanurzyć test w moczu lub zaaplikować odpowiednią ilość moczu na test za pomocą pipetki, postaw na test paskowy lub płytkowy. 
Możesz też po prostu nasiusiać na test bez konieczności pobierania go wcześniej do pojemnika, jeśli wybierzesz test strumieniowy.
Zdjęcie: Envato Elements