Zagraniczna podróż z dzieckiem - wyrabianie dokumentów

Data:

Do wakacji pozostało już niewiele czasu, więc Polacy odwiedzają biura podróży, bądź przeglądają ich strony internetowe, wybierając odpowiednią ofertę dla siebie. Dla tych, którzy pierwszy raz wybierają się na zagraniczny urlop z dzieckiem przygotowaliśmy krótki poradnik. Jakie dokumenty musimy wyrobić dla pociechy, ile za nie zapłacimy i jak długo będą ważne?

 

podroz-z-dzieckiem-550x350
Niezależnie od tego czy nasza latorośl ma kilka tygodni, czy kilkanaście lat, musi posiadać dokument tożsamości. Zasady są takie jak w przypadku dorosłych - w krajach członkowskich Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, poza terenem UE należy posiadać paszport. W przypadku dzieci mają one charakter tymczasowy.

 

Jak wyrobić dziecku tymczasowy dowód osobisty?

Tymczasowy dowód osobisty wyrabia się na 5 lat. Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek do urzędu miasta bądź gminy, dołączając dwie fotografie oraz wnosząc opłatę w wysokości 30 zł. Co ważne, jeśli dziecko nie ukończyło 13 roku życia, wymagana jest obecność obojga rodziców przy składaniu wniosku. W przypadku starszych wystarczy obecność jednego opiekuna.

 

Jak wyrobić dziecku tymczasowy paszport?

Paszporty wyrabia się dla osób powyżej 5 roku życia. Jeśli nasza pociecha nie osiągnęła jeszcze tego wieku może otrzymać dokument tymczasowy, który ważny jest w określonym terminie, nie dłuższym niż 12 miesięcy od daty wystawienia. Tak jak w przypadku tymczasowego dowodu osobistego dla najmłodszych potrzeba zgody obojga rodziców. Nie trzeba dołączać zdjęć - w paszporcie tymczasowym nie ma fotografii. Opłata wynosi 30 zł.

Dla pociech powyżej 5 roku życia należy wyrobić paszport taki jak w przypadku dorosłych - jest to dokument ze zdjęciem spełniającym wymogi biometrii, ważny 5 lat dla dzieci w wieku 5-13 lat (opłata 60 zł) i 10 lat dla dzieci starszych (opłata 140 zł).

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Ljupco Smokovski

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.