Szlak Zabytków Komunikacji na Dolnym Śląsku

Data:

Szukacie ciekawego miejsca na weekend z dzieckiem? Nie wiecie jak pogodzić wycieczkę dla malucha i starszaka? Dolny Śląsk oferuje coś co spodoba się każdemu miłośnikowi wycieczek, niezależnie od wieku. Już od 2 czerwca do zobaczenia Szlak Zabytków Komunikacji na Dolnym Śląsku. Trzy muzea: Muzeum Motoryzacji Topacz oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zapraszają w podróż w czasie i lekcję historii o komunikacji, od pojazdów konnych, poprzez rozwój kolejnictwa, po osiągnięcia motoryzacji.

 

pociag-550x350

 

Ten szlak to gratka dla miłośników motoryzacji, ale również każdego, kto chciałby wkroczyć w świat zabytkowych i kultowych pojazdówprzekonuje Justyna Wojciechowska, redaktor naczelna portalu ZnaneNieznane.

 

Galopem do muzeum

Szlak Zabytków Komunikacji rozpoczyna się w Muzeum Powozów w Galowicach, niedaleko Wrocławia. Ogromny, historyczny spichlerz mieści wspaniałe eksponaty. Zobaczyć tam można kilkadziesiąt karet, powozów, sań, a nawet oryginalny dyliżans pocztowy. Wszystko umieszczone jest w teatralnej scenerii, dzięki czemu w przyjemny sposób możemy obcować z historią konia i podróży pojazdami konnymi.

 

Kultowo i ekskluzywnie

Kolejny punkt na szlaku to Muzeum Motoryzacji Topacz. Przenosimy się do lat trzydziestych XX wieku, gdzie przywita nas kilka Sokołów po renowacji i Fiat 508. To miejsce posiada wspaniały klimat. Spora część eksponatów pochodzi z okresu PRL. Możemy podziwiać kultowe pojazdy z tamtych czasów: Junaki, Komary, elegancką Warszawę, idealnie odnowioną Syrenę oraz stare, dobre Fiaty 125p i 126p. Muzeum to wyróżnia największa w Polsce kolekcja ekskluzywnych samochodów marki Bentley i Rolls Royce. Jest na co popatrzeć. – dodaje Justyna Wojciechowska ze ZnaneNieznane.

 

Wsiąść do pociągu nie byle jakiego

Ostatni punkt to Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Właśnie tam – w Jaworzynie Śląskiej, znajduje się najstarszy w Polsce węzeł kolejowy. Zobaczycie tu ponad 100 sztuk zabytkowych lokomotyw, wagonów i urządzeń infrastruktury kolejowej. Wśród unikalnych eksponatów są m.in. pruski parowóz Tkh2-12 z 1890 roku, największy polski parowóz Ty51-140, czy lokomotywa Pt31-49, wchodząca w przeszłości w składy Orient Expressu.

Tu atrakcja goni atrakcję! Przejedziecie się drezyną rekreacyjną, a dzieci pobawią się makietą kolejową sterowaną autentycznymi urządzeniami zabezpieczenia ruchu kolejowego. Muzeum to także kolekcje motocykli - legendarnych amerykańskich marek Harley-Davidson i Indian.

Szlak Zabytków Komunikacji na Dolnym Śląsku jest jednym z ciekawszych szlaków tematycznych. Każdy z trzech obiektów można zwiedzać indywidualnie lub w ramach lekcji muzealnych organizowanych dla dzieci i młodzieży. Odległość pomiędzy trzema muzeami nie jest wielka, co pozwala na zaplanowanie jednodniowej podróży w czasie i obcowanie z zabytkowymi pojazdami.

 

Autor: Justyna Wojciechowska

 

Źródło: ZnaneNieznane.pl

 

Zdjęcie: Flickr AttributionShare Alike Some rights reserved by born1945

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-5-2018
Ocena:
Właśnie szukaliśmy czegoś podobnego. Pewnie w weekend przy sprzyjającej pogodzie się wybierzemy.