Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Data:

Bezpieczeństwo nad wodą to ważny punkt każdego wypoczynku. Szukając ochłody w upalne dni, nie możemy zapomnieć jak ważne jest odpowiednie przygotowanie i przekazanie dziecku zasad bezpieczeństwa.

 

Co zrobić, aby bezpiecznie spędzić czas nad wodą z dzieckiem?

 

Aby ułatwić nam opiekunom zażywanie bezpiecznych kąpieli z naszymi maluchami Komenda Główna Policji przygotowała siedem prostych zasad, których przestrzeganie uchroni przed tragedią.

7 zasad bezpieczeństwa nad wodą

1. Należy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

2. Dzieci muszą bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

3. Wchodząc z dziećmi do wody opiekunowie powinni zabezpieczyć je w specjalne rękawki.

4. Opiekun nigdy nie powinien wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.

5. Po dłuższym pobycie na słońcu nie powinniśmy wchodźmy do wody gwałtownie. Należy stopniowo zmoczyć ciało, by uniknąć szoku termicznego.

6. W naturalnych akwenach nigdy nie skaczemy "na główkę". Musimy pamiętać, że dno może ulec zupełnej zmianie w ciągu kilku dni.

7. Nigdy nie wypływamy na materacach daleko - zostawmy je na brzegu.

 

To bardzo ważne! 601 100 100 - zapamiętaj ten numer! Dzwoń tylko wtedy gdy będziesz potrzebował pomocy nad wodą! PAMIĘTAJ! To numer RATUNKOWY nie informacyjny!

 

Czystość zbiorników wodnych

Bezpieczeństwo nad wodą nie dotyczy jedynie utonięć. Ważne jest by akwen był przebadany i dopuszczony do użytku. Główny Inspektor Sanitarny przypomina, iż ze względu na możliwość występowania ujemnych skutków zdrowotnych, nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę. Również nieprzyjemny zapach może świadczyć o silnym zakwicie glonów, a zwłaszcza sinic w zbiornikach wodnych.

 

Jak sprawdzić jakość wody?

W ocenie jakości wody, nigdy nie sugerujmy się tym, że jest użytkowana przez innych. Najbezpieczniej samemu zapoznać się z informacją na temat oceny bieżącej w zakresie jakości wody do kąpieli w kąpieliskach. Dokonuje ich Sanepid i umieszcza na specjalnym serwisie internetowym (sprawdź czystość swojego kąpieliska). Dane udostępniane są poprzez tabele zbiorcze kąpielisk dla każdego województwa. Dodatkowo dowiemy się czy kąpielisko posiada toalety, prysznice, przebieralnie, plac zabaw i nadzór ratowników, bądź dopuszcza przebywanie zwierząt.

 

Tekst powstał w oparciu o informacje udostępnione przez Komendę Główną Policji, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 


Zdjęcie: Wikipedia.org by M.Minderhoud Creative Commons 3.0.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.