Data publikacji:

Jak wybrać wycieczkę?

Autor: Katarzyna Michniewska

Wakacje to oczywisty czas wyjazdów. Biura podróży kuszą licznymi atrakcjami, promocjami i ofertami nie do odrzucenia, ale jak wybierać wycieczkę aby na miejscu nie zastało nas … rozczarowanie. Jakich pułapek unikać i co oznaczają skróty i dziwne nazwy w umowach?
 
 
Wybieramy wyjazd wakacyjny

 

Podstawowe pytanie: Gdzie chcę jechać?

Oczywiście, zanim wybierzecie wycieczkę powinnyście się zastanowić nad paroma podstawowymi kwestiami:

  • zastanów się gdzie chcesz jechać
  • jaką sumę pieniędzy chcesz przeznaczyć
  • jakie świadczenia chcesz mieć zapewnione

 

Kody i nazwy stosowane w umowach

W umowach i na stronach internetowych biur podróży znajdziecie bardzo wiele skrótów. Wpływają one na jakość wybieranych świadczeń, a co za tym idzie na cenę pobytu w danym hotelu:

  • BB – Bed and Breakfast, czyli łóżko ze śniadaniem, z reguły w postaci stołu różności
  • HB – Half Board – BB+ obiadokolacjia
  • FB – Full Board – BB, obiad i kolacja
  • All Inclusive - FB + napoje bezalkoholowe bez ograniczeń. Zwykle w godzinach pracy baru, lub do 23:00, często jest możliwość w ramach tego pakietu spożywania  alkoholi regionalnych.
  • Bufet Szwecki – cechuje się ogromną różnorodnością pieczywa, wędlin, owoców, warzyw, nabiału, napoi.
  • Śniadanie Kontynentalne – składa się zwykle z: pieczywa, masła, miodu, dżemu oraz kawy lub herbaty, soku pomarańczowego, jajek.  Najczęściej spotyka się w Basenie Morza Śródziemnego i USA. Dobrze się dopytać jakie śniadanie jest przewidziane w hotelu, do którego się udajemy na wypoczynek.

 

Dobrze jest  upewnić się  w jakich godzinach można skorzystać z baru.
Zdarza się, że  oferta wyjazdu zawiera wyżywienie typu FB, ale za niewielką dopłatą można wykupić  wyżywienie All Inclusive.

 
 
Wybierając rodzaj wyżywienia należy się kierować potrzebami. Nie każdemu odpowiada All Inclusive, gdyż przywiązuje do 3 posiłków, z czego 1 przypada w okolicach południowych, kiedy mamy najmniejszy apetyt lub wolimy ten czas spędzić na wycieczkach lub plaży. Z drugiej strony All Inclusive jest wygodny, gdyż praktycznie w każdej chwili możemy korzystać z posiłków, przekąsek czy napoi.
 

Są kierunki wycieczek,  które w swojej ofercie posiadają tylko BB. Wydaje się marnie, ale taka forma wyżywienia daje nam możliwości poznania kuchni regionalnej, zwłaszcza, jeśli kosztuje grosze. Tak właśnie jest w przypadku kierunków azjatyckich takich jak Tajlandia, czy Filipiny.

 

Pakiety rodzinne dla podróżujących z dziećmi

Wiele biur podróży posiada specjalne pakiety rodzinne. Warto z nich skorzystać zwłaszcza jeśli jedziemy na urlop z małymi dziećmi. W ofercie animacyjnej mamy organizację czasu maluchów (mini klub dla dzieci zazwyczaj powyżej 4 roku życia). W mini klubie możemy zostawić nasze pociechy pod opieką wykwalifikowanych opiekunów (warto dopytać czy mówią po polsku), a sami udać się na chwilę relaksu (co wykończone mamy maluchów przyjmą z wielką radością).

 

Warto wspomnieć, że zazwyczaj dzieci do 2 lat (czyli tzw. Infant) przebywają w hotelach bezpłatnie, ale nie oznacza to, że rodzice nie ponoszą  żadnych kosztów z tego tytułu. Dziecko prawdopodobnie zapłaci opłaty lotniskowe, ale o całkowity koszt pobytu dziecka najlepiej zapytać w biurze podróży, gdyż zasady mogą się znacznie różnić. Starsze dzieci (w zależności od kierunku podróży i biura - do 7 lub 14 lat) zazwyczaj płacą jedynie za przelot/dojazd do hotelu o ile rodzice wykupią pokój rodzinny. A więc dziecko płaci za dojazd/przelot, cena różni się u różnych touroperatorów, niektórzy mają stałą cenę jak przy tradycyjnych liniach lotniczych, inni pobierają pełna opłatę, opłaty lotniskowe, ubezpieczanie, no i niestety zwykle prowizję, czyli zarobek biura podróży, która jest różna u różnych organizatorów, u jednych jest to stała kwota, u innych uzależniona jest od standardu hotelu, w innych przypadkach doliczana jest na końcu w postaci procentowej.

 

Jeśli nie ma takiego pakietu, należy zawsze dokładnie się dowiedzieć jakie są koszty dojazdu/przelotu i pobytu dziecka i czy hotel oferuje jakieś udogodnienia dla rodzin z dziećmi, jeśli tak to jakie.

 

Wyposażenie pokoju - sprawdź jeśli jedziesz z niemowlakiem

Jeśli na wakacje wybieracie się z niemowlakiem, nie zapomnijcie upewnić się:
  • czy w pokoju jest lodówka,
  • czy dostawiane jest łóżeczko z pościelą dla malucha,
  • czy jest wanienka do kąpieli,
  • możliwość podgrzania, lub przygotowania jedzenia dla dziecka?

 

Ważne jest także standardowe wyposażanie pokoju - czy pokój zapewnia ręczniki i ręczniki plażowe, co z kosmetykami, garnkami (jeśli na miejscu będziemy gotować), czy w sklepach można kupić gotowe słoiczki lub pieluchy dla dziecka. Taka wiedza zdecydowanie ułatwi nam pakowanie, dzięki czemu nie zabierzemy mnóstwa ciężkich i niepotrzebnych przedmiotów.

 

W większości przypadków na miejscu dostępne są słoiczki i kaszki dla niemowląt, więc nie ma potrzeby wiezienia ich z Polski, zwłaszcza że w samolocie płaci się za nadbagaż.

 

Pamiętajcie, żeby w państwach arabskich zawsze się targować. Po pierwsze kupowane rzeczy zazwyczaj nie są warte ceny wywoławczej, po drugie, sprzedawca będzie urażony, jeśli kupujący nie będzie się targował.

 

Co lepsze Last minute czy First minute?

Zdecydowanie First Minute, czyli w środku wakacji rezerwujemy ferie zimowe, a na początku roku, lub wcześniej, wakacje letnie. Obecne doświadczenia pokazują że rezerwując wyjazd z dużym wyprzedzeniem, można zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż biura żerują na naszej naiwności i wierze, że przy Last minute jest taniej. W rzeczywistości kilka dni przed wyjazdem można kupić wyjazd drożej niż w normalnym terminie 2-3 miesiące wcześniej.

 

Sprawna klimatyzacja i zasady higieny to podstawa

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając do tzw. „ciepłych krajów” upewnić się, że hotel jest wyposażony w klimatyzację w każdym pokoju!, bo to wcale nie musi być takie oczywiste. Np. hotel może mieć klimatyzację tylko w częściach wspólnych ;)

Ponadto nigdy, przenigdy w Państwach Afrykańskich i Arabskich nie wolno pić zimnych napojów, które nie zostały hermetycznie zamknięte w fabryce, żadnych soków w dzbanku, przy śniadaniu tylko butelkowane napoje! No chyba, że nie straszne Wam lokalne drobnoustroje i „klątwą faraona”, czyli paskudne sensacje żołądkowe i biegunka. 

 

Wszelkie owoce należy dokładnie umyć przed zjedzeniem, jeśli w Polsce nie obieracie owocu ze skórki, nie ma tutaj takiej konieczności. Herbatę, czy kawę można pić, jeśli została przygotowana na bazie wody butelkowanej.

 

Wycieczki fakultatywne, warto o nie pytać, wiele wyjazdów wakacyjnych posiada przynajmniej jedną w cenie. Pytajmy o możliwość dokupienia dodatkowych oraz koszty jakie trzeba z tego tytułu ponieść.

 

Co sprawdzamy przed wyjazdem:

  • klimat -temperatura, opady
  • języki w których można się porozumieć
  • napięcie w gniazdkach oraz rodzaj gniazdka, być może będzie potrzebna  przejściówka
  • tradycję , religię i kulturę
  • ceny podstawowych produktów
  • walutę i ich przelicznik
  • karty kredytowe z których  możemy korzystać i dostępność  bankomatów
  • warunki wjazdowe i wyjazdowe: wizy i cło
  • zalecane szczepienia
  • wymagane ubezpieczenie
  • bezpieczeństwo
  • święta
  • warunki i możliwości podróżowania wypożyczonym lub własnym samochodem
  • w biurze podróży warto upewnić się jaki jest najlepszy okres na wyjazd w wybranym przez nas kierunku.
 

Termin wyjazdu

Wielu Polaków spragnionych wakacyjnego słońca do krajów basenu Morza Śródziemnego wyjeżdża latem, a tymczasem ten okres jest termicznie najgorszy, ze względu na bardzo wysokie temperatury. Najlepszy okres to kwiecień-maj i wrzesień-październik, wówczas temperatury są zdecydowanie ciekawsze, jest bardzo ciepło, ale nie upalnie. Poza tym w tym okresie łatwiej uzyskać w pracy urlop w dogodnym terminie.

 

I na koniec? Jak nie zostać nabitym w butelkę, jak klienci niektórych upadających biur podróży?? Nie ma chyba idealnego sposobu, ale najlepiej korzystać z usług dużych biur. Ja polecam Rainbowtours, Triada, TUI, Neckermann, Alfastar.

 

Życzę miłego wypoczynku :)

Zdjęcie: Pixabay.com by CC0 Hans


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
12-06-2015
Ocena:
W zeszłym roku byłam pierwszy raz z moją 3 letnią Kinią na wakacjach za granicą i choć miałam wiele obaw, obecnie zostały mi tylko wspaniałe wspomnienia. :) Specjaliści z Panujemywakacje.pl wiedzieli jaką ofertę doradzić, gdy podróżuje się z małym dzieckiem.
plaza_550

Do Egiptu z bobasem - o czym trzeba pamiętać

2020-12-06
Niektórzy twierdzą, że to głupota jechać z małym dzieckiem do Egiptu na wakacje, że na pewno skończy się to płaczem malca i nieprzespanymi nocami ... Ja jestem innego zdania - sama przetestowałam to ze swoją córką (wtedy mającą 1 rok i 4 miesiące).
narty z dzieckiem

Z dzieckiem na narty, w jakim wieku, jak się przygotować

2020-02-11
W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę jazdy na nartach? Czy lepiej skorzystać z pomocy instruktora, czy może oszczędzić pieniądze i uczyć malucha samodziel...
Dokąd na narty z dziećmi? Najlepsze miejsca w Polsce

Dokąd na narty z dziećmi? Najlepsze miejsca w Polsce

2019-12-27
Dokąd się wybrać na ferie, aby również i najmłodsi uczestnicy wyprawy nie narzekali na nudę i brak atrakcji? Oto kilka propozycji, które sprawdzą się zarówno na...
wielkanoc w innych krajach

Wielkanoc na świecie

2018-03-16
Choć Wielkanoc jest najważniejszym chrześcijańskim świętem, to nie wszyscy obchodzą ją tak uroczyście i z takimi tradycjami jak Polacy. Nie wszędzie maluje się ...
dziecko na śniegu

Jak przygotować się na ferie zimowe z dziećmi? - Dzidziusiowo.pl

2017-12-30
Nowy roku, zima i ferie zimowe za pasem. Zastanawiasz się, czy wyjechać gdzieś z dzieckiem? A może jednak nie ruszać się nigdzie i zostać w domu? W końcu, przyg...
wózek dla dziecka, komunikacja miejska, komunikacja miejska

Komunikacja miejsca a wózek - jak podróżować z dzieckiem? - Dzidziusiowo.pl

2017-09-28
Korzystanie z wózka jest zwykle rodzajem wybawienia dla mamy, która dzięki temu sprytnemu sprzętowi może swobodnie przemieszczać się z dzieckiem, nie posiadając...
Co trzeba zrobić, aby nauczyć się wspólnie wypoczywać i czuć

Czy potrafimy razem wypoczywać?

2017-07-14
Mąż marudzi, dzieci szaleją, hotel nie taki jak w folderze, a Ty paradoksalnie zamiast cieszyć się wspólnymi wakacjami, masz ochotę wracać już do pracy, żeby od...