Data publikacji:

Resztki łożyska w macicy po porodzie – objawy. Co dalej?

Poród to wyjątkowa chwila, podczas której na świat przychodzi długo oczekiwane dziecko. Jednak moment rozwiązania to nie tylko urodzenie lub wyjęcie dziecka podczas cesarskiego cięcia, ale również szereg innych zjawisk i początek połogu. Tuż po urodzeniu dziecka z organizmu matki wydalane jest również łożysko, które pełniło kluczową funkcję podczas całej ciąży. Po narodzinach jednak jest już niepotrzebne i powinno zostać z organizmu wydalone lub usunięte. Niestety czasami zdarza się, że pozostać mogą resztki łożyska w macicy po porodzie. Objawy towarzyszące takiemu przypadkowi nigdy nie powinny być bagatelizowane, gdyż mogą prowadzić do tragicznych skutków. Czym grozi pozostawione łożysko po porodzie i co należy zrobić w takim przypadku?
Resztki łożyska w macicy po porodzie objawy

Czym jest i jak wygląda łożysko po porodzie?

Łożysko (określane również jako placenta) to narząd płodowy przejściowy, który powstaje w momencie zagnieżdżenia się zarodka w macicy, a docelowy, pełny rozmiar uzyskuje mniej więcej w połowie ciąży. Struktura ta wzrasta wraz z płodem i zbudowana jest z kosmówki oraz błony śluzowej macicy. Zadaniem łożyska jest zaopatrywanie dziecka w tlen, dbanie o przepływ krwi, produkcja hormonów, dostarczanie składników odżywczych oraz przeciwciał, ochrona przed bakteriami, a także odprowadzanie dwutlenku węgla i produktów przemiany materii dziecka.
W całym procesie porodowym bardzo istotne jest, jak wygląda łożysko po porodzie. Narząd ten ma kształt dysku lub worka o brązowym kolorze, a jego średnica wynosi ok. 20 cm. Całe też pokryte jest gęstą siecią naczyń krwionośnych. Od łożyska odchodzi pępowina. W każdym przypadku po wydaleniu łożyska lub jego usunięciu dokładnie oglądane jest ono przez lekarza, lub osobę asystującą w celu określenia, czy wydalone zostało w całości. W przeciwnym wypadku może nastąpić zatrzymanie odchodów płodowych. Leczenie jest wówczas niezbędne. Taki stan prowadzić może do licznych powikłań i stanu zapalnego wewnątrz macicy. Niekiedy też wykonywane jest badanie histopatologiczne łożyska po porodzie. Wykonuje się je w sytuacji, gdy nowonarodzone dziecko jest w złym stanie, uzyskało niską punktację w skali APGAR, doszło do jego niedotlenienia podczas porodu lub popełnienia błędu lekarskiego.

Resztki łożyska w macicy po porodzie – objawy

Niekiedy może się zdarzyć, że zarówno po rozwiązaniu siłami natury, jak i cięciu cesarskim pozostaną resztki łożyska po porodzie. Objawy takiego stanu są dość charakterystyczne i nigdy nie powinny być bagatelizowane. Do najczęstszych symptomów, które świadczyć mogą o pozostawieniu resztek łożyska w macicy po porodzie, należy gorączka lub stale podwyższona temperatura ciała, wyraźne bóle w podbrzuszu (w przypadku cięcia cesarskiego odczuwalne również w innym rejonie niż samo cięcie) i obfite krwawienie z dróg rodnych utrzymujące się dłużej niż 6 tygodni od dnia porodu.
Charakterystyczne objawy pozostawienia fragmentów łożyska po porodzie to również gęste upławy z jamy macicy, niewielka ilość odchodów płodowych, co następuje w związku z zablokowaniem przepływu przez pozostałe fragmenty narządu oraz widoczne skrzepy krwi w odchodach poporodowych.

Pozostawione resztki łożyska – co robić?

Jeżeli świeżo upieczona mama dostrzega powyższe objawy, konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza. Niezbędne będzie przeprowadzenie łyżeczkowania jamy macicy i manualne usunięcie pozostałości. Uszczerbek na zdrowiu i konieczność leczenia to ryzyko, jakie niesie ze sobą pozostawienie łożyska po porodzie. Odszkodowanie  to wówczas jedno z roszczeń, jakich może domagać się pacjentka. W tej sytuacji zazwyczaj sądy orzekają o zadośćuczynieniu i wypłaceniu danej kwoty przez szpital w związku z zaistnieniem błędu lekarskiego.

Na czym polega łyżeczkowanie macicy?

Pozostawione łożysko po porodzie wymaga interwencji lekarskiej. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest pozbycie się resztek łożyska, które nie tylko mogą blokować ujście pozostałości po porodzie w okresie połogu, ale też powodować stan zapalny, który w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do zagrożenia życia kobiety.
Łyżeczkowanie nazywane jest również abrazją lub wyłyżeczkowaniem. Niekiedy procedura ta stosowana jest w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj zależy to od ogólnego stanu pacjentki i danego przypadku medycznego. Zabieg łyżeczkowania trwa zazwyczaj około kilku minut i odbywa się w pozycji podobnej do tej, jaką kobiety przyjmują w trakcie standardowego badania ginekologicznego.
Zdarza się, że łyżeczkowanie jest zabiegiem, który powoduje u pacjentki jedynie dyskomfort związany z odczuwaniem poruszania się wewnątrz organizmu ciała obcego. Po porodzie często próg bólu staje się znacznie wyższy. Jednak istnieją też przypadki osób, które uważają łyżeczkowanie za procedurę bolesną, dlatego domagają się wykonania go w znieczuleniu.   
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!