Problemy z zaśnięciem, brak apetytu, marudzenie i rozdrażnienie. Takie mogą być objawy kataru u niemowlaka. Do tego problemy z zaśnięciem, bo zatkany nosek nie pozwala spać. Podpowiadamy, jak walczyć z katarem u niemowlaka Metodą 3 kroków.
Infekcje i katar mogą pojawiać się już u najmłodszych dzieci, ale u niemowląt katar jest wyjątkowo dokuczliwy, a do tego niebezpieczny. Katar u niemowlaka może bardzo szybko przeobrazić się w poważniejszą infekcję – zapalenie oskrzeli, ucha lub nawet płuc.
Z noska dziecka niekoniecznie musi coś wyciekać, przegrody u najmłodszych dzieci są tak wąskie, że wydzielina w całości może zalegać w nosie. Jeśli jednak dziecko nie może spać, ma problemy ze ssaniem piersi czy butelki, płacze i jest marudne, to możesz podejrzewać, że ma katar. Żeby się upewnić, nasłuchuj oddechu dziecka. Niemowlęta nie potrafią oddychać ustami, dlatego też pomimo przeszkadzającej wydzieliny starają się oddychać nosem, co sprawia, że ich oddech jest głośny i furczący.
Zdecydowanie tak. Nieusuwanie wydzieliny może doprowadzać do groźnych konsekwencji w postaci stanów zapalnych, jest to szczególnie groźne u niemowląt. Jak oczyszczać nos małych dzieci? Blisko 90 proc. pediatrów poleca „Metodę 3 kroków”
Dlaczego? Żeby łatwiej było ją usunąć. W tym celu do każdej z dziurek w nosie dziecka należy wkropić 1-2 krople roztworu soli fizjologicznej.
Wielu rodziców poleca aspirator do nosa Katarek. Jest to najskuteczniejsza metoda odciągania kataru u dzieci. Budowa aspiratora sprawia, że pomimo podłączenia go do odkurzacza, ssanie jest delikatne, ale skuteczne. Co więcej, w przeciwieństwie do aspiratorów ustnych, rodzic unika zarażenia bakteriami bądź wirusami znajdującymi się w katarze dziecka.
Odciąganie kataru, to jeszcze nie koniec. Podczas infekcji śluzówka w nosie dziecka nie funkcjonuje w prawidłowy sposób, dlatego też po odciągnięciu kataru, należy nos ponownie zakropić roztworem soli fizjologicznej, bądź w przypadku starszych dzieci użyć maści nawilżającej do nosa (na przykład tej, którą rekomenduje Katarek).
Katar u dziecka może trwać kilka dni. W tym czasie dziecko może mieć problem ze ssaniem i zaśnięciem, bo dokucza mu zatkany nos. Poza regularnym oczyszczaniem nosa warto spróbować:
Wyróżniamy trzy główne rodzaje kataru:
W przypadku najmłodszych niemowląt może pojawić się jeszcze sapka, która nie jest katarem. Zatkanie noska jest efektem zalegania resztek ulanego pokarmu, śluzu, łez bądź obrzęku błony śluzowej. Towarzyszy temu charakterystyczne furkotanie. W przypadku sapki, tak samo jak przy katarze należy oczyścić nosek za pomocą aspiratora Katarek, stosując „Metodę 3 kroków”.
artykuł sponsorowany