Katar u niemowlaka – sposoby na przetrwanie infekcji

Data:

Problemy z zaśnięciem, brak apetytu, marudzenie i rozdrażnienie. Takie mogą być objawy kataru u niemowlaka. Do tego problemy z zaśnięciem, bo zatkany nosek nie pozwala spać. Podpowiadamy, jak walczyć z katarem u niemowlaka Metodą 3 kroków.

fot. Michal Bar Haim/Unsplash

Infekcje  i katar mogą pojawiać się już u najmłodszych dzieci, ale u niemowląt katar jest wyjątkowo dokuczliwy, a do tego niebezpieczny. Katar u niemowlaka może bardzo szybko przeobrazić się w poważniejszą infekcję – zapalenie oskrzeli, ucha lub nawet płuc.

Objawy kataru u niemowlaka

Z noska dziecka niekoniecznie musi coś wyciekać, przegrody u najmłodszych dzieci są tak wąskie, że wydzielina w całości może zalegać w nosie. Jeśli jednak dziecko nie może spać, ma problemy ze ssaniem piersi czy butelki, płacze i jest marudne, to możesz podejrzewać, że ma katar. Żeby się upewnić, nasłuchuj oddechu dziecka. Niemowlęta nie potrafią oddychać ustami, dlatego też pomimo przeszkadzającej wydzieliny starają się oddychać nosem, co sprawia, że ich oddech jest głośny i furczący.

Katar u niemowlaka – czy oczyszczać mały nosek?

Zdecydowanie tak. Nieusuwanie wydzieliny może doprowadzać do groźnych konsekwencji w postaci stanów zapalnych, jest to szczególnie groźne u niemowląt. Jak oczyszczać nos małych dzieci? Blisko 90 proc. pediatrów poleca „Metodę 3 kroków”

Metoda 3 kroków na katar u niemowlaka

Krok 1 - trzeba rozrzedzić wydzielinę w nosie dziecka

Dlaczego? Żeby łatwiej było ją usunąć. W tym celu do każdej z dziurek w nosie dziecka należy wkropić 1-2 krople roztworu soli fizjologicznej.

Krok 2 – odciągamy katar przy pomocy aspiratora

Wielu rodziców poleca aspirator do nosa Katarek. Jest to najskuteczniejsza metoda odciągania kataru u dzieci. Budowa aspiratora sprawia, że pomimo podłączenia go do odkurzacza, ssanie jest delikatne, ale skuteczne. Co więcej, w przeciwieństwie do aspiratorów ustnych, rodzic unika zarażenia bakteriami bądź wirusami znajdującymi się w katarze dziecka.  

 

 

Krok 3 – nawilżamy śluzówkę

Odciąganie kataru, to jeszcze nie koniec. Podczas infekcji śluzówka w nosie dziecka nie funkcjonuje w prawidłowy sposób, dlatego też po odciągnięciu kataru, należy nos ponownie zakropić roztworem soli fizjologicznej, bądź w przypadku starszych dzieci użyć maści nawilżającej do nosa (na przykład tej, którą rekomenduje Katarek).

Zatkany nos u niemowlęcia – jak pomóc

Katar u dziecka może trwać kilka dni. W tym czasie dziecko może mieć problem ze ssaniem i zaśnięciem, bo dokucza mu zatkany nos.  Poza regularnym oczyszczaniem nosa warto spróbować:

  • usypiania w chuście lub nosidełku w pozycji pionowej (udrażnia nos i ułatwia oddychanie)
  • układania główki dziecka wyżej (zastosować można np. klin pod materac)
  • nawilżania powietrza (wspomaga regenerację śluzówki)
  • inhalacji z soli fizjologicznej (rozrzedzają wydzielinę)
  • wietrzenia mieszkania – warto też wychodzić na spacery, jeśli dziecko nie gorączkuje

Jaki katar dręczy niemowlę

Wyróżniamy trzy główne rodzaje kataru:

  1. Katar  wirusowy – pojawia się nagle, często bez objawów towarzyszących. Wydzielina jest rzadka, zazwyczaj przezroczysta, czasami o białym zabarwieniu. Pomimo braku gorączki czy kaszlu nie można go jednak lekceważyć, należy obserwować dziecko i oczyszczać nos, żeby infekcja nie przeszła w zakażenie bakteryjne. 
  2. Katar bakteryjny – może być efektem kataru wirusowego. Jest on gęstszy, zazwyczaj ma kolor żółty lub zielony, co wynika z występujących w nim drobnoustrojów. Należy od razu konsultować go z lekarzem, ponieważ może być przyczyną poważnych stanów zapalnych.
  3. Katar alergiczny – występuje zazwyczaj w okresie wiosenno-letnim. Charakteryzuje się tym, że wydzielina jest rzadka, wodnista, często łączy się z obrzękiem bądź puchnięciem oczu, kichaniem i drapaniem w gardle.

To katar czy sapka?

W przypadku najmłodszych niemowląt może pojawić się jeszcze sapka, która nie jest katarem. Zatkanie noska jest efektem zalegania resztek ulanego pokarmu, śluzu, łez bądź obrzęku błony śluzowej. Towarzyszy temu charakterystyczne furkotanie. W przypadku sapki, tak samo jak przy katarze należy oczyścić nosek za pomocą aspiratora Katarek, stosując „Metodę 3 kroków”.

artykuł sponsorowany

 

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
3-6-2020
Ocena:
Mąż kupił dla naszego bobasa aspirator haxe, byłam sceptycznie nastawiona ale pozytywnie się zaskoczyłam :) Wyciąga wszystkie glutki, silikonowe końcówki są bezpiecznie dla dziecka.
29-11-2019
Ocena:
Dziewczyny kupiłam sobie nebulizator i używam wspomnianego żelowego leku na katar. Chcę szybko i skutecznie skończyć z przeziębieniem mojego dziecka. Tym razem nie będzie mowy o antybiotykach.
21-10-2019
Ocena:
Mi sie sprawdza aspirator do nosa. Poważnej infekcji jak do tej pory jeszcze nie było ale dobrze wiedzieć, co jest skuteczne. Nie chciałabym dopuścić do tego, żeby katar spowodował zapalenie oskrzeli.
1-10-2019
Ocena:
Dobry lek, tylko możesz używać od pierwszego roku życia. Jeśli dziecko ma męczący katar będzie doskonałym rozwiązaniem. Zrób do tego nebulizację i nie będzie kłopotów z infekcją.
8-2-2019
Ocena:
A wiesz, że u nas wszystko przeszło po pięciu dniach od jego pierwszego zastosowania. Pierwszy raz nie martwiłam się jak to się skończy i jak długo będziemy walczyć z kaszlem
24-1-2019
Ocena:
mój pierwszy katar u mojego Stasia to była tragedia. strasznie to przeżywałam. teraz już mam to opracowane. Staś ma 2 latka i w razie co to psikam mu żel do nosa Oxalin Baby i dzięki niemu po kilku minutach czuje już ulgę. ten środek jest bardzo fajny, bo dzięki swojej konsystencji nie spływa do gardła i nie drażni dziecka.