Data publikacji:

Wózek dla dwójki dzieci w różnym wieku – jaki wybrać?

Wózek dla dwójki dzieci w różnym wieku musi spełniać szereg wymagań nie tylko jednego malucha, ale dwóch naraz! Poznaj popularne rozwiązania dla rodziców dwójki dzieci. Dowiedz się, jaki wózek dla dwulatka i niemowlaka będzie najlepszy. Sprawdź, do kiedy można korzystać z dostawki dla dziecka i poznaj popularne modele wózków dla dzieci, które cieszą się najlepszymi opiniami wśród rodziców.
wózek dla dwójki dzieci w różnym wieku

Czym kierować się podczas wyboru wózka dla dzieci w różnym wieku?

Idealny wózek dla dzieci w różnym wieku powinien być niezawodny. Oznacza to najczęściej, że może „rosnąć” wraz z dziećmi i spełniać ich potrzeby. Najlepiej, by posiadał wszystkie trzy elementy, które możesz w razie potrzeby zmieniać: gondolę, fotelik samochodowy oraz część spacerową. Dodatkowym atutem będzie możliwość zamocowania dostawki dla starszego dziecka z lub bez siedziska.
Każde dziecko ma swoje indywidualne potrzeby. Trudno przewidzieć, czy dziecko będzie chciało siedzieć w wózku na spacerach, czy będzie wolało chodzić za rękę z opiekunem lub biegać.
Dobrze, jeśli wybrany przez ciebie model ma możliwość zmiany ustawienia siedzisk względem siebie. W zależności od potrzeb siedziska można ustawić obok, na przeciwko i za sobą. Sposób rozstawienia stelaży to kwestia indywidualna, którą każdy rodzić powinien przetestować i wybrać ten, który sprawdzi się najlepiej. Najważniejsze, że wybrany schemat jest akceptowany przez pociechy, a ty jesteś w stanie im pomóc w razie potrzeby i dostać się do nich możliwie jak najszybciej.
Wózek nie powinien ograniczać kontaktu rodzica z dzieckiem.
Sposób i jakość wykonania wózka jest priorytetem. Wózek musi być niezawodny i bezpieczny, co jest szczególnie ważne, gdy ma wozić nie jednego, a dwa maluchy. Obciążenie produktu będzie większe, co wiąże się też z tym, że musi być dostatecznie wytrzymały. Popularne stelaże to te aluminiowe i metalowe.
Wózek dla dwójki z aluminiowym stelażem będzie lżejszy, co jest ważne w jego transporcie. Może być mniej wytrzymały niż ten metalowy, dlatego należy sprawdzić, do ilu kilogramów można go ze spokojem używać. 
Wózek dla dwójki z metalowym stelażem jest bardziej wytrzymały, ale jest o wiele cięższy. Jego rozkładanie i składanie może być trudniejsze i może wymagać większej wprawy. Jego pchanie też będzie wymagało silnej ręki, dlatego nie sprawdzi się dla wszystkich. 
  • Wózki bliźniacze
  • Są to wózki, które obie części dla dzieci mają takie same. Mogą to być wózki bliźniacze dla dzieci z gondolą lub z zamontowaną podwójną częścią spacerową lub dwoma fotelikami samochodowymi (dla obu dzieci). Ich cechą charakterystyczną jest symetryczność. Są przeznaczone dla bliźniaków oraz dzieci z małą różnicą wieku.
  • Wózki dla dzieci w różnym wieku
  • Wózki dla dzieci różnym wieku pozwalają na zamontowanie dwóch różnych stelaży, które będą spełniać wymagania obu maluchów. Taki wózek pozwala na zamontowanie np. gondoli lub fotelika samochodowego oraz części spacerowej dla drugiego, starszego dziecka. 
    Spacerówka podwójna pozwala ustawić dzieci obok siebie, jedno za drugim lub naprzeciwko siebie. Jeden wózek zazwyczaj ma możliwość dokonania zmian w ustawieniu stelaży względem siebie.

    Dostawka do wózka

    Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów dostawek do wózków. Możesz zakupić zarówno dostawkę przeznaczoną do danego modelu, jak i dostawkę uniwersalną do wózka, która powinna pasować do większości modeli wózków.

    Wózek rok po roku

    To bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci, które dzieli około 2 lata różnicy. W niektórych przypadkach dopuszcza się 2,5 roku różnicy, ale istnieje ryzyko, że taki wózek nie będzie dobrze spełniał swoich funkcji.
    Jeśli różnica wieku przekracza 2–2,5 roku, warto pomyśleć po prostu o dostawce dla starszego dziecka, ponieważ taki wózek rok po roku najprawdopodobniej się nie sprawdzi. 
    Istnieje także możliwość zamontowania dostawki do wózka rok po roku. Dzięki temu starsze dziecko może samo zdecydować, czy chce siedzieć w wózku, czy stać lub siedzieć na dostawce. To świetne rozwiązanie w przypadku bardzo aktywnych dzieci. Maluch może sam wybrać opcję, która najbardziej mu w danym momencie odpowiada.

    Wózek spacerówka z dostawką

    Świetnie sprawdzi się dla dzieci z kilkuletnią różnicą wieku. Dziecko, które zazwyczaj nie potrzebuje odpoczynku na spacerze, może usiąść lub stanąć na dostawce w razie potrzeby, a młodsze dziecko może w tym czasie siedzieć w spacerówce.

    Wózek gondola z dostawką

    To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich dzieci, które nie chcą już siedzieć w wózku, ale mają potrzebę odpoczynku czy po prostu bliskości ze swoim opiekunem podczas spaceru. Drugi maluszek może leżeć w tym czasie spokojnie w gondoli. 

    Do jakiego wieku dostawka do wózka?

    Dostawki mogą występować z siedziskiem dla dziecka lub bez niego. Są przeznaczone dla dzieci od 2. roku życia do około 20–25 kg (w zależności od zaleceń producenta). Dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku krótkich, jak i tych dłuższych spacerów. 

    Jaki wózek dla noworodka i dwulatka?

    Wózek rok po roku sprawdzi się najlepiej. W pierwszych miesiącach młodszego dziecka będziesz wówczas korzystać z gondoli lub fotelika samochodowego a na drugim stelażu zamontujesz spacerówkę dla starszego dziecka. Innym pomysłem będzie zastosowanie dostawki do gondoli. Sprawdzi się to tylko w przypadku dzieci, które nie przepadają za podróżą w wózku.

    Podwójna spacerówka – od kiedy?

    Dziecko, które siedzi, może zacząć już podróżować w spacerówce. Oznacza to, że możesz zrezygnować z gondoli na rzecz spacerówki, gdy maluch będzie miał około 6–8 miesięcy.
    Zdjęcie: Envato Elements