Data publikacji:

Wymioty u noworodków – czy jest się czego bać? Co robić, gdy noworodek wymiotuje?

Wymioty u noworodków to niebezpieczna przypadłość, która bardzo szybko może doprowadzić do odwodnienia. Nie zawsze jednak to, co uznajemy za wymiotowanie, rzeczywiście nim jest – może się zdarzyć, że noworodek po prostu chlustająco ulewa. Sprawdź, jak odróżnić wymiotowanie od ulewania, z czego może wynikać wymiotowanie noworodka i kiedy należy udać się z malcem do szpitala.
wymioty u noworodków

Ulewanie a wymiotowanie u noworodka – jak je odróżnić?

Wymioty u noworodków często mylone są z ulewaniem – zwłaszcza jeśli rodzice nie mają dużego doświadczenia w sprawowaniu opieki nad tak małym dzieckiem. Warto zatem wyjaśnić, na czym polega różnica między tymi dwoma przypadłościami.
Ulewanie u noworodka jest zupełnie naturalne i wynika z niedojrzałości układu pokarmowego. Polega ono na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka i wydostawaniu się jej przez usta. Nawet chlustające ulewanie u noworodka zazwyczaj nie stanowi dla niego zagrożenia – choć gdy dziecko mocno ulewa, warto kontrolować, czy przyrost wagi jest u niego prawidłowy.
Ulewanie u niemowlaka nie jest związane z dyskomfortem – dziecko nie płacze w czasie przypadłości, a nawet zdaje się jej w ogóle nie zauważać. Zupełnie inaczej jest w przypadku wymiotowania. Wymioty u noworodków, jak i zresztą u starszych dzieci i osób dorosłych, zawsze przebiegają z silnymi skurczami żołądka i pod dużym ciśnieniem. Jest to wyjątkowo nieprzyjemna, a wręcz bolesna czynność, dlatego wymiotujące niemowlę płacze i jest bardzo niespokojne.

Wymioty u noworodków – przyczyny

Wymiotowanie u niemowlaka czy noworodka może mieć różne przyczyny. Najczęściej są to:
  • Infekcja – grypa żołądkowa
  • Tzw. „jelitówka”, czyli grypa żołądkowa, może wystąpić również u bardzo małych dzieci. W ich przypadku stanowi ona ogromne zagrożenie, ponieważ dziecko błyskawicznie się odwadnia. Objawy grypy żołądkowej, najczęściej wywołanej przez wirusy, to gwałtowne wymioty i/lub biegunka, złe samopoczucie dziecka, podwyższona temperatura, senność lub płaczliwość. Grypa żołądkowa u noworodka lub niemowlęcia zawsze wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
  • Przekarmienie
  • Chlustające wymiotowanie noworodka może wynikać ze zwykłego przekarmienia. Gdy małe dziecko jest bardzo głodne, może jeść łapczywie i doprowadzić do przepełnienia żołądka – czego efektem są właśnie wymioty. Takie jednorazowe wymiotowanie u niemowlaka nie jest niczym niepokojącym i wymaga jedynie obserwacji.
  • Połknięcie dużych ilości powietrza
  • Gdy dziecko je łapczywie, może nie tylko zjeść za dużo, ale też połknąć zbyt duże ilości powietrza – zwłaszcza jeżeli jest nieprawidłowo przystawione do piersi albo pije mleko z butelki. Zalegające w brzuchu powietrze prowadzi do uczucia dyskomfortu, a ostatecznie może doprowadzić do wymiocin.
  • Zakrztuszenie
  • Gdy dziecko kaszle, próbując odzyskać swobodny oddech, drażni błonę śluzową przełyku – co oczywiście może prowadzić do pojawienia się odruchu wymiotnego i wymiotów. Zwrócenie treści pokarmowej na skutek kaszlu nie jest niepokojące i nie wymaga konsultacji lekarskiej – choć oczywiście należy obserwować malca.

    Noworodek wymiotuje po mleku modyfikowanym – czy to może być alergia?

    Wielu rodziców zastanawia się, czy wymioty u noworodków mogą być związane z alergią na mleko, a dokładniej na białko mleka krowiego. Rzeczywiście jest to możliwe, aczkolwiek częstszymi objawami alergii na białko są:
  • zmiany skórne, najczęściej w postaci czerwonych, błyszczących plam,
  • obecność śluzu i/lub krwi w kale,
  • silne kolki, częsty płacz dziecka.
  • Noworodek lub niemowlę wymiotuje – kiedy do szpitala?

    Jednorazowe wymiotowanie u niemowlaka nie stanowi powodu do wielkiego niepokoju – może ono wynikać ze zwykłego przejedzenia się malca. Jeżeli jednak małe dziecko zaczyna zwracać częściej, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem – umówić wizytę u pediatry jeszcze tego samego dnia albo od razu udać się do szpitala. Należy pamiętać, że noworodki i niemowlęta bardzo szybko się odwadniają. Odwodnienie u tak małego dziecka jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu.

    Objawy odwodnienia u noworodka lub niemowlęcia

    Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak wyglądają symptomy odwodnienia u małego dziecka – wiedza ta i związana z nią szybka reakcja może bowiem uratować niemowlęciu życie.
    Do głównych objawów odwodnienia należą:
  • zapadnięcia się ciemiączka,
  • zmniejszenie ilości oddawanego moczu,
  • płacz bez łez,
  • apatia, wzmożona senność dziecka, lanie się go przez ręce,
  • wzmożone pragnienie.
  • Jako że wymioty u noworodków mogą szybko prowadzić do odwodnienia, należy jeszcze przed pojawieniem się takich objawów skonsultować się ze specjalistą. Dziecko, któremu zagraża odwodnienie, wymaga hospitalizacja i podania kroplówek nawadniających.

    Chlustające ulewanie u noworodka – jak mu zapobiec?

    Chociaż chlustające ulewanie u noworodka nie jest tak niebezpieczne, jak wymiotowanie, to należy pamiętać, że może ono mieć negatywne konsekwencje – np. ograniczyć przybieranie malca na wadze. Dlatego warto zrobić wszystko, aby zmniejszyć nasilenie przypadłości. W szczególności sprawdzi się:
  • odpowiednia pozycja w czasie karmienia; niemowlę powinno leżeć, a jego główka powinna znajdować się wyżej niż reszta ciała; nie karm malca w pozycji całkowicie leżącej albo siedzącej,
  • dopilnowanie, aby dziecko było prawidłowo przystawiane do piersi,
  • karmienie niemowlęcia przy pomocy butelki z systemem antykolkowym,
  • częste karmienie dziecka; zwiększenie częstotliwości karmień sprawia, że niemowlę nie je tak łapczywie, co z kolei przekłada się na połykanie mniejszych ilości powietrza.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.