Drugi trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

17 tydzień ciąży

17_tydzien-kalendarz-ciazy550

 

Wyczekiwanie na dzień w którym Twoje maleństwo przyjdzie na świat jest niezwykle ekscytujące. Pierwsze kopniaki, odgłos bijącego serca i widok machającej rączki na monitorze ultrasonografu sprawiają, że łzy wzruszenia cisną się do oczu. Niestety ciąża ma także pewne minusy. Owszem nadmiernie pocenie, ciągły katar i obfita wydzielina z pochwy są czymś zupełnie normalnym (i co najważniejsze przejściowym), ale z pewnością nie należą do przyjemnych aspektów ciąży.

 

Siedemnasty tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • Twój maluch zaczyna formować zapas tłuszczu. Pozwoli mu to na utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała po urodzeniu.
  • Właśnie teraz zbliża się okres intensywnego wzrostu.
  • 17. tydzień ciąży to moment w którym ostatecznie kształtują się narządy płciowe.
  • Mniej więcej teraz maluch zaczyna wydawać dźwięki. Przy pomocy krtani wydaje dźwięczne wibracje.

CZY WIESZ, ŻE: Podczas ciąży może wystąpić krwawienie z nosa z powodu zwiększonej objętości krwi i przekrwienia błon śluzowych.

Ciąża mnoga - siedemnasty tydzień ciąży

Mniej więcej w 17. tygodniu ciąży rodzeństwo zaczyna okres zabaw. Maluchy jednojajowe nie napotykają żadnych przeszkód. Dotykają swoich twarzy, łapią się za kończyny i szarpią pępowiny. Dwujajowe mimo dzielących ich worków owodniowych też nie mają większych problemów z komunikacją. Ścianka owodni jest bardzo cienka i elastyczna. Na obrazie ultrasonograficznym praktycznie jej nie widać. Można ją porównać z folią do pakowania żywności, która rozciąga się pod wpływem ruchów dziecka.

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu