Data publikacji:

Bostonka u dzieci: przebieg, objawy i leczenie

Bostonka to częsta choroba wirusowa, której objawami są między innymi wysypka na dłoniach oraz stopach, a także owrzodzenia w jamie ustnej. Chociaż schorzenie samo w sobie nie jest specjalnie groźne, towarzyszy mu ból, gorączka oraz poczucie rozbicia. Sprawdź, jak długo trwa bostonka u dzieci, jak odróżnić ją od ospy i w jaki sposób przebiega leczenie. 
bostonka u dzieci

Bostonka – choroba wieku dziecięcego

Co to jest bostonka? Otóż jest to choroba wirusowa, w większości przypadków wywoływana przez wirusa Coxsackie A oraz B. Drobnoustroje te przenoszą się drogą kropelkową oraz fekalno-oralną (patogeny znajdują się w ślinie, płynach ustrojowych oraz kale).
Warto wiedzieć, że nazwa „choroba bostońska” albo „bostonka” nie są stosowane przez lekarzy, a w każdym razie nie istnieją w nazewnictwie medycznym. Oficjalna nazwa schorzenia to „choroba dłoni, stóp i jamy ustnej”. Niektórzy używają jeszcze sformułowania „choroba brudnych dłoni”, ponieważ zakażeniu sprzyja brak higieny. Stąd też najczęściej zarażają się małe dzieci (do 5. roku życia), które często wkładają palce do ust.

Bostonka – objawy u dziecka

Jak wygląda bostonka u dzieci? U małego pacjenta występuje charakterystyczna wysypka – grudkowa i/lub grudkowo-pęcherzykowa. Znamienny jest nie tylko jej wygląd, ale lokalizacja – wykwity można zaobserwować między innymi na podeszwach stóp oraz na wewnętrznych stronach dłoni. Wysypka jest dokuczliwa, bardzo swędzi. Z uwagi na pojawianie się pęcherzyków, bostonka u dzieci bywa mylona z ospą.
Dodatkowymi objawami, które występują u dzieci cierpiących na bostonkę, są:
  • bolesne owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej,
  • gorączka,
  • bóle głowy i gardła,
  • brak apetytu, problemy z przyjmowaniem płynów i pokarmów z uwagi na bolesne zmiany w jamie ustnej,
  • poczucie rozbicia,
  • bóle kości i stawów.
  • Bostonka u dzieci – fazy choroby

    Bostonka u dzieci zazwyczaj rozpoczyna się w sposób niewidoczny dla otoczenia i nieodczuwany przez samych pacjentów. Tuż po zarażeniu, przez około 3–5 dni, choroba zaczyna się rozwijać (namnażają się wirusy). Po tym czasie infekcja przechodzi w fazę drugą, zwaną również prodromalną. Na tym etapie występuje gorączka, bóle głowy i dreszcze, czyli następuje nagłe i silne pogorszenie się samopoczucia dziecka.
    W trzecim okresie choroby (trwającym od 7 do nawet 10 dni) pojawia się wysypka, a w jamie ustnej występują bolesne owrzodzenia. Po tym czasie zmiany zaczynają stopniowo zanikać, a skóra na rękach i stopach zaczyna się łuszczyć. To faza zdrowienia, która może trwać nawet około miesiąca.

    Bostonka – ile trwa?

    Wielu rodziców zastanawia się, ile trwa bostonka u dzieci. Jak widać, choroba ma długi przebieg – należy przygotować się na to, że dziecko nie będzie mogło uczęszczać do żłobka, przedszkola lub szkoły nawet przez około miesiąc.

    Bostonka – leczenie

    Bostonka u dzieci rozpoznawana jest przez pediatrę na podstawie opisanych objawów. Bardzo rzadko się zdarza, aby lekarz zadecydował o konieczności przeprowadzenia testów określających, jakiego typu wirus zaatakował organizm dziecka. Takie badania przeprowadza się jedynie wówczas, gdy infekcja ma nietypowy przebieg albo gdy lekarz nie ma pewności co do diagnozy.
    Leczenie choroby bostońskiej polega przede wszystkim na zmniejszaniu nasilenia jej objawów. U małych dzieci szczególnie istotne jest zmniejszanie gorączki – bardzo wysoka temperatura może doprowadzić do wystąpienia drgawek oraz odwodnienia. W celu obniżenia temperatury można podawać małemu pacjentowi paracetamol oraz ibuprofen (na zmianę, w dawkach wyznaczonych przez lekarza pediatrę). Istotne jest, aby dziecko dużo piło. Jako że przyjmowanie płynów może wiązać się z bólem, należy podawać je schłodzone, w małych porcjach.
    Szczególnie trudna do leczenia może być bostonka u niemowlaka. Z uwagi na ból w jamie ustnej malutkie dzieci odmawiają przyjmowania płynów, przez co szybko mogą się odwodnić. W wielu przypadkach niezbędne jest zatem podawanie dziecku kroplówek – stacjonarnie (w przychodni zdrowia) albo w szpitalu na oddziale pediatrycznym.

    Bostonka – wysypka. Jak ją leczyć?

    Niewiele chorób wirusowych jest tak dokuczliwych jak bostonka. Czym smarować wypryski, aby ulżyć dziecku i zapobiec nadkażeniom bakteryjnym? Otóż z pewnością sprawdzi się Octenisept, Octaseptal albo przeciwhistaminowy Fenistil. Lekarz może zalecić również preparaty wysuszające wypryski, co również przełoży się na zmniejszenie dokuczliwego świądu. Należy jednak pamiętać, że z czasem, gdy skóra zacznie się łuszczyć, konieczne jest nie jej wysuszanie, a wręcz nawilżanie i natłuszczanie.
    Jeśli chodzi o zmiany w jamie ustnej, sprawdzić mogą się spraye i roztwory do płukania jamy ustnej, które będą działały przeciwbólowo i przeciwzapalnie. O konkretne preparaty należy zapytać lekarza.

    Bostonka – jak długo się zaraża?

    Wielu rodziców zastanawia się, jak długo dziecko może zarażać innych bostonką. Niestety etap ten trwa bardzo długo, bo około 30 dni. Przez cały ten czas w ślinie jest na tyle dużo patogenu, by zarazić innych w czasie zwykłego, codziennego kontaktu.

    Bostonka u dzieci – powikłania

    Bostonka u dzieci rzadko ma poważne powikłania. Największym zagrożeniem jest odwodnienie organizmu oraz wtórna, bakteryjna infekcja skóry (nadkażenie bakteryjne w obrębie wykwitów). Inne powikłania, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy powikłania kardiologiczne, występują u dzieci z obniżoną odpornością oraz u bardzo młodych niemowląt. Należy przy tym zaznaczyć, że i w tych grupach do wystąpienia powikłań dochodzi bardzo rzadko.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.