Data publikacji:

Opieka nad żoną po porodzie – jak dbać o żonę? Wolne na opiekę na żonę po porodzie

Właśnie zostałeś ojcem? Gratulacje! Pamiętaj, że w tym szczególnym okresie przysługuje ci zwolnienie z pracy. Wyjaśniamy, czym ono właściwie jest, w jaki sposób je uzyskać oraz jak długo trwa taki „urlop”. Podpowiadamy też, jak powinna wyglądać opieka nad żoną po porodzie – zarówno po cesarskim cięciu, jak i porodzie naturalnym.
opieka nad żoną po porodzie

Zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie – komu przysługuje?

Pierwsze dni po porodzie to niezwykle trudny czas dla kobiety – potrzebuje ona wówczas wsparcia swojego partnera. Na szczęście w polskim prawie znajduje się zapis, który umożliwia świeżo upieczonym ojcom niesienie takiej pomocy. Innymi słowy – przysługuje ci specjalne zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie.
Taka przerwa od pracy przysługuje ci, jeżeli jesteś osobą ubezpieczoną. Wykorzystuje się ją w ramach prawa do zasiłku opiekuńczego (nie jest to zatem klasyczny urlop ani urlop ojcowski).
Tego typu „opieka” nad żoną po porodzie trwa 14 dni kalendarzowych (czyli wraz z sobotami i niedzielami). W czasie zwolnienia od pracy przysługuje ci zasiłek opiekuńczy, które wynosi 80% pensji. Zasiłek ten wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie spodziewaj się zatem przelewu z firmy, w której jesteś zatrudniony, ale właśnie z ZUS-u.

Opieka nad żoną po cc lub porodzie naturalnym – jakie dokumenty złożyć?

Aby wziąć L4 na żonę po porodzie, musisz złożyć odpowiednie dokumenty u pracodawcy. Są to:
  • zwolnienie lekarskie (wypełnione przez lekarza w dniu wypisu żony ze szpitala),
  • oświadczenie do celów opieki na druku ZUS Z-15 (najpierw należy je wypełnić – robi to mąż, nie żona),
  • skrócony akt urodzenia dziecka.
Uwaga! Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, to omawiane zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie również ci przysługuje. Aby uzyskać świadczenie, dostarcz wyżej wymienione dokumenty bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

L4 na żonę po porodzie – kiedy zasiłek opiekuńczy może zostać wydłużony?

Jeśli twoja żona wymaga dodatkowej opieki (trafia do szpitala) i nie może samodzielnie opiekować się dzieckiem, możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego, który będzie trwał do ośmiu tygodni.

Opieka nad żoną po porodzie – jak opiekować się żoną?

Wiesz już, jak uzyskać zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie. A co z opieką doraźną? W jaki sposób otoczyć opieką świeżo upieczoną mamę i ułatwić jej dojście do formy?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że twoja rola jest naprawdę ogromna. Wielu mężczyzn w okresie połogu żony czuje się bezradnymi i odsuniętymi (głównie z uwagi na wyjątkową więź rodzącą się między maluszkiem a karmiącą matką). Zupełnie niepotrzebnie – istnieje całe mnóstwo sposobów, którymi można okazać partnerce miłość i wesprzeć ją w tym wyjątkowo trudnym okresie.
Poniżej znajdziesz całe mnóstwo podpowiedzi, jak powinna wyglądać opieka nad żoną po cc oraz po naturalnym porodzie. Warto się do nich zastosować.

Zadbaj o posiłki

Twoja partnerka nie ma teraz czasu na przygotowywanie posiłków – zapewne jest całkowicie zajęta opieką nad maluchem. Bardzo ważne jest zatem, abyś wziął ten obowiązek na swoje barki. Jeśli nie umiesz gotować, możesz zamówić catering – wiele restauracji oferuje tzw. „dania dnia”, które nie są specjalnie drogie, a bardzo sycące.

Zaopiekuj się starszymi dziećmi

Opieka nad żoną po porodzie obejmuje również zajęcie się starszymi pociechami. W tym szczególnym czasie mogą one okazywać zazdrość, a nawet złość – warto więc odwrócić ich uwagę. Częściej zabieraj dzieci na plac zabaw albo na spacery, rób z nimi zakupy. Ma to tę dodatkową korzyść, że w niemal pustym domu młoda mama będzie miała okazję chwilę się przespać.

Zajmij się domem

Przez pierwsze kilka tygodni po porodzie żony weź na siebie domowe obowiązki. Posprzątaj, wstaw pranie, wyprasuj ubrania. Porządek i ład sprzyjają dobremu samopoczuciu twojej żony.

Zaopiekuj się maluszkiem

Jak już wiesz, pierwsze kilka tygodni z noworodkiem może być bardzo wyczerpujące. Może się zdarzyć, że twoją żonę dopadnie brak sił albo zwyczajny baby blues, czyli znaczny spadek nastroju. Warto temu zapobiec, przejmując, choć częściowo, opiekę nad maluszkiem. Zawiń bobasa w chustę albo po prostu zaopiekuj się nim w jakikolwiek inny sposób i wyślij partnerkę na drzemkę.

Wpieraj żonę emocjonalnie

Ciąża, poród i połóg to ogromne wyzwanie dla organizmu. Ciągłe zmiany, wysiłek fizyczny, wahania hormonalne, problemy z karmieniem piersią i przeciążenie obowiązkami mogą sprawić, że jej samopoczucie znacznie się pogorszy. Staraj się nie wchodzić w konflikty, lecz wspierać ją dobrym słowem. Pamiętaj również, że czasem za rozdrażnieniem i irytacją stoi nic innego, jak zwykłe zmęczenie.

Czytaj

Aby twoja opieka nad żoną po porodzie była jeszcze bardziej doskonała, sięgaj po fachową literaturę. Kup albo wypożycz poradniki na temat sprawowania opieki nad noworodkiem oraz wspierania żony w tym szczególnie trudnym dla niej okresie.

Unikaj krytyki

Przez pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka staraj się znaleźć w sobie jak najwięcej cierpliwości i wyrozumiałości. Pamiętaj, że twoja partnerka dopiero uczy się sprawowania opieki nad maluszkiem, dodatkowo wszelkie słowa krytyki mogą sprawić, że poczuje się kiepska w swojej nowej roli.

Wspieraj w zakresie karmienia piersią

Jeśli twoja partnerka nie radzi sobie z karmieniem piersią, okaż jej wsparcie. Możesz to zrobić na przykład poprzez znalezienie najbliższej poradni laktacyjnej lub umówieniu spotkania z doradcą laktacyjnym. Nie rób jednak tego bez uzgodnienia z partnerką – taka „niespodzianka” może zostać źle odebrana.  
Zdjęcie: Anna_Om/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.