Data publikacji:

Przesądy ciążowe

Autor: Maria Szadkowska

Przesądy o ciąży mogą śmieszyć, ale nadal są niezwykle popularne. Każda przyszła mama z pewnością słyszała chociaż jeden z nich. Specjalnie dla Dzidziusiowiczek przedstawiamy najdziwniejsze przesądy dotyczące ciąży. Więc drogie ciężarówki, czego absolutnie nie powinnyście, bo…

 

przesądy w ciąży
 

Zabobony, czyli czego nasza prababcia nie zrobiłaby w czasie ciąży?


- Nie usiadałaby po turecku, bo dziecko mogłoby mieć przez to krzywe nogi,
- Nie przeszłaby nad kałużą, bo dziecko mogłoby urodzić się z wodogłowiem, 
- Nie zakładałaby nogi na nogę, żeby nie zmiażdżyć główki dziecku, 
- Nie nosiłaby łańcuszków, nie przechodziłaby pod sznurami, nie nosiłaby paska, nie mierzyłaby się w talii. Wszytsko po to aby dziecka nie oplątała pępowina,
- Nie farbowałaby włosów, bo dziecko mogłoby urodzić się rude (wskazówka dla tych, którzy marzą o rudych dzieciach przyp. red.).
- Nie patrzyłaby przez dziurkę od klucza, bo dziecko byłoby zezowate, 
- Nie chciałaby mieć kota lub psa, bo dziecko mogłoby mieć twarz podobną do kociej lub psiej mordki albo miałoby cztery sutki,
- A jeśli już rzeczonego kota posiada, nie patrzyłaby mu prosto w oczy, bo dziecko urodziłoby się z kocimi oczami,
- Nie poszłaby na rozstaje drogi, bo to sprowadza nieurodzaj (w końcu wiemy skąd wziął się dzisiejszy kryzys), 
- Gdyby chciała, aby włosy jej dziecka się kręciły, spałaby w kożuchu (no cóż - moja mama na pewno nie spała … wybaczam jej tylko, dlatego że urodziłam się w lecie),
- Nie malowałaby się mocno, bo dziewczyna zeszłaby na złą drogę, a chłopiec byłby transwestytą (dzieci aktorów i kosmetyczek strzeżcie się!).
 

A co z przesądami po szczęśliwym urodzeniu dziecka?

- Jako pierwszą pierś do karmienia podałaby prawą, bo inaczej dziecko byłoby leworęczne, 
- Nie zostawiłaby kota samego z dzieckiem i na odwrót, bo koty wysysają oddech, (mnie kot tylko budzi, kiedy jest głodny, więc albo mój oddech go nie interesuje albo zwyczajnie potrzebuje kogoś nasypującego karmę do miski. Spytam go o to w Wigilię, ale chyba to drugie),
- Po odpadnięciu kikuta pępowiny zakopałaby go koło uniwersytetu, aby dziecko było mądre (dobry pomysł dla rektorów na pozyskanie dodatkowych środków do budżetu uczelni). 


Ach te zabobony. Jednym słowem… wow. Życie naszych prababć, oraz prawdopodobnie babć w czasie ciąży nie było lekkie. Przestrzeganie tak długiej listy zakazów, aby potem dzieci nie skarżyły się na mankamenty urody (bądź rozumu) i nie nosiły urazy do swoich mam, wymagało niezwykle dobrej pamięci. Drogie Dzidziusiowiczki, a jakie Wy znacie przesądy związane z ciążą?

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Anna Croccolo


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
23-10-2020
Ocena:
ja nie wierze i mam kota, będąc w ciązy. karmie go tylko maxi natural z biedronki, kupuje podczas codziennych zakupów. mąż myje kuwetę i kot bawi się sam
16-11-2018
Ocena:
Przesądy radzę włożyć między bajki. Tam jest ich odpowiednie miejsce
bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

2023-01-25
Wymioty, ból głowy, plamienia czy obrzmiałe piersi? Jakie objawy pojawiają się w bardzo wczesnej ciąży? Sprawdź, jakie są bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Co oznacza ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze?

2023-01-21
Różnorodne bóle brzucha w ciąży są stosunkowo częstym problemem przyszłych mam. Zazwyczaj najbardziej drażliwym miejscem jest podbrzusze, w którym zachodzi mnóstwo przemian fizjologicznych spowodowanych wzrostem dziecka i przygotowaniem organizmu do porodu. Niektóre bóle są normalne i typowe dla kobiet w ciąży, jednak niektóre mogą dawać sygnał, że coś jest nie tak. Co oznacza zatem ból w dole brzucha w 3 trymestrze? Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć? Radzimy co należy zrobić w przypadku bólu podbrzusza u kobiet w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?

2023-01-16
Swędzenie pochwy w ciąży, w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, pojawia się dość często i może być spowodowane różnymi czynnikami. Za świąd zwykle odpowiada nadmierna suchość, podrażnienie, bądź zmiany w obrębie flory bakteryjnej. Zdarza się, że przyszła mama zmaga się również z infekcją intymną o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. W takich przypadkach warto wiedzieć, co stosować w przypadku swędzenia pochwy w ciąży i czy domowe sposoby wystarczą.
ciąża

Jak liczyć tygodnie ciąży? Wiek ciążowy

2022-12-28
Jesteś w ciąży i chciałabyś sprawdzić, jakiej wielkości jest twoje dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje? Aby uzyskać te informacje, musisz znać wiek ciążowy. Sprawdź, jak liczyć tygodnie ciąży według reguły Naegelego i jak zrobić to innymi sposobami.
wizyta u lekarza

Waga dziecka w ciąży. Ile waży płód w kolejnym tygodniu i trymestrze ciąży?

2022-12-28
Waga dziecka w ciąży to kwestia, która niezmiernie interesuje niemal każdą przyszła mamę. Z jednej strony chodzi o zwykłą ciekawość i chęć zwizualizowania sobie malca w brzuchu, z drugiej – waga dziecka w ciąży to ważna informacja o tym, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli ty też chcesz dowiedzieć się, jak przybiera na wadze płód w poszczególnych tygodniach ciąży – koniecznie przeczytaj.
bóle krzyżowe a rozwarcie

Bóle krzyżowe a rozwarcie: jaki mają wpływ?

2022-12-16
Bóle porodowe mogą mieć różny charakter. Najbardziej znane są klasyczne bóle, wynikające z silnych skurczów macicy – one „obejmują” cały brzuch i sprawiają, że staje się on niezwykle twardy. Wiele kobiet wspomina również o bólach krzyżowych. One z kolei mogą pojawić się już przed porodem. Jak wyglądają i czy bóle z krzyża mogą mieć charakter przepowiadający?
czy można jeść ananas w ciąży

Czy można jeść ananas w ciąży?

2022-11-04
Jesteś miłośniczką owoców i zastanawiasz się, czy można jeść ananas w ciąży? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Poznaj listę sposobów na wywołanie porodu.