Data publikacji:

Ciąża pozamaciczna

Autor: Joanna Górnisiewicz

Po zapłodnieniu komórka jajowa powinna przedostać się do jamy macicy i tam zagnieździć. Zdarza się jednak, że z różnych, nie zawsze znanych przyczyn, „przyczepi” się w jajniku, jajowodzie, a nawet jamie brzusznej. Mamy wówczas do czynienia z groźną ciążą pozamaciczną, podczas której również zdrowie kobiety jest w niebezpieczeństwie.

 

ciąża pozamaciczna

 

Objawy ciąży pozamacicznej

Pierwsze objawy ciąży ektopowej są podobne jak w takiej o prawidłowym przebiegu: obrzmiałe piersi, zatrzymanie miesiączki, a nawet pozytywny test ciążowy (w 50% przypadków ilość beta gonadotropiny kosmówkowej wzrasta). Potem jednak kalendarz ciąży i jego wskazania co do przebiegu ciąży przestają być pomocne, bo pojawia się ból podbrzusza i krwawienie. Ból pojawia się tylko z jednej strony brzucha, nie tylko nie ustępuje, lecz staje się coraz silniejszy. Może też promieniować do ramienia (krwawienie drażni nerwy). Jeśli dojdzie do uszkodzenia narządów (najczęściej jajowodów) krwawienie nasila się, co powoduje poważne zagrożenie życia u kobiety: spadek ciśnienia krwi, zaburzenie pracy serca, utratę przytomności, wstrząs.

 

Rozpoznanie ciąży pozamacicznej i dalsze postępowanie

Czasami zarodek po obumarciu zostaje wchłonięty przez otaczające go tkanki, najczęściej jednak pojawia się zagrożenie życia i konieczność lekarskiej ingerencji. Dzięki badaniom USG lekarze mogą stwierdzić nieprawidłowość zanim dojdzie do poważnych następstw spowodowanych wzrostem zarodka. Obserwacja stężenia hormonu beta-HCG też pozwala na szybką diagnozę.

Niestety, po rozpoznaniu takiej ciąży, jedynym sposobem jest jej usunięcie – nie ma możliwości naprawienia tej sytuacji i „przeszczepienia” ciąży do macicy. Jeżeli ciąża została rozpoznana wystarczająco wcześnie, wystarcza interwencja farmakologiczna, która nie uszkadza jajowodów i czyni najmniej szkód. Jeżeli zarodek ma około 8 tygodni, a kobieta krwawi, usunięty musi być operacyjnie lub laparoskopowo. Po takim zabiegu płodność zostaje utrzymana i kobieta ma nadal duże szanse na to, aby zajść ponownie w ciążę oraz urodzić zdrowe dziecko.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Max Tactic


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Współczuję każdej kobiecie, która musiała to przejść :(
waga w ciąży

Kalkulator wagi w ciąży - Sprawdź ile przytyjesz

2021-03-17
Kalkulator wagi w ciąży - ile można przytyć w ciąży, aby nie mieć potem problemów z powrotem do prawidłowej wagi? Jak nie przytyć w ciąży zbyt wiele? Sprawdź, i...
ruchy płodu

Ruchy płodu - zabawy dziecka w brzuchu mamy

2021-03-16
Kiedy pierwsze ruchy dziecka w brzuchu mamy stają się odczuwalne i czy od razu trzeba liczyć ruchy płodu? Jak bawi się dziecko w brzuchu mamy. Sprawdź!
kształt brzucha a płeć dziecka

Kształt brzucha - jak rozpoznać płeć dziecka?

2021-03-16
Jak rozpoznać płeć dziecka po kształcie brzucha? Jaki brzuszek wskazuje na chłopca, a jaki na dziewczynkę? Jakie są inne sposoby na sprawdzenie płci dziecka?
makijaż permanentny

Makijaż permanentny w ciąży - dozwolony czy nie?

2021-03-11
Czy makijaż permanentny w ciąży jest dozwolony. Czy niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla dziecka? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Kobieta w ciąży malująca paznokcie

Pielęgnacja paznokci w ciąży – fakty i mity

2021-03-10
Fakty i mity na temat pielęgnacji i stylizacji paznokci w ciąży. Zobacz w co wierzyć, a co nie jest prawdą.
pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży - Masz wczesne oznaki?

2021-03-09
Wczesne objawy ciąży mogą przypominać grypę lub przeziębienie: zmęczenie, senność, brak sił. Do tego bóle mięśni, osłabienie. Na początku ciąży temperatura ciał...
9 miesiąc ciąży

Końcówka ciąży - o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży?

2021-03-03
39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży, a w zasadzie cały 9 miesiąc dłużą się niemiłosiernie. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać w końcówce ciąży.