Data publikacji:

Ciąża pozamaciczna

Autor: Joanna Górnisiewicz

Po zapłodnieniu komórka jajowa powinna przedostać się do jamy macicy i tam zagnieździć. Zdarza się jednak, że z różnych, nie zawsze znanych przyczyn, „przyczepi” się w jajniku, jajowodzie, a nawet jamie brzusznej. Mamy wówczas do czynienia z groźną ciążą pozamaciczną, podczas której również zdrowie kobiety jest w niebezpieczeństwie.

 

ciąża pozamaciczna

 

Objawy ciąży pozamacicznej

Pierwsze objawy ciąży ektopowej są podobne jak w takiej o prawidłowym przebiegu: obrzmiałe piersi, zatrzymanie miesiączki, a nawet pozytywny test ciążowy (w 50% przypadków ilość beta gonadotropiny kosmówkowej wzrasta). Potem jednak kalendarz ciąży i jego wskazania co do przebiegu ciąży przestają być pomocne, bo pojawia się ból podbrzusza i krwawienie. Ból pojawia się tylko z jednej strony brzucha, nie tylko nie ustępuje, lecz staje się coraz silniejszy. Może też promieniować do ramienia (krwawienie drażni nerwy). Jeśli dojdzie do uszkodzenia narządów (najczęściej jajowodów) krwawienie nasila się, co powoduje poważne zagrożenie życia u kobiety: spadek ciśnienia krwi, zaburzenie pracy serca, utratę przytomności, wstrząs.

 

Rozpoznanie ciąży pozamacicznej i dalsze postępowanie

Czasami zarodek po obumarciu zostaje wchłonięty przez otaczające go tkanki, najczęściej jednak pojawia się zagrożenie życia i konieczność lekarskiej ingerencji. Dzięki badaniom USG lekarze mogą stwierdzić nieprawidłowość zanim dojdzie do poważnych następstw spowodowanych wzrostem zarodka. Obserwacja stężenia hormonu beta-HCG też pozwala na szybką diagnozę.

Niestety, po rozpoznaniu takiej ciąży, jedynym sposobem jest jej usunięcie – nie ma możliwości naprawienia tej sytuacji i „przeszczepienia” ciąży do macicy. Jeżeli ciąża została rozpoznana wystarczająco wcześnie, wystarcza interwencja farmakologiczna, która nie uszkadza jajowodów i czyni najmniej szkód. Jeżeli zarodek ma około 8 tygodni, a kobieta krwawi, usunięty musi być operacyjnie lub laparoskopowo. Po takim zabiegu płodność zostaje utrzymana i kobieta ma nadal duże szanse na to, aby zajść ponownie w ciążę oraz urodzić zdrowe dziecko.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Max Tactic


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Współczuję każdej kobiecie, która musiała to przejść :(
bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

2023-01-25
Wymioty, ból głowy, plamienia czy obrzmiałe piersi? Jakie objawy pojawiają się w bardzo wczesnej ciąży? Sprawdź, jakie są bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Co oznacza ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze?

2023-01-21
Różnorodne bóle brzucha w ciąży są stosunkowo częstym problemem przyszłych mam. Zazwyczaj najbardziej drażliwym miejscem jest podbrzusze, w którym zachodzi mnóstwo przemian fizjologicznych spowodowanych wzrostem dziecka i przygotowaniem organizmu do porodu. Niektóre bóle są normalne i typowe dla kobiet w ciąży, jednak niektóre mogą dawać sygnał, że coś jest nie tak. Co oznacza zatem ból w dole brzucha w 3 trymestrze? Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć? Radzimy co należy zrobić w przypadku bólu podbrzusza u kobiet w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?

2023-01-16
Swędzenie pochwy w ciąży, w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, pojawia się dość często i może być spowodowane różnymi czynnikami. Za świąd zwykle odpowiada nadmierna suchość, podrażnienie, bądź zmiany w obrębie flory bakteryjnej. Zdarza się, że przyszła mama zmaga się również z infekcją intymną o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. W takich przypadkach warto wiedzieć, co stosować w przypadku swędzenia pochwy w ciąży i czy domowe sposoby wystarczą.
ciąża

Jak liczyć tygodnie ciąży? Wiek ciążowy

2022-12-28
Jesteś w ciąży i chciałabyś sprawdzić, jakiej wielkości jest twoje dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje? Aby uzyskać te informacje, musisz znać wiek ciążowy. Sprawdź, jak liczyć tygodnie ciąży według reguły Naegelego i jak zrobić to innymi sposobami.
wizyta u lekarza

Waga dziecka w ciąży. Ile waży płód w kolejnym tygodniu i trymestrze ciąży?

2022-12-28
Waga dziecka w ciąży to kwestia, która niezmiernie interesuje niemal każdą przyszła mamę. Z jednej strony chodzi o zwykłą ciekawość i chęć zwizualizowania sobie malca w brzuchu, z drugiej – waga dziecka w ciąży to ważna informacja o tym, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli ty też chcesz dowiedzieć się, jak przybiera na wadze płód w poszczególnych tygodniach ciąży – koniecznie przeczytaj.
bóle krzyżowe a rozwarcie

Bóle krzyżowe a rozwarcie: jaki mają wpływ?

2022-12-16
Bóle porodowe mogą mieć różny charakter. Najbardziej znane są klasyczne bóle, wynikające z silnych skurczów macicy – one „obejmują” cały brzuch i sprawiają, że staje się on niezwykle twardy. Wiele kobiet wspomina również o bólach krzyżowych. One z kolei mogą pojawić się już przed porodem. Jak wyglądają i czy bóle z krzyża mogą mieć charakter przepowiadający?
czy można jeść ananas w ciąży

Czy można jeść ananas w ciąży?

2022-11-04
Jesteś miłośniczką owoców i zastanawiasz się, czy można jeść ananas w ciąży? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Poznaj listę sposobów na wywołanie porodu.