Data publikacji:

Ciąża pozamaciczna

Autor: Joanna Górnisiewicz

Po zapłodnieniu komórka jajowa powinna przedostać się do jamy macicy i tam zagnieździć. Zdarza się jednak, że z różnych, nie zawsze znanych przyczyn, „przyczepi” się w jajniku, jajowodzie, a nawet jamie brzusznej. Mamy wówczas do czynienia z groźną ciążą pozamaciczną, podczas której również zdrowie kobiety jest w niebezpieczeństwie.

 

ciąża pozamaciczna

 

Objawy ciąży pozamacicznej

Pierwsze objawy ciąży ektopowej są podobne jak w takiej o prawidłowym przebiegu: obrzmiałe piersi, zatrzymanie miesiączki, a nawet pozytywny test ciążowy (w 50% przypadków ilość beta gonadotropiny kosmówkowej wzrasta). Potem jednak kalendarz ciąży i jego wskazania co do przebiegu ciąży przestają być pomocne, bo pojawia się ból podbrzusza i krwawienie. Ból pojawia się tylko z jednej strony brzucha, nie tylko nie ustępuje, lecz staje się coraz silniejszy. Może też promieniować do ramienia (krwawienie drażni nerwy). Jeśli dojdzie do uszkodzenia narządów (najczęściej jajowodów) krwawienie nasila się, co powoduje poważne zagrożenie życia u kobiety: spadek ciśnienia krwi, zaburzenie pracy serca, utratę przytomności, wstrząs.

 

Rozpoznanie ciąży pozamacicznej i dalsze postępowanie

Czasami zarodek po obumarciu zostaje wchłonięty przez otaczające go tkanki, najczęściej jednak pojawia się zagrożenie życia i konieczność lekarskiej ingerencji. Dzięki badaniom USG lekarze mogą stwierdzić nieprawidłowość zanim dojdzie do poważnych następstw spowodowanych wzrostem zarodka. Obserwacja stężenia hormonu beta-HCG też pozwala na szybką diagnozę.

Niestety, po rozpoznaniu takiej ciąży, jedynym sposobem jest jej usunięcie – nie ma możliwości naprawienia tej sytuacji i „przeszczepienia” ciąży do macicy. Jeżeli ciąża została rozpoznana wystarczająco wcześnie, wystarcza interwencja farmakologiczna, która nie uszkadza jajowodów i czyni najmniej szkód. Jeżeli zarodek ma około 8 tygodni, a kobieta krwawi, usunięty musi być operacyjnie lub laparoskopowo. Po takim zabiegu płodność zostaje utrzymana i kobieta ma nadal duże szanse na to, aby zajść ponownie w ciążę oraz urodzić zdrowe dziecko.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Max Tactic


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Współczuję każdej kobiecie, która musiała to przejść :(
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.