Czy imię ma znaczenie, czyli co mówi imię o człowieku

Data:

Jest z nami praktycznie od momentu narodzin, a bardzo często, jeszcze wcześniej. Jest z nami zawsze, niezależnie od pogody, naszego samopoczucia, pory roku. Często przyjmuje lżejsze, krótsze formy, innym znów razem jest oficjalne i bardziej formalne. Ale jest. Imię, bo o nim mowa, bywa pierwszą rzeczą, zaraz po naszym wyglądzie, którą zapamiętują inni. Wiele osób dopatruje się w imionach odzwierciedlenia cech osobowości. Czy tak jest naprawdę?

 

znaczenie imion imiona dla dzieci co oznaczają imiona

 

Magia ukryta w imionach?

W imionach lubują się poeci i pisarze, ale szczególnym zainteresowaniem imiona cieszą się wśród przyszłych rodziców. Bo jakie imię wybrać, by dać dziecku to, co najlepsze?

Niektórzy uważają, że imię stanowi ważną, integralną cząstkę człowieka, który je nosi. Inni, że to jakie imię nadamy dziecku, będzie miało wpływ na to, kim dziecko zostanie w przyszłości, jakie będzie, co osiągnie w życiu. Traktują nadawanie imion niemal jak rzucanie czarów, czy rodzaj wróżby. 

Jeszcze inni, przy wyborze kierują się jedynie modą. A są też tacy, dla których określone imiona wiążą się z cechami osobowości innych osób o tym samym imieniu, na przykład znajomych z dzieciństwa, wrogów, przyjaciół, znanych osobowości.

 

Stereotypy dotyczące imion

Badania naukowe, między innymi te przeprowadzone przez dr Krystynę Doroszewicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej  w Warszawie, pokazują, że imiona faktycznie mogą decydować o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych, ponieważ są nośnikami określonych stereotypów. Podobno może to dotyczyć nawet 90% imion nadawanych w Polsce! Jak może to wpływać na nasze życie?

Zastanów się, z czym kojarzą Ci się imiona takie jak Danusia, Wiesio, Mariolka? Czy w pierwszej chwili nie stają Ci przed oczami, na przykład, pani z księgowości, pan „złota rączka” i mało rozgarnięta dziewczyna? Nawet jeśli masz akurat inne skojarzenia, to pewnie jakieś jednak masz, prawda? Czasami, niektóre stereotypy są tak często powtarzane, że bardzo głęboko „wrastają” nam w mózgi, zmieniając sposób myślenia. Często dzieje się to zupełnie nieświadomie. Takie stereotypy niektórych wręcz rozleniwiają – po co wkładać wysiłek w poznanie danej osoby, skoro jej imię wskazuje na to, jakie cechy ją charakteryzują? Tylko, że nie jest to dobre podejście. I często bywa krzywdzące.

Tak bywa choćby w przypadku spolszczonych form obcobrzmiących imion, jak na przykład Dżesika, czy Brajan. Badania pokazują, że społeczeństwo, w dużej mierze, uznaje, że osoby noszące tego typu imiona pochodzą z nizin społecznych, a same imiona wynikają z zakompleksienia rodziców.

 

Wybór imienia, a złe lub dobre doświadczenia

Bardzo często dzieje się też tak, że szufladkujemy ludzi ze względu na ich imiona, ponieważ znamy lub znaliśmy kiedyś kogoś kto się tak nazywał. I tak, pewnie jest jakieś imię, które źle Ci się kojarzy, bo była kiedyś w szkole taka wredna dziewczyna… Albo odwrotnie, bardzo kogoś lubisz, podziwiasz, a przez te wszystkie pozytywne emocje, uznajesz osoby o takim samym imieniu za równie miłe, czy inspirujące. I zdecydowanie chętniej nazwiesz w ten sposób swoje własne dziecko.

 

Imiona dla dzieci, a oczekiwania

Badania dr Doroszewicz wykazały, że tatusiowie, którzy spodziewali się narodzin syna, częściej nadają córkom imiona, które prócz żeńskiej formy przyjmują również formę męską, na przykład Aleksandra, czy Karolina. Ale na tym nie koniec, ponieważ pociąga to za sobą także wychowanie – dziewczynki mają większe „przyzwolenie” na zdobywanie doświadczeń i odkrywanie świata, we wszystkich dziedzinach, a nie tylko w tych, które społecznie uznane są za damskie.  W dorosłym życiu, kobiety o takich imionach są podobno bardziej otwarte przy wyrażaniu gniewu, maja wyższą samoocenę, są bardziej asertywne.

 

Imię dziecka dla zwrócenia na siebie uwagi?

Szukasz inspiracji do stworzenia listy najdziwniejszych imion? Nic prostszego – zobacz, jakie imiona swoim dzieciom nadają gwiazdy. Powszechnie wiadomo, że nie ważne co mówią, ważne, że mówią. A to oznacza, że im dziwniejsze imię potomka, tym większy rozgłos. I tak, Michał Wiśniewski jest tatą Xaviera, Fabienne, Etiennette i Vivienne, Katarzyna Figura, prócz syna Aleksandra, ma córki Koko Claire i Kasmzir Amber, córeczka Katarzyny Skrzyneckiej to Alikia Ilia, a Dorota Gawryluk nadała synowi imię Nikon.

 

Imiona dla dzieci, a moda

W wyborze imienia dla dziecka ogromną rolę odgrywa także moda. W latach osiemdziesiątych poprzedniego wieku popularna była Isaura, a to za sprawą serialu „Niewolnica Isaura”. Trochę później, emisja serialu „Zbuntowany anioł” zaowocowała „wysypem” Natalii. Modne są także imiona gwiazd mniejszego i większego formatu, a także imiona, jakie nadają swoim dzieciom.

Jedne imiona powili odchodzą w zapomnienie, inne wracają do łask. Obecnie, na topie znowu są staropolskie imiona.  

 

 

Czym się kierować przy wyborze imienia?

Moda to jedno, stereotypy to drugie, a przy wyborze imienia warto się chwilę zastanowić i sprawdzić czy:

  • imię, które chcemy nadać dziecku współgra z Twoim nazwiskiem,
  • imię będzie przysparzało dziecku problemów, bo zbyt „oryginalne” imiona są często wyśmiewane przez inne dzieci (a i dorosłych nie omija krytyka),
  • wybrane imię da się zarejestrować w urzędzie.

 

Pytanie, czy należy powielać stereotypy, albo podążać za modą i nadać dziecku imię „na czasie”, które, nie ukrywajmy, będzie się zapewne często powtarzało wśród jego rówieśników, czy lepiej postawić na coś rzadziej spotykanego, oryginalnego? Przed podjęciem decyzji, warto poczytać jakie imiona były popularne w poprzednich latach i zajrzeć do naszej bazy imion. Powodzenia!

 

Źródło: Fotolia.pl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
7-2-2021
Ocena:
To co napisała Kaśka abo gadała Grażyna na łodpuście, to nic nie znacy. Rodzice, dorośli ludzie, więc jakkolwiek nie wybiorą, dobrze bedzie.
U nas imiona zawsze były nadawane po rodzicach, dziadkach, pradziadkach abo po prostu popularne, swojskie imiona, a żadnych eksperymentów se nie przypominam.
16-11-2018
Ocena:
Najbezpieczniej wybrać imię neturalne - nie totalnie popularne i klasyczne, ale też nie super oryginalne, żeby rowiesnicy póxniej sie śmiali